ایام محرم 1398
1396/09/12 18:55:07
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ستاری:

قدرت و مرجعیت جهان اسلام با علم نافع میسر خواهد بود

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: قطعا قدرت، عزت و مرجعیت جهان اسلام به واسطه علم و دانش میسر خواهد بود، علمی که منشا و خواستکاه ان مانند دوران طلایی تمدن اسلامی در کالبد جهان اسلام نقش بسته باشد.
قدرت و مرجعیت جهان اسلام با علم نافع میسر خواهد بود معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: قطعا قدرت، عزت و مرجعیت جهان اسلام به واسطه علم و دانش میسر خواهد بود، علمی که منشا و خواستکاه ان مانند دوران طلایی تمدن اسلامی در کالبد جهان اسلام نقش بسته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201707105116522824.jpg قدرت,و,مرجعیت,جهان,اسلام,با,علم,نافع,میسر,خواهد,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سورنا ستاری روز یکشنبه در دومین مراسم اهدای جایزه مصطفی (ص) افزود: آن علم از مغزهایی متفکر و با استعداد جوشیده و حاصل آن رفاه عمومی برپایه توسعه فناوری های نوین است.

وی در این مراسم که با حضور شخصیت های علمی ایران و جهان اسلام همراه بود، ادامه داد: جهان اسلام اکنون از حضور جوانان پرشماری سود می برد که به فردای روشن می اندیشند، پر از ایده و سرشار از خلاقیت هستند، کارآفرینی را خوب می شناسند و بهره مندی از علم نافع را بلد هستند. آنها می توانند راه های جدید و بسیاری را بسازند تا همه را به روزهای خوب و آرام برسانند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: وظیفه همه ماست که به وارستگی این جوانان مومن ایمان بیاوریم چون انچه غیرقابل ارزشگداری است نواوری بشر است.

وی افزود: بی گمان سلامت امنیت و رفاه نوع بشر جز به اقتدار علمی، دانش محوری و پیشبرد فناوری در تعامل دانشمندان برجسته محقق نخواهد شد.

رییس شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) ادامه داد: بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در پی احیای تمدنی غنی سرشار از علم و فرهنگ با تحول در پیشرفت علم و فناوری در جهان اسلام است؛ به این منظور تقدیر از دانشمندانی فرهیخته و ارائه الگوهایی فاخر در حوزه علم و فناوری برای جهان اسلام، ضمن ایجاد بسترهای موثر در تبادل اندیشه هایی ناب و افزایش سطح هم افزایی های علمی، باعث تحول و پیشرفت علم و فناوری جهان اسلام خواهد شد.

وی گفت: جایزه جهانی مصطفی در سالروز میلاد باسعادت پیامبر صلح و دوستی می تواند عمارتی بلند و والا برای انسان امروز و فردا بسازد تا در زیر سقف آرامش آن راه سعادت و کمال را سامان دهد.

ستاری اظهار کرد: امروز به نام نامی پیامبری گردهم آمده ایم که در مهربانی و تواضع از همه جلوتر بود و در زندگی و دوران نبوتش دشمنی را سرسخت تر و پلیدتر از جهل و جهالت نداشت؛ اما شرمنده ایم در مقابل چهره نورانی اش که در این روزگار به واسطه جنگ، ترور، خشونت، فقر، نادانی و ارعاب بیشتر، مسلمانان در مضیقه هستند.

وی ادامه داد: در دوران اسلامی دوره هایی ظهور کرد که همگی ما مسلمانان به خود بالیدیم، روزی محل رجوع بسیاری از علوم و فنون شدیم که از بیت الحکمه در بغداد تا دانشگاه جندی شاپور جهانی را سیراب کردیم.

ستاری افزود: مسلمانان هیچگاه در دوران طلایی علم برای کشتن انسان سلاحی نساختند، به دنبال کیمیایی برای تسخیر روح و جسم مردمان نبودند، راهی علمی برای اسیرکردن ذهن ها، روان ها و کالبدها نیافتند و هیچ گاه این را نخواستند؛ چرا که عقیده شان بر برابری و برادری استوار بود، علم نافع هیچ گاه از مسلمانان دور نشد حتی آن گاه که گرفتار سلطه گران و زورگویان بودند.

وی گفت: اما حالا بار دیگر تاریخ به نظاره نشسته است تا بر آنچه خواهیم کرد قضاوت کند، باید بار دیگر هم پیمان شویم تا تمدنی نوین را پایه گذار باشیم و نظریه پردازی علم و فناوری بر تارک جهان بنشانیم.

جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. جایزه مصطفی (ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.

نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام در دومین دوره اعطای جایزه جهانی مصطفی (ص) پس از اتمام فرایند داوری، این جایزه امروز به دو دانشمند حوزه ICT، «پروفسور سامی ارول گلنبی» دانشمند کامپیوتر، مهندس الکترونیک و ریاضیدان کاربردی اهل ترکیه با مدلسازی ارزیابی عملکرد سیستم های کامپیوتری و «پروفسور محمدامین شکراللهی» دانشمند و دکترای علوم کامپیوتر و ارتباطات با ارائه اثری در زمینه کدهای رپتور اهدا شود.

جایزه مصطفی (ص) به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال 1391 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران رسید.

این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد که از سوی افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.

جایزه مصطفی (ص) در دور اول به دو دانشمند مسلمان؛ خانم پرفسور جکی یینگ از سنگاپور در حوزه علم و فناوری نانو زیستی وآقای پرفسور عمر‌یاغی شیمیدان برجسته اردنی برای تحقیقات دامنه دار در زمینه «چارچوب‌های فلز- آلی تعلق گرفت.

در هفته جایزه مصطفی (11 تا 14 آذر)، نشست های علمی و تخصصی در حوزه‌های علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری نانو، اقتصاد و بانکداری اسلامی در دانشگاه‌ های تهران، صنعتی شریف، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران، امام صادق (ع)، تربیت مدرس و علم و صنعت ایران برگزار می ‌شود.

در مدت برگزاری برنامه های جایزه مصطفی (ص)90 نفر از دانشمندان برجسته علمی از 30 کشور اسلامی در ایران حضور می یابند.

به گزارش ایرنا؛ مبلغ جایزه مصطفی 500 هزار دلار به هر برگزیده به علاوه مدال مصطفی(ص) است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet