هدر اصلی
1396/09/10 11:31:59
سرویس اقتصادی
/در حکایت خانه های نوساز فرسوده/

جعفرزاده ایمن آبادی: شهرداری ها برای نوسازی بافت فرسوده توجیه نیستند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت استفاده از مصالح ساختمانی تاکید کرد که شهرداری ها برای نوسازی بافت فرسوده توجیه نیستند.
جعفرزاده ایمن آبادی: شهرداری ها برای نوسازی بافت فرسوده توجیه نیستند عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت استفاده از مصالح ساختمانی تاکید کرد که شهرداری ها برای نوسازی بافت فرسوده توجیه نیستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201710108288353502.jpg جعفرزاده,ایمن,آبادی:,شهرداری,ها,برای,نوسازی,بافت,فرسوده,توجیه,نیستند Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ساختمان های نوساز فرسوده، بیان داشت:متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که مسئولان شهری و کشوری به حاشیه نشینی توجه بیشتری دارند و نتیجه آن توسعه افقی شهری است که منجر به افزایش هزینه های ایجاد زیرساخت شهری در کشور از جمله توسعه شبکه آب و فاضلاب، گاز، برق و غیره می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تسهیلاتی که در قوانین دیده شده است باید به سمت اصلاح بافت های فرسوده رفت، ادامه داد: با بازسازی و احیای بافت های فرسوده می توان چهره شهر را از فضاهای فرسوده و نامناسب نجات داد.

شهرداری ها  در زمینه احیای بافت های فرسوده توجیه نیستند

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهرداری ها علاقه ای به احیای بافت های فرسوده ندارند، بیان داشت: باید شهرداری ها را تشویق کنیم که صاحبان املاک فرسوده را به صورت تجمیعی به سمت احیا هدایت کنند، برای انجام این اقدام بانک ها تسهیلات خوبی در نظر گرفته اند اما به نظر می رسد که شهرداری ها در این زمینه توجیه نیستند و نمی دانند چنین امکاناتی وجوددارد.

وی تاکید کرد: این در حالی است که اگر شهرداری ها توجیه شوند به خوبی می توانند شهرها را به سمت توسعه عمودی ببروند و مانع توسعه افقی که هزینه بر است شوند.

در ساخت و سازها ثروت ملی هدر می شود

این نماینده مجلس با اشاره به نحوه تامین مصالح ساختمانی، گفت: در ایران مصالح ساختمانی با طی فرایند بسیار سختی فراهم می شود چرا که مصالح ساختمانی جزو ثروت های ملی کشور محسوب می شود و باید به نحوه مصرف ثروت های ملی نظارت دقیق صورت گیرد که هرز و هدر نرود.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه به لحاظ کیفی و کمی ثروت ملی در بخش ساختمانی هدر می رود، بیان داشت: بنابراین انتظار می رود که ساختمان ها به نحوی ساخته شود که ما بتوانیم از سازه ها استفاده مطلوب و بلند مدتی داشته باشیم، این نکته در کشورهای دیگر به درستی رعایت می شود.

وی با اشاره به رفتار کشورهای دیگر در برابر ثروت های ملی، اظهار داشت: در کشورهای دیگر ساختمان ها با عمر بالای 50 سال ساخته می شود این در حالی است که عمر مفید ساختمان ها در ایران 20 ساله است و بعد از آن باید برای بازسازی آن هزینه کنیم و این هزینه درواقع خسارت زدن به ثروت ملی است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در ایران مکانیزم های نظارتی صحیحی وجود ندارد این درحالی است که نباید اجازه دهیم با ثروت ملی به هر شکلی که می خواهند رفتار شود و بگویند پولش را پرداخت می کنند، در کشورهای دیگر در صورت هدر رفتن ثروت ملی جریمه های هنگفتی دریافت می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از ثروت ملی باید در مواقع ضرور استفاده کرد نه اینکه آن را به بدترین شکل ممکن به کار برد و برای جبران آن سال های بعد مجدد هزینه کرد، باید این نگاه که از ثروت ملی که می تواند مصالح ساختمانی باشد به بدترین روش ممکن استفاده کنند و پول آن را پرداخت می کنند برچیده شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet