ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/07/29 15:54:00
سرویس سیاسی

ارزیابی رئیس کمیسیون سیاست خارجی از علت استعفای لاریجانی از سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی

علاءالدین بروجردی گفت: آقای لاریجانی چندین نوبت استعفا داده بودند و چیز جدیدی به نظر ما نبود و استعفای آخر هم مربوط به خیلی وقت پیش است.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که آیا اینکه گفته می شود استعفای آقای لاریجانی به خاطر اختلافاتی است که با رئیس جمهور داشتند؟ گفت: در مدیریت اختلاف سلیقه خیلی طبیعی است ولی با توجه به اینکه مجموعه سیاست های نظام، سیاست های واحدی است نمی تواند در سیاست واحد اختلافی وجود داشته باشد چون مقام معظم رهبری به عنوان مسئول سیاست گذاری کلان در نظام طبق قانون اساسی هستند و آنچه اینجا قابل طرح است اینکه در صحنه اجرا به جای یک سلیقه واحد سلیقه های گوناگون ممکن است وجود داشته باشد و فکر می کنم دو فرد یک سلیقه واحدی ندارند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که مجلس چه زمانی از استعفای لاریجانی خبردار شد؟ گفت: آقای لاریجانی چندین نوبت استعفا داده بودند چیز جدیدی به نظر ما نبود و استعفای آخر هم خیلی وقت پیش بود.

خبرنگاری از بروجردی پرسید آیا درست است که آقای لاریجانی به روش آقای روحانی پیش می رفتند و اختلافشان با رئیس جمهور هم به همین دلیل بوده است؟ گفت: من فکر می کنم آقای دکتر لاریجانی، لاریجانی است روش ایشان روش خودشان است و از آنجایی که هر کسی در مدیریت اجرایی سبک خاصی دارد و ایشان هم سبک خودشان را داشتند هم با تدبیر و هوشمندی توام بود و هم با توجه به شرایط منطقه ای و نظام بین المللی بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شما می گویید یک ماه است از استعفای لاریجانی باخبر بودید آیا از این موضوع نیز با خبر بودید که آقای جلیلی هم قرار است به عنوان جانشین ایشان معرفی شود؟ گفت: من تا امروز هم نمی دانم حکم آقای دکتر جلیلی زده شده یا نه؟ با توجه به اینکه ریاست شورای عالی امنیت ملی با رئیس جمهور است حکم دبیر این شورا را هم رئیس جمهور می زند و انتصاب ایشان با توجه به مسئولیتشان در این مرکز مهم تصمیم سازی در نظام یک انتخابی خواهد بود که مسئولیت را ایشان به نحو احسن انجام دهد.

بروجردی در خصوص توانایی های جلیلی برای تصدی این مسئولیت گفت: ایشان در طول مدت نسبتا طولانی دوره دولت نهم مسئولیت معاونت اروپا - آمریکا را داشتند و تلاش زیادی در این عرضه انجام می دادند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طی سه سال گذشته سه بار تیم مذاکره کننده هسته ای تغییر یافته ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ گفت: کسانی که در مورد مسایل هسته ای مذاکره می کنند سیاست های نظام را مطرح می کنند تلقی بیرونی هم همین است هر کسی که این مسئولیت را به عهده داشته باشد مخاطبین ما یک نفر را می شناسند و آن نظام جمهوری اسلامی است.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی در خصوص مذاکرات پیش رو با مسئول سیاست خارجی اروپا سولانا گفت: با توجه به اینکه چندین نوبت آقای سولانا اظهار علاقه برای انجام این مذاکرات داشته علی الاصول این مذاکرات باید انجام شود حال اینکه چه کسی انجام دهد طبیعی است که دولت تعیین می کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet