هفته دفاع مقدس
1396/09/12 16:37:42
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رئوفیان:

قالیباف نباید به جمنا اعتماد می‌کرد/قالیباف و رضایی مورد بی‌مهری قرار گرفتند

اصولگرایان در تشخیص اینکه چه شخصی باید نامزد ائتلافی آنها برای انتخابات باشد، به نتیجه درستی نرسیدند و این علتی شد تا قالیباف که به حاشیه رفته است، برای بار دوم مسئله "نئواصولگرایی" را مطرح کند.
قالیباف نباید به جمنا اعتماد می‌کرد/قالیباف و رضایی مورد بی‌مهری قرار گرفتند اصولگرایان در تشخیص اینکه چه شخصی باید نامزد ائتلافی آنها برای انتخابات باشد، به نتیجه درستی نرسیدند و این علتی شد تا قالیباف که به حاشیه رفته است، برای بار دوم مسئله "نئواصولگرایی" را مطرح کند. https://cdn.icana.ir/d/019/22554.jpg قالیباف,نباید,به,جمنا,اعتماد,می‌کرد/قالیباف,و,رضایی,مورد,بی‌مهری,قرار,گرفتند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛قالیباف با انتقاداتش به جریان اصولگرایی و رویکرد سنتی آن، نه تنها نتوانست ناکامی های خود را جبران کند و آب رفته را به جوی را بازگرداند بلکه بار دیگر، اعتراض هم طیفانش را برانگیخت. اینکه گلایه های ناشی از افسردگی پس از انتخابات قالیباف کی به پایان می رسد، نامعلوم است.

این کاندیدای انصرافی انتخابات ریاست جمهوری، به زعم خودش می‎خواهد با نقد درون گفتمانی جریان راست را نجات دهد. داستان انتقادات خودی‎های جریان راست از خودشان هم سر دراز دارد؛ سعید جلیلی، محسن رضایی و ... این بار هم قالیباف.

ابوالقاسم رئوفیان فعال سیاسی اصولگرا، در خصوص انتقادات اخیر قالیباف به جریان اصولگرایی می گوید: انتخابات دوازدهم را می توان یک رقابت پرشور مخصوصا در مناظره های تلویزیونی دانست، این مناظرات مردم را پای صندوق‎ها کشاند تا بار دیگر به رئیس دولت یازدهم اعتماد کنند. اما مسئله ای که جای بحث دارد، این است که چرا نباید بعد از هر انتخاباتی نامزد پیروز از ناحیه رقبا در تحقق وعده هایش کمک شود تا مشکلات جامعه برطرف گردد؟ چرا تقابل با رئیس جمهور را که به زیان مردم و کشور است، به جای تعامل با وی که تامین کننده منافع مردم و مایه کاهش مشکلات است برمی گزینند؟ آن هم با موضع گیری‎های چالش برانگیز که اوضاع کشور را وخیم تر می کند. 

وی ادامه داد: آقای قالیباف در نامه اول، به دولت مستقر به شدت تاخت که این پذیرفته نیست. او سعی کرد دولت مستقر را ناکارآمد و در مسائل اقتصادی ناکام جلوه دهد. البته از این طرف هم، نابسامانی و مشکلات را بعد از چهار سال، هنوز به ارث رسیده از دولت‌های پیش از خود می دانند. در نتیجه این برخوردهاست که این روزها شاهد شکاف و اصطکاک بین الگوها هستیم که قسمتی از آن متوجه دولت است که گاهی اعتنایی به خواسته جریان مقابل که در انتخابات رقیب هم بودند، نمی کند.

قالیباف هنوز با شکست در انتخابات کنار نیامده است

این چهره اصولگرا که معتقد است قالیباف هنوز با شکست در انتخابات کنار نیامده است، ادامه داد: باید به او یادآور شد که بالاخره دوران رقابت به پایان رسیده است؛ شخصی که رئیس دولت دوازدهم شده است عاری از ضعف نیست اما مهم رفع مشکلات مردم است. روحانی وعده هایی داده است که مسلما به تنهایی از پس آن برنمی‌آید. باید در جهت رفع این مسائل همه تلاش کنیم. تنها راه نجات مردم از وضعیت نابسامان اقتصادی انسجام بین مدعیان مردم خواه و وطن دوست است.

رئوفیان اظهار کرد: اظهارات قالیباف درباره موفق نبودن اصولگرایان و اینکه عملکرد قابل دفاعی از خود باقی نگذاشتند، تا حدی قابل قبول است. اصولگراها در قبال آرمان های خود و مردم مسئولیتی داشتند که از پس آن برنیامدند. انتظار می رفت در انتخابات به نتایج قابل قبولی برسند که متاسفانه با اشتباهات در تصمیم گیری، ناکام ماندند.

وی گفت: گلایه های قالیباف و بیان درد در اظهارات اخیر قالیباف غیرقابل انکار است اما اینکه چرا این مسائل را عنوان می کند هم کاملا مشخص است. گلایه های او نشات گرفته از رفتار هم طیفانش در قبال او است. قالیباف و  محسن رضایی مورد بی مهری جریان راست قرار گرفتند. اصولگرایان در تشخیص اینکه چه شخصی باید نامزد ائتلافی آنها برای انتخابات باشد، به نتیجه درستی نرسیدند و این علتی شد تا قالیباف که به حاشیه رفته است، برای بار دوم مسئله "نئواصولگرایی" را مطرح کند.

رئوفیان تصریح کرد: قالیباف یک شخصیت و عنصر جهادی است؛ توقع و انتظارش این بود که اصولگرایان او را به عنوان فردی که بتواند به عنوان رقیب روحانی وارد عرصه انتخابات شود معرفی کنند؛ اما جریان راست به جمنایی اعتماد کرد که سازوکارش منطقی و علمی نبود و قواعد یک کارتشکیلاتی در آن رعایت نشد. 

وی ادامه داد:در مناظرات انتخاباتی قالیباف به جای اینکه مستقل عمل کند،مرتکب یک خطای راهبردی شد و به جمنا پیوست و در یک اقدام غیرمنتظره که برای هواداران وحامیانش شوک آفرین بود، مرتکب اشتباه بعدی شد و با تمکین از تصمیم جمنایی ها و با امید به اینکه نفر دوم در دولت رئیسی شود، به نفع وی کناره گیری کرد.

رئوفیان گفت:حال این سوال از ایشان مطرح  است که آقای قالیباف! شما بعد از انتخابات به ناکارآمدی اصولگرایان پی بردید یا بعد از روشن شدن نتیجه؟ چنانچه رئیسی انتخاب می شد و شما هم اکنون در کابینه‌اش حضور داشتید، باز هم جریان راست را ناکارامد می‎دانستید؟ اشکالاتی که امروز شما به این جریان وارد می دانید، باید زمان برگزاری انتخابات و وقتی که قرار بود به جمنا بپیوندید بیان می شد نه الان.

وی ادامه داد: من فکر نمی کنم ناکارآمدی اصولگراها بعد از انتخابات رخ نشان داده باشد. قالیباف قبل از انتخابات هم می دانست جریان راست وضعیت مناسبی ندارد. آن موقع هم می توانست نظرات کارشناسی خود را ارائه کند.این رفتارها بخصوص از قالیباف ناشی از دلخوری است که علیرغم تلاشش، به پاستور راه پیدا نکرد.

او در پایان گفت: وقتی این بحث ها در جلسات درون گفتمانی به نتیجه نمی رسد، به رسانه کشیده می شود؛ این شاید از جهاتی به نفع جریان اصولگرا نباشد.اما از طرف دیگر، اصولگرایان را به این فکر می اندازد که فکری جدی به حال اردوگاه اصولگرایی بکنند. این اصطکاک بین اعضای جریان اصولگرا به نفع هیچ‎کدامشان نیست. تا وقتی این تنش بین مدعیان اصولگرایی پیش بیاید چنین مسائل و برخوردهایی بدیهی است و موجودیت جریان اصولگرایی را به خطر می اندازد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet