هدر موبایل
1388/05/06 17:00:00
سرویس صحن
ابوترابی‌فرد پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان

ملاک مجلس ابلاغ رسمی عزل یا استعفای وزراست

**نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم سمنان، گفت: ملاک ما در مجلس ابلاغ رسمی عزل یا پذیرش استعفا وزراء است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مصطفی کواکبیان در قالب تذکر آیین‌نامه‌ایی با استناد به اصل 136 قانون اساسی، گفت: براساس اصل 67 قانون اساسی ما نمایندگان سوگند یاد کرده‌ایم که از قانون اساسی دفاع کنیم.

نماینده مردم سمنان ادامه داد: رییس جمهور اختیاراتی دارد و باید از این اختیارات استفاده نماید، اما در اصل 136 قانون اساسی گفته شده، در صورتی که نیمی از وزیران تغییر پیدا کنند، رییس جمهوری باید یکبار دیگر از مجلس شورای اسلامی تقاضای رای اعتماد کندو در اینجا مجلس مطرح است و دیگر در حیطه اختیارات رییس جمهور نمی‌گنجد.

وی افزود: دوشب گذشته تمام سایت‌های خبری نوشتند که فردی به نام خواجه‌پیری به عنوان سرپرست وزارت ارشاد انتخاب شده است، پس از آن گفتند که ابلاغ نشده و آقای وزیر خود استعفا داده است که قبول نشده است. جالب است که وزیر ارشاد گفته است که دیگر در دفتر کارم حضور نمی‌یابم، واقعاً اگر این مسئله معنایش تغییر و استعفا و کنار گذاشتن نیست، پس چه می تواند باشد؟

وی تصریح کرد: ما از اختیارات مجلس دفاع می‌کنیم. دولت باید منتظر رای اعتماد مجدد مجلس باشد، چون دولت از رسمیت قانونی افتاده است.

سپس نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده مردم سمنان، گفت: آنچه ملاک تصمیم‌ ما در مجلس است، ابلاغ رسمی عزل یا کنار گذاشتن یا قبول استعفا است. در سایت‌ها علاوه بر دو وزیر محترم مورد اشاره نام دو وزیر دیگر را هم بنده دیدم؛ اما ملاک تصمیم ما گفتگوی شفاهی و یا انعکاس رسانه‌ایی نیست.

ابوترابی‌فرد افزود: اگر رسماً ریاست جمهوری قبول استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را ابلاغ می‌کرد، ما همان طور که گفتید(نماینده سمنان) عمل می‌کردیم و براساس اصل 136 قانون اساسی هیات وزیران از رسمیت ساقط می‌شد.

وی ادامه داد: از آنجا که چنین ابلاغیه‌ رسمی را دریافت نکردیم؛ بنابراین براساس ظاهر امر و  این که استعفای وزیر فرهنگ هم مطرح شده و هر چند که ایشان هم اظهار کردند که در دفتر کارشان حضور پیدا نمی‌کنند؛ اما در مقابل تصریح کرده‌اند که در جلسات هیات دولت حضور پیدا می‌کنند، علی‌القاعده کار را به جانشین خود سپردند.

نایب رییس مجلس گفت: چون ایشان وزیر هستند مسئولیت دارند و باید نظارت و هدایت داشته باشند. 

نماینده قزوین در خاتمه گفت: عزل نباید به صورت شفاهی یا رسانه‌ای مطرح شود و اگر رسانه‌ها هم بی‌جهت آن را مطرح کردند، باید موضوع رسماً از سوی مراجع رسمی دولت تکذیب می‌شد تا این تذکر شما نیز مطرح نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet