ایام محرم 1398
1396/09/12 13:37:49
سرویس اقتصادی
افضلی:

اوراق قرضه باید حذف شود/دولت بدهی های آتی خود را افزایش ندهد

عضو کمیسیون عمران مجلس،با بیان اینکه اوراق قرضه به مقروض کردن دولت برای سال های متمادی می انجامد، گفت: دولت باید با حذف این نوع اوراق از ضررهای احتمالی جلوگیری کند.
اوراق قرضه باید حذف شود/دولت بدهی های آتی خود را افزایش ندهد عضو کمیسیون عمران مجلس،با بیان اینکه اوراق قرضه به مقروض کردن دولت برای سال های متمادی می انجامد، گفت: دولت باید با حذف این نوع اوراق از ضررهای احتمالی جلوگیری کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201607103327631966.jpg اوراق,قرضه,باید,حذف,شود/دولت,بدهی,های,آتی,خود,را,افزایش,ندهد Icana

سیدحسین افضلی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت ساماندهی شرایط اقتصادی کشور، گفت: عرضه اوراق قرضه به بازار بدهی های دولت را افزایش داده و مشکلات اقتصادی کشور را در آینده بیشتر می کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه با انتشار و فروش اوراق قرضه دولت بدهی های آتی خود را افزایش می دهد، افزود: باید شرایطی پیش بینی شود که مبالغی که به صورت اوراق قرضه به دست می آید از جاهایی که ممکن است حاصل شود تا به این ترتیب دولت در آینده مقروض نباشد.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قیمت گذاری مناسب اوراق نیز یکی دیگر از ملزوماتی است تا برای پیمانکار صرفه اقتصادی داشته باشد، تصریح کرد: با توجه به شرایط منطقه دولت باید از بار اقتصادی که بر دوش دارد بکاهد از این رو حرکت به سمت بیشتر کردن فشارهای اقتصادی غیر منطقی است، زیرا ضررهای آن غیرقابل جبران خواهد بود.

وی ادامه داد: قیمت اوراق باید به گونه ای باشد که تمایل برای خرید آن در بازار وجود داشته باشد زیرا قیمت های فعلی آن انگیزه برای خرید را به حداقل رسانده است هرچند که حذف این اوراق بهتر است.

باید جایگزینی برای اوراق در بودجه 97 در نظر بگیریم

افضلی با تاکید بر ضرورت پیش بینی راهکارهایی برای جایگزینی عرضه اوراق قرضه قرضه، گفت: اکنون که در زمان بررسی بودجه سال 97 قرار داریم، باید راهکاری برای ساماندهی بازار بدون در نظر گرفتن اوراق قرضه پیش بینی شود.

وی ادامه داد: باید سیاستی در پیش گرفته شود تا در قانون بودجه 97 کل کشور عملا این سیستم اوراق قرضه حذف یا به حداقل رسانده شود تا در آینده بازار با وضعیت بهتری مواجه شود.

انتقاد از نرخ بالای اوراق قرضه/رغبتی برای پیمانکار وجود ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از قیمت بالای اوراق قرضه در کشور گفت: قیمت اوراق قرضه باید به گونه ای باشد که تمایل برای خرید آن در بازار وجود داشته باشد زیرا اگر تمایلی وجود نداشته باشد هر میزان هم میان طلبکاران توزیع شود عملا کارایی نخواهد داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس دهم، تاکید کرد: ارایه اوراق قرضه به پیمانکاران نباید به نحوی باشد که پیمانکارانی که اوراق قرضه را در قبال کار خود دریافت کردند متحمل زیان شوند زیرا بی توجهی به این موضوعات باعث افزایش هزینه تمام شده پروژه ها به صورت غیر مستقیم می شود.

نماینده مردم اقلید در مجلس دهم، ادامه داد: باید بالانسی میان قیمت اوراق قرضه برقرار شود از این رو باید این توازن در اختیار بازار قرار داده شود.

وی گفت: از طرف دیگر اگر بهای اوراق قرضه یا درصدی که از اوراق قرضه کسر می کنند برای فروش از یک حدی بیشتر شود نه تنها باعث ضرر پیمانکار می شود، بلکه عملا به صورت غیرمستقیم قیمت پروژه های ما را نیز افزایش می دهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه واگذار کردن مسئولیت نرخ گذاری اوراق قرضه به بازار بهترین اقدام ممکن است، گفت: مداخله های موردی دولت بعضا کارساز نیست هرچند که میزان ورود اوراق به بازار و ارقام آن در قانون دیده شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet