خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1396/09/07 11:52:17
سرویس سیاسی
سلیمی در تشریح نشست کمیسیون شوراهای مجلس:

اقلیت‌های دینی می‌توانند نامزد انتخابات شوراها شوند/استقرار دبیرخانه دائمی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در مجلس

سخنگوی کمیسیون شوراها از تصویب کلیات طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران خبر داد.
اقلیت‌های دینی می‌توانند نامزد انتخابات شوراها شوند/استقرار دبیرخانه دائمی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در مجلس سخنگوی کمیسیون شوراها از تصویب کلیات طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/43572.jpg اقلیت‌های,دینی,می‌توانند,نامزد,انتخابات,شوراها,شوند/استقرار,دبیرخانه,دائمی,هیات,مرکزی,نظارت,بر,انتخابات,شوراها,در,مجلس Icana

اصغر سلیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دستور کار جلسه امروز (سه شنبه، 7 آذر ماه) کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، گفت: اعضا کمیسیون با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران موافقت کردند که این مهم فردا (چهارشنبه، 8 آذر ماه) در جلسه علنی مطرح خواهد شد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مفاد طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، گفت: دو تبصره به عنوان تبصره های 1 و 2 به ماده 30 قانون مذکور مصوب 1/3/1375 به شرح ذیل الحاق می شود؛ در تبصره یک آمده اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.

وی ادامه داد: در تبصره 2 نیز ذکر شده اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: طبق اصلایحه مذکور دبیرخانه دائمی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در مجلس شورای اسلامی مستقر می شود. کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با همکاری کمیسیون اصل نودم قانون اساسی و وزارت کشور، آیین نامه نظارتی این تبصره را حداکثر ظرف مدت شش ماه تهیه کرده و به تصویب مجلس شورای اسلامی برسانند.

سلیمی ادامه داد:همچنین در اصلاحیه مذکور آمده است اصلاحات انجام شده در قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران از دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستای کشور لازم الاجراء است.

وی با اشاره به اینکه بررسی طرح مدیریت جامع شهری از دیگر موضوعات مورد بحث در جلسه امروز بود، تصریح کرد: طرح مدیریت جامع شهری از سال 92 تاکنون توسط نمایندگان بررسی و تدوین شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه دولت باید در این خصوص لایحه ارائه می کرد که متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است، تصریح کرد: با نظر نمایندگان کلیات طرح مذکور تصویب و کارگروه تخصصی شامل آقایان محمودی شاه نشین، امیرآبادی، عبدالهی، یوسف نژاد، کامران، ابوترابی، بیگی و خانم مافی تشکیل شد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مقرر شد کارگروه تخصصی مجلس با همکاری دولت و وزارتخانه های مربوطه طرح مذکور را طی ماه های آینده بررسی کنند تا ادامه روند قانونی آن تکمیل شود؛ البته اگر دولت در مدت بررسی طرح در مجلس لایحه ارائه کند، اولویت با لایحه خواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet