ایام محرم 1398
1396/09/12 14:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
خرازی:

گشایش‌های برجام به دلیل کارشکنی‌های آمریکا محقق نشد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: قرار بود برجام گشایش‌های زیادی به دنبال داشته باشد، اما به دلیل کارشکنی‌های آمریکا، محقق نشد.
گشایش‌های برجام به دلیل کارشکنی‌های آمریکا محقق نشد رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: قرار بود برجام گشایش‌های زیادی به دنبال داشته باشد، اما به دلیل کارشکنی‌های آمریکا، محقق نشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201710109526966967.jpg گشایش‌های,برجام,به,دلیل,کارشکنی‌های,آمریکا,محقق,نشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سیدکمال خرازی در حاشیه سمینار امنیت منطقه ای در غرب آسیا، چالش‌ها و روندهای نوظهور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این سلسه نشست ها مقدمه کنفرانس امنیتی تهران است که در دی ماه برگزار می‌شود. در این نشست‌ها مسائل مختلف امنیتی و سیاسی در غرب آسیا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی گفت: موقعیت ایران در غرب آسیا به عنوان کشور مستقل و بیگانه ستیز مطرح است و در واقع ایران الگوهایی را مطرح کرده است که از سوی کشورهای دیگر نمونه برداری می‌شود که موجب افتخار ما است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: نمونه این الگوبرداری را می‌توان در حزب الله لبنان که در مقابل سلطه اسرائیل موفق شدند، حشدالشعبی در عراق که موفقیت‌های قابل توجهی کسب و کمک‌های قابل توجهی به ارتش عراق کرد، مجاهدین افغان و در یمن انصارالله حرکت‌های مردمی هستند که برای احقاق حق مردم و خروج بیگانگان موفقیت‌‎های چشمگیری را کسب کرده‌اند، دید.

خرازی تصریح کرد: اینها هویت‌های نوظهور هستند که نمی‌توان انکارشان کرد و ثبات منطقه در گرو تعامل با این هویت‌های نوظهور متکی به مردم و مبتنی بر عقاید دینی است.

وی ادامه داد: آنچه در عراق و سوریه برای مقابله با گروه‌های تروریستی دیدیم نمونه بازی جدی هویت‌های جدید بود.

خرازی در پاسخ به این سئوال که آیا به نظر شما سفر هیئت های اروپایی به تهران در پسا برجام تأثیر عملیاتی در پیش برد برجام داشته است؟ گفت: برجام گشایش‌هایی برای ایران ایجاد کرده است که قابل انکار نیست. اما آنچه پیش بینی شده بود مبنی بر اینکه برجام گشایش‌های زیادی به دنبال داشته باشد، سرمایه گذاری‌های خارجی را در کشور ایجاد کند و همچنین باعث ایجاد روابط عادی اقتصادی با کشورهای جهان را فراهم کند، به دلیل کارشکنی‌های آمریکا و فشاری که بر شرکت و بانک‌های اروپایی اعمال شد، مححق نشد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی خاطرنشان کرد: اروپایی هم این را می‌دانند و به دلیل منافعی که می‌توانند در اجرای برجام و توسعه روابط اقتصادی با ایران داشته باشند در برابر فشارهای آمریکا تاحدی مقاومت کرده‌اند.

وی گفت: واقعیت این است که گشایش‌هایی به صورت عملی دیده شد، اما به طور معمولی بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ خرازی در پاسخ به سئوالی درمورد انتقال پایتخت اسرائیل، تصریح کرد: ما اصلا این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسیم چه برسد به اینکه پایتخت آن را به رسمیت بشناسیم. این حرکتی است که آمریکایی‌ها برای ایجاد بحران بیشتر در منطقه مطرح کردند و به دنبال افزایش حمایت خود از رژیم اشغالگر قدس هستند و طبیعتا فلسطینی‌ها در برابر این موضوع ساکت نخواهند نشست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet