ایام محرم 1398
1396/09/13 08:26:36
سرویس فرهنگی
/ ۱۶ آذر روز مبارزه با استبداد و استکبار/

رخوت و سکون کنونی جنبش‌های دانشجویی به علت نگاه‌ امنیتی گذشته به دانشگاه‌ها است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس رخوت و سکون فعلی در جنبش‌های دانشجویی را ناشی از نگاه‌ امنیتی گذشته به دانشگاه‌ها و ستاره‌دار کردن دانشجویان در گذشته دانست.
رخوت و سکون کنونی جنبش‌های دانشجویی به علت نگاه‌ امنیتی گذشته به دانشگاه‌ها است عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس رخوت و سکون فعلی در جنبش‌های دانشجویی را ناشی از نگاه‌ امنیتی گذشته به دانشگاه‌ها و ستاره‌دار کردن دانشجویان در گذشته دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/121007.jpg رخوت,و,سکون,کنونی,جنبش‌های,دانشجویی,به,علت,نگاه‌,امنیتی,گذشته,به,دانشگاه‌ها,است Icana

محمد قسیم عثمانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن تبریک روز دانشجو، گفت: امیدوارم حداقل در آستانه روز دانشجو به مسائل و مشکلات دانشجویان در سراسر کشور توجه شود و شرایط آینده برای جامعه دانشجویی کشور بهتر از شرایط فعلی باشد.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جنبش دانشجویی در پیروزی، دوام و قوام انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشته است، افزود: انتظار از جنبش‌های دانشجویی در قیاس با سایر حرکت‌های سیاسی و صنفی بسیار متفاوت است؛ جنبش دانشجویی همواره با یک آزادگی در عرصه‌های مختلف نقش بازدانده یا پیشرو ایفا کرده و با توجه به ماهیت دانشجویان و تفکرات دانشجویی، این حرکت‌ها همواره برای کشور مثمر ثمر و مفید فایده بوده است.

وی درباره اینکه چرا جنبش‌های دانشجویی نتوانسته‌اند به مانند ابتدای انقلاب ایفای نقش کنند، پاسخ داد: این جای واکاوی و آسیب شناسی جدی دارد که در شرایط فعلی نمی‌توان چندان به آن پرداخت ولی باید به یاد داشت که اصولا جنبش‌های دانشجویی در روزهای سخت به داد انقلاب رسیده‌اند.

عضو فراکسیون اهل تسنن مجلس یادآور شد: برای مثال در مواقع بحران، در انتخابات‌‌ها و در مواقعی که نیاز به به صحنه آمدن مردم احساس ‌شده است، جنبش‌های دانشجویی به عنوان مدافع کشور، مدافع منافع مردم و مدافع شعارهای اصیل انقلاب حرکت کرده و به توفیقات قابل توجهی نیز رسیده است.

جنبش دانشجویی همواره در حرکت‌های اجتماعی نقش رهبریت ایفا کرده است

عثمانی تصریح کرد: به دلیل همین پیشرو بودن در عرصه‌های مختلف بوده که جنبش دانشجویی همواره در حرکت‌های اجتماعی نقش پیشرو و رهبریت در جامعه ایفا کرده است.

وی اظهار کرد: امروز اگر قدری نقش جنبش‌های دانشجویی در دانشگاه کمرنگ شده به این علت است که شرایط سخت روزهای ابتدای انقلاب را شاهد نیستیم و شاید تمرکز جنبش‌های دانشجویی بیشتر از مسائل سیاسی به رشد و بالندگی علمی معطوف شده؛ البته این مسائل دلایل دیگری دارد که قابل بررسی است.

عثمانی ادامه داد: در دولت‌های مختلف، نگاه‌های متفاوتی به جنبش‌های دانشجویی وجود داشت و برخی دولت‌ها این جنبش‌ها را یک حرکت بالنده و رو به جلو برای نظام تصور کردند و برخی نیز برداشت دیگری از حرکت‌های دانشجویی داشتند و همین مسئله موجب افت و خیزهایی در میزان فعالیت جنبش‌های دانشجویی شد.

دانشجویان برای فعالیت‌های آزادانه دانشجویی هنوز امنیت روانی ندارند

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: در هشت سال دولت نهم و دهم جریان‌های دانشجویی به علت وجود برخوردهای خاص و سلیقه‌ای، ستاره‌دار شدن دانشجویان و نگاه امنیتی حاکم به دانشگاه‌ها دچار رخوت و سکون شدند و بخشی از رخوت و سکون امروز جنبش‌های دانشجویی نیز به علت وجود چنین نگاهی در آن زمان به دانشگاه‌ها است و هنوز امنیت روحی و روانی به جنبش‌های دانشجویی بازنگشته است که این جنبش‌ها بتوانند آزادانه فعالیت کنند.

وی تأکید کرد: متأسفانه جز مقام معظم رهبری که معتقد به ایجاد فضای سیاسی دانشگاه‌ها در عین پرهیز از سیاست‌زدگی در دانشگاه‌ها هستند، سایر مسئولان بلند مرتبه کمتر برای ایجاد فضای آزاد سیاسی در دانشگاه‌ها گام برداشته‌اند.

برخی فقط در ایام انتخابات از جنبش‌های دانشجویی یاد می‌کنند

این نماینده اصلاح طلب مجلس اظهار کرد: متأسفانه برخی مسئولان فقط در ایام انتخابات به یاد دانشگاه و جنبش‌های دانشجویی می‌افتند و این انتظار وجود دارد که دولت‌ها پس از انتخابات نیز از جنبش‌های دانشجویی و فضای دانشگاه‌ها استفاده کنند.

عثمانی یادآور شد: این مسئله مختص این دولت و آن دولت نیست و باید عنوان کرد که همه دولت‌ها گرفتار چنین نگاهی به دانشگاه‌ها هستند ولی انتظار از دولت تدبیر و امید بیش از این‌ها بود؛ حداقل انتظار می‌رفت در معرفی وزیر علوم، دولت از نظرات جنبش‌های دانشجویی بهره‌مند شود ولی بی‌اعتنا به نظرات دانشجویان وزیر علوم معرفی شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اضافه کرد: البته بخشی از محدودیت‌های دولت قابل درک است ولی بخش عمده‌ای از بی‌توجهی دولت به جنبش‌های دانشجویی نشأت گرفته از عدم تحقق شعارهای دولت در زمان انتخابات است لذا نیاز است در این راستا دولت یک بازنگری اساسی در قبال عملکرد خود داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet