ایام محرم 1398
1396/09/12 21:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رهبر خبر داد:

هیچ واحد دانشگاهی تعطیل نمی‌شود/ راه‌اندازی شعب پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی از راه اندازی شعبه‌های پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در مرحله اول در ۱۰ استان و در مرحله بعدی در مابقی استان‌ها خبر داد.
هیچ واحد دانشگاهی تعطیل نمی‌شود/ راه‌اندازی شعب پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد رییس دانشگاه آزاد اسلامی از راه اندازی شعبه‌های پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در مرحله اول در ۱۰ استان و در مرحله بعدی در مابقی استان‌ها خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/53691.jpg هیچ,واحد,دانشگاهی,تعطیل,نمی‌شود/,راه‌اندازی,شعب,پارک,علم,و,فناوری,دانشگاه,آزاد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فرهاد رهبر در حاشیه برگزاری مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد سمنان در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه تبدیل دانشگاه به "دانشگاه حل مسئله"، ‌یکی از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت:‌ تلاش داریم تا بتوانیم از دانشمندان و محققان که در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول فعالیت هستند، برای حل مسائل کشور استفاده کنیم. در این راستا اولین و مهمترین گام این است که مسائل و مشکلات مردم را به درستی بشناسیم.

وی افزود: موضوع بیکاری یکی از معضلات کشور است و باید برای اشتغال برنامه‌ریزی جدی شود. اگر نرخ بیکاری را تفکیک کنیم، نرخ بیکاری حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد است، اما نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان بسیار بالاست و باید زمینه‌هایی برای اشتغال آنها فراهم شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: این موضوع محقق نخواهد شد، مگر اینکه سطح کیفیت و کارآیی فارغ‌التحصیلان افزایش یابد و آنها را در راستای اهداف صنعت و خدمات تربیت کنیم تا بتوانند قابلیت بکارگیری داشته باشند.

وی با بیان اینکه دانشگاه باید با تمرکز بر امر پژوهش و نوآوری به تولید کمک کند تا هزینه‌های تولید کاهش یابد، گفت: ما باید به صنعت کمک کنیم تا در عرصه بین‌المللی قدرت رقابت داشته باشیم و امکان صدور تولیدات ایرانی با قیمت ارزان فراهم شود.

فرهاد رهبر تاکید کرد: دنیای امروز از علم و فناوری برای کاهش هزینه‌های تولید کمک گرفته و دانشگاه هم باید به این سمت برود که به علم و فناوری و نوآوری کمک کند تا بتواند هزینه‌ها را کاهش دهد.

صندوق حمایت از پژوهشگرا​ن فعال می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه دارای دو پارک علم و فناوری است، اظهار کرد: قرار است این پارک‌های علم و فناوری از شرکتهای دانش بنیان و صاحبان ایده که نمی‌توانند ایده خود را تبدیل به محصول کنند، حمایت کنند.

فرهاد رهبر در ادامه اظهار داشت: شعبه‌های پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در مرحله اول در ۱۰ استان و در مرحله بعدی در مابقی استانها راه اندازی می‌شود.

وی افزود: همچنین صندوق حمایت از پژوهشگران برای کسانی که صاحب ایده هستند و می‌خواهند محصول خود را تجاری‌سازی کنند، فعال خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه‌های معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، خاطرنشان کرد: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه ارتباط با صنعت و حل مشکلات جامعه فعال‌تر شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه امکانات خوبی در سراسر کشور دارد، گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی امکانات وسیع آزمایشگاهی، آموزشی و کارگاهی در اختیار دارند و با توجه به ظرفیت‌های موجود، این ظرفیت‌ها می‌تواند در اختیار امور پژوهشی قرار گیرد.

فرهاد رهبر اظهار کرد: کارگاه‌هایی که در شهرک‌های صنعتی و غیرصنعتی وجود دارد، اگر بخواهند تحقیق و توسعه خود را فعال کنند، دانشگاه آزاد اسلامی نیروی محقق رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهد، یعنی آنها می توانند در بنگاه خودشان از این نیروها برای نوآوری و حل مسائل استفاده کنند.

وی افزود: اگر کارگاه‌های تولیدی و صنعتی بخواهند از این ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کنند، قرارداد یا تفاهم‌نامه با آنها منعقد می‌کنیم، مشروط بر اینکه هر میزان که محققان ما توانستند ارزش افزوده را افزایش دهند، درصدی از ارزش افزوده اضافه‌شده را به دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص دهند.

فرهاد رهبر با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان توانسته تحقیقی در ذخیره انرژی داشته باشد و آن را در دانشگاه عملیاتی کند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی سمنان براساس این برنامه، توانسته مصرف انرژی را بهینه کند و هزینه های انرژی را کاهش دهد که این کار ارزشمند و قابل تقدیری است که می‌تواند آن را به سایر دانشگاه ها معرفی کند تا بتوانند از این نوآوری استفاده کنند.

هیچ واحد دانشگاه آزاد اسلامی تعطیل نخواهد شد

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره حذف رشته‌های موازی در واحدهای هم‌جوار، گفت: ما یک آمایش آموزشی داریم که رشته محل‌ها متناسب با وضعیت هر منطقه ارائه خواهد شد و واحدهای استانی هم‌جوار می‌توانند در ارائه رشته محل‌ها و تبادل استادان با یکدیگر تعامل داشته باشند. انجام چنین سازوکاری در امر پژوهش نیز در دستور کار قرار دارد که تجاربی که در یک واحد موفق بوده، در واحدهای دیگر استان نیز اجرا شود. به عنوان نمونه آزمایشگاه بتن سمنان که آزمایشگاه مجهزی است، می تواند در حوزه مهندسی سازه و مقاوم‌سازی ساختمان ها در برابر زلزله مورد استفاده قرار گیرد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet