ایام محرم 1398
1396/09/12 18:43:05
سرویس دیگر رسانه‌ها_
احمد مازنی:

سرعت توسعه و گسترش ابزار دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فراتر از حد ظرفیت انسان است

رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس به چرایی قابل کنترل نبودن پیشگیری از بحران تأثیر استفاده از شبکه های اجتماعی پرداخت و گفت: سرعت توسعه و گسترش ابزار و سرعت دسترسی به این شبکه ها بسیار فراتر از حد ظرفیت انسان است.
سرعت توسعه و گسترش ابزار دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فراتر از حد ظرفیت انسان است رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس به چرایی قابل کنترل نبودن پیشگیری از بحران تأثیر استفاده از شبکه های اجتماعی پرداخت و گفت: سرعت توسعه و گسترش ابزار و سرعت دسترسی به این شبکه ها بسیار فراتر از حد ظرفیت انسان است. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105590201279.jpg سرعت,توسعه,و,گسترش,ابزار,دسترسی,به,شبکه‌های,اجتماعی,فراتر,از,حد,ظرفیت,انسان,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ احمد مازنی در برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با اشاره به بحران ناشی از استفاده از شبکه های اجتماعی گفت: نحوه استفاده و بکار گیری ابزار در حوزه ارتباطات که در دسترس مردم قرار گرفته و موجب بحران شده، این مسئله در حوزه پیشگیری مانند هر بحرانی باید مورد توجه قرار بگیرد. این پدیده ای نیست که ما با وحشت و ترس و با نگاه محدود کردن استفاده از این ابزار با آن برخورد کنیم.

وی به چرایی قابل کنترل نبودن پیشگیری از این بحران پرداخت و عنوان کرد: سرعت توسعه و گسترش ابزار و امکانات ارتباطی و اطلاع رسانی و سرعت دسترسی ما به این شبکه ها بسیار فراتر از حد توان و ظرفیت انسان است. ما در گذشته اصلا چنین مسئله و مشکلی را نداشتیم و بنابراین نمی گویم پیشگیری از این بحران شدنی نیست ولی بسیار سخت است. مشکل دوم هم این است که ما بجای اعتماد، اصل را با تهدید گرفتیم و با نسلی کار را پیش می بریم که کمتر با این ابزار آشناست.

رئیس کمیته فرهنگ و رسانه مجلس با بیان اینکه نظام آموزشی ما نظام ناکارآمدی است و دستگاه های فرهنگی ما هم به لحاظ سرمایه انسانی بسیار کهنه هستند، توضیح داد: یعنی آدم هایی که اصلا با این ابزار و ظرفیت ها آشنا نیستند و فرصت ها و تهدیدهایش را نمی شناسند، می خواهند برای این موضوع تصمیم بگیرند. اولین قدمی که باید برداریم این است که مدیریت امر استفاده، کنترل از این ابزار و استفاده از فرصت ها و مهار  تهدیدهای آن را به نسلی بسپاریم که این کار را می شناسد.

وی به عملکرد کشورهای مختلف در دنیا در رابطه با بحران حاصل از گسترش فضای مجازی اشاره کرد و گفت: دنیا بر اساس فرهنگ و باورها و ارزش های خودشان این ظرفیت را مدیریت کردند در کشورهایی مثل چین این ابزار کاملا تحت کنترل است و در کشورهایی نیز کاملا فضا باز است.

مازنی در خصوص ایران نیز بیان کرد: ما در ایران با هدایت های مقام معظم رهبری، شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده که اختیارات وضع مقررات ویژه در این رابطه را دارد و یک مرکز ملی فضای مجازی است. در وزارت فرهنگ و ارتباطات مجموعه ای تحت عنوان سازمان تنظیم مقررات رادیویی است که آن هم به نوعی در مجوزهای مربوط به این مسئله نظارت دارد و همچنین در خود سازمان صدا و سیما، سازمان تنظیم مقررات وجود دارد که آن هم نظارت ویژه ای بر این مسئله دارد و مجموعه اینها به نوعی با کمیسیون فرهنگی مجلس مرتبط هستند.

وی متذکر شد: اما متاسفانه این مجموعه ها همچنان با نگاه های درون سازمانی و بخشی دارند نگاه می کنند و یکسری اختلافاتی بین شان است که هر کدام سعی دارند مسئله را به سمت خودشان بکشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet