هفته دفاع مقدس
1396/09/17 10:04:20
سرویس اقتصادی
افضلی:

تسهیلات دهی سیاستی شکست خورده در حوزه مسکن/طرح اجاره به شرط تملیک جایگزین وام دهی شود

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر اینکه سیاست تسهیلات دهی در حوزه مسکن با شکست مواجه شده است، گفت: عملیاتی شدن طرح اجاره به شرط تملیک بهترین سیاست برای خانه دار کردن مردم در شرایط فعلی است.
تسهیلات دهی سیاستی شکست خورده در حوزه مسکن/طرح اجاره به شرط تملیک جایگزین وام دهی شود عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر اینکه سیاست تسهیلات دهی در حوزه مسکن با شکست مواجه شده است، گفت: عملیاتی شدن طرح اجاره به شرط تملیک بهترین سیاست برای خانه دار کردن مردم در شرایط فعلی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607103327631966.jpg تسهیلات,دهی,سیاستی,شکست,خورده,در,حوزه,مسکن/طرح,اجاره,به,شرط,تملیک,جایگزین,وام,دهی,شود Icana

سیدحسین افضلی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تسهیلات دهی بانک ها برای افزایش توان مالی اقشار متوسط و ضعیف جامعه برای خرید مسکن، گفت: متاسفانه صرف پرداخت تسهیلات سیاستی شکست خورده برای ساماندهی بازار مسکن بوده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه صرف ارایه تسهیلات آن هم بدون تناسب رقم وام با قیمت مسکن در بازار سیاستی محکوم به شکست است، افزود: ادامه روند فعلی و تسهیلات دهی بانک ها در حوزه مسکن به سبک و سیاق کنونی نه تنها تحولی در این بازار ایجاد نمی کند، بلکه مشکلات عدیده ای را نیز از جمله مقروض کردن مردم به شبکه بانکی رقم می زند.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سیاست تسهیلات دهی در حوزه مسکن به صورت مقطعی و با اثرگذاری کم است، تصریح کرد: در حال حاضر میزان وام مسکن به هیچ وجه متناسب با میزان درآمد افراد به ویژه خانه اولی ها و نیازمندان واقعی خانه نیست.

تسهیلات مسکن در شهرهای بزرگ کافی نیست

افضلی با تاکید بر اینکه میزان تسهیلات مسکن در شهرهای بزرگ به هیچ وجه کافی نیست، گفت: تجربه ثابت کرده است که بسیاری از تسهیلات مسکن در دست کسانی است که با بورس بازی به انحراف این منابع دست زده اند.

وی با بیان اینکه با سبک و سیاق فعلی آینده بازار مسکن روشن نخواهد بود، افزود: متاسفانه دولت برنامه مشخصی در حوزه مسکن نداشته و به طور حتم بدون وجود منابع تعریف شده در این حوزه خانه دار شدن مردم نیز ممکن نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه ارایه تسهیلات مسکن سیاستی تکراری و در بسیاری مواقع بی حاصل بوده است، گفت: وام های اعطایی در حوزه مسکن هیچ سنخیتی با وضعیت بازار نداشته و به علت عدم سنخیت بازپرداخت آن با درآمد افراد بسیاری از متقاضیان نسبت به دریافت آن منصرف شده اند.

انتقاد از ساخت و ساز مسکن از سوی افراد غیر متخصص

افضلی ادامه داد: متاسفانه ساخت و ساز مسکن با تسهیلات بانکی از سوی افراد غیر متخصص دیگر آفتی است که در این حوزه دیده می شود از این رو سیاست تسهیلات دهی نتوانست اهداف اولیه را محقق کند.

وی با بیان اینکه باید از منابع خرد مردم که در نزد بانک ها سپرده گذاری شده است برای ساماندهی بازار مسکن استفاده کنیم، گفت: با قرار دادن منابع بانکی در اختیار افراد خبره و متخصص به طور حتم ساخت و سازهای فنی در سراسر کشور آغاز شده و کمبود مسکن نیز کاهش می یابد.

افصلی ادامه داد: از راهکارهایی که می تواند جایگزین تسهیلات دهی در حوزه مسکن باشد اجاره به شرط تملیک است زیرا در این خصوص بانک ها درگیر نبوده و خود بازار تنظیم کننده این رابطه است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: سیاست اجاره به شرط تملیک با توجه به اینکه مانند مسکن مهر در جای خاصی متمرکز نبوده و هر کسی متناسب با توانمندی خود اقدام به خرید مسکن می کند از سیاست هایی است که در صورت عملیاتی شدن توفیقات بسیاری را به همراه دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet