هدر موبایل
1388/05/07 12:48:00
سرویس کمیسیون ها
جلالی:

با کسانی که در رابطه با بازداشت شدگان تخلف کرده‌اند، برخورد می‌شود

**سخنگوی کمیته ویژه مجلس برای رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان گفت: با کسانی که در رابطه با بازداشت شدگان دچار تخلف شده‌اند، برخورد جدی خواهد شد.

"کاظم جلالی" در حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدید اعضای این کمیته از زندان اوین اظهار داشت: طبق اطلاعاتی که به مسئولان قضایی به ما داده‌اند هم اکنون 200 نفر از افرادی که اسناد و مدارک وجود دارد که به شکل میدانی در اغتشاشات اخیر نقش داشته‌اند، در بازداشتگاه به سر می‌برند.

جلالی خاطرنشان کرد: 50 نفر از چهره‌های سیاسی و روزنامه نگار هستند که به گفته دستگاه‌های امنیتی و قضایی این افراد در اغتشاشات انتخابات نقش اساسی داشته‌اند و به همین دلیل نیز در بازداشت به سر می‌برند.

عضو کمیته رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان با بیان اینکه بازدید از زندان اوین حدود 6 ساعت به طول انجامید گفت: روز گذشته تنها با 200 نفر دیدار کردیم و علیرغم آنکه می‌خواستیم با 50 نفر بازداشت شدگان دیدار داشته باشیم، موافقت نشد.

جلالی افزود: اعضای کمیسیون ویژه در این دیدار مفصلا سخن‌های افراد را شنیدند و با مسئولان زندان اوین نیز رایزنی‌هایی طولانی انجام شد.

وی با بیان اینکه طی اطلاعات شخصیت‌های سیاسی و مطبوعاتی بازداشت شده نیز هم اکنون در اوین هستند ابراز امیدواری کرد که هر چه سریع‌تر زمینه دیدار اعضای این کمیته با این گروه از زندانیان نیز فراهم شود.

جلالی در ادامه با تصریح بر اینکه تمام افرادی که در ارتباط با حوادث اخیر شکایتی دارند ما به عنوان نمایندگان مجلس آماده شنیدن سخنان آنها هستیم تا با هر کسی که تخلفی صورت داده است برخورد شود، اتاکید کرد: این مساله به شکل جدی پیگیری می‌شود.

عضو کمیته رسیدگی به بازداشت شدگان گفت: تمام آنچه که در قانون مشخص شده است این است که متهم از حقوق شهروندی برخوردار شو.

جلالی خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است هیچکس از مجرم دفاع نمی‌کند اما مجرم باید جرمش به اثبات برسد و قبل از آن افراد تنها متهم هستند و نمی‌توان در مورد متهمین اظهارنظر کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به اینکه چه گروه‌هایی در این اغتشاشات دست داشته‌اند گفت: در این زمینه هیچ اطلاعاتی را در دست نداریم و نمی‌توان در مورد اشخاص قضاوت نمود. اما قوه قضاییه اعلام کرده است که گروهک‌ها در مدیریت بحران نقش داشته‌اند.

جلالی در خصوص بیماری مننژیت که در زندان‌ها شایع شده است گفت: پس از آنکه یکی از اشخاص دستگیر شده مشخص شد که دارای بیماری است سازمان زندان‌ها توضیح دادند و مسئولین بهداشت عملیات واکسیناسیون را انجام دادند و در حال حاضر خطری در این مراکز وجود ندارد.

جلالی در ادامه افزود: با کسانی که در رابطه با بازداشت شدگان دچار تخلف شده‌اند برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بعضی شایعات باعث شد که رسانه‌های خارجی در مورد این تخلفات بزرگ نمایی کردند گفت: با توجه به اینکه اراده نظام و مسئولان براین گونه اعمال نبوده بنابراین با این افراد برخورد جدی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در خصوص وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی گفت: طبق اطلاعات این افراد نیز جزو 50 نفر اعلام شده هستند.

وی با بیان برنامه بعدی این کمیته دیدار با افرادی است که تاکنون با آنها دیداری صورت نپذیرفته است گفت: گزارشات جمع‌آوری شده توسط این کمیته را به مسئولان نظام منتقل خواهیم نمود و در بخش‌های دیگر نیز این مسایل در حال پیگیری می‌باشد.

جلالی در خصوص بازداشتگاه‌های غیرقانونی در بخش‌های دیگر از جمله وزارت کشور گفت: برخی اطلاعات رسیده در این زمینه در حال رسیدگی است.

عضو کمیته رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان در خصوص آزادی "سعید حجاریان" نیز گفت: در این خصوص اطلاعاتی در دست نداریم.

جلالی همچنین در مورد آمار کشته شدگان نیز گفت: آمار کلی وجود ندارد اما تعداد آنها زیاد نیست اگر چه طبق آموزه‌های دینی ما اگر یک نفر نیز بی‌گناه کشته شود مانند آن است که تمام افراد کشته شده‌اند.

وی در خصوص دیدار با خانواده‌های افراد کشته شده توسط این کمیته گفت: این کمیته که تشکیل شده از سوی مجلس می‌باشند نماینده تمام ملت است و ما آمادگی داریم که هر فردی سخنی داشته باشد سخنان آنان را بشنویم چون ما نماینده تمام افراد ملت هستیم و ملت برای نمایندگان یکسان هستند.

نماینده شاهرود در پایان در خصوص افرادی که به عنوان گم شدگان اعلام شده‌اند گفت: برخی از بازداشت شدگان در زندان نام‌های خود را به اشتباه عنوان کرده‌اند و این مساله باعث شده هنگام مراجعه خانواده‌های آنان سرگردان شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet