پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1396/09/11 09:36:29
سرویس اقتصادی
موسوی:

چالش قراردادن انبوهی از پروژه و طرح در یک جدول بودجه سالیانه/چانه زنی ها سبب انحراف بودجه ای می شود

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم ارتقای شفافیت در بودجه های سنواتی تاکید کرد.
چالش قراردادن انبوهی از پروژه و طرح در یک جدول بودجه سالیانه/چانه زنی ها سبب انحراف بودجه ای می شود نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم ارتقای شفافیت در بودجه های سنواتی تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608107947434245.jpg چالش,قراردادن,انبوهی,از,پروژه,و,طرح,در,یک,جدول,بودجه,سالیانه/چانه,زنی,ها,سبب,انحراف,بودجه,ای,می,شود Icana

سیدفرید موسوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص ملاحظات لایحه بودجه سال آینده گفت: لایحه بودجه یکی از سندهای مهم کشور است و به عبارتی ارتباط دولت و ملت در بودجه مشخص می شود، بنابراین یکی از ابزارهای توسعه توجه به لایحه بودجه سالانه است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:بودجه مناسب می تواند ریل گذاری مناسبی برای کشور باشد، تا به اهداف برنامه ششم توسعه کشور دست یابد در واقع بودجه برش سالانه برنامه پنج سال محسوب می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود:هنجار و قاعده مند کردن رفتار دولت در سند بودجه باید لحاظ شود و تا زمانی انجام این مهم صورت نگیرد، کشور به توسعه قابل قبول نخواهد رسید.

موسوی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت افزود:نوع تدوین بودجه بسیار مهم بوده و باید بودجه از شفافیت کافی برخوردار باشد چرا که به لحاظ زمانی نیز مجلس و دولت وقت قابل توجهی را صرف رسیدگی به بودجه می کنند.

موسوی با تاکید بر لزوم ارتقای شفافیت در بودجه ادامه داد:در بررسی و تخصیص بودجه سالانه مسائل و چالش هایی وجود دارد و باتوجه به تجربه سال های گذشته اولویت بندی صحیحی در بودجه مدنظر نیست و در برخی مواقع انبوهی از پروژه و طرح در یک جدول بودجه ای درج می شود و تخصیص بودجه ای به اندازه ی کافی نیست، این امر فضای نامناسبی را در رابطه بین مجلس و سازمان برنامه و بودجه در طی سال ایجاد می‌کند.

لزوم همسوسازی اولویت های محلی و ملی در بودجه

 وی افزود:هیچ ساز و کاری نیز در خصوص نحوه همسوسازی اولویت های محلی و ملی نیز در مراحل بررسی و تخصیص بودجه تاکنون تعریف نشده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد:بخش قابل توجهی از منابع بودجه در شرکت های دولتی است اما براساس سازوکارهایی که وجود دارد مجلس امکان و فرصت رسیدگی به این موضوع راندارد که این موضوع قابل تامل است همچنین در اعمال نظارت موثر بر مسائل بودجه ای ضعف وجود دارد چرا که گاها چانه زنی باعث انحراف منابع بودجه ای می شود. 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی و محدودیت در منابع مالی، باید حساسیت‌ها و دقت ها در تدوین بودجه مدنظر باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet