ایام محرم 1398
1396/09/13 03:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

شرط سازمان مالیاتی برای معافیت سهم شرکت‌های سرمایه‌گذار از پرداخت مالیات

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای، عدم شمول مالیات سهم شرکت‌های سرمایه‌گذار از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌پذیر را برای اجرا ابلاغ کرد.
شرط سازمان مالیاتی برای معافیت سهم شرکت‌های سرمایه‌گذار از پرداخت مالیات رئیس کل سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای، عدم شمول مالیات سهم شرکت‌های سرمایه‌گذار از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌پذیر را برای اجرا ابلاغ کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201702103713000601.jpg شرط,سازمان,مالیاتی,برای,معافیت,سهم,شرکت‌های,سرمایه‌گذار,از,پرداخت,مالیات Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، این بخشنامه به دلیل سؤالات و ابهامات ادارات کل امور مالیاتی در خصوص شمول یا عدم شمول مالیات شرکت‌های سرمایه‌گذار در شرکت‌های سرمایه‌پذیر بابت شناسایی سهم آنان از محل مازاد تجدید ارزیابی بر اساس استانداردهای حسابداری مربوطه در مواردی که شرکت سرمایه‌پذیر در اجرای قوانین و مقررات موضوعه اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌ها کرده و همچنین پس از آن به افزایش سرمایه از محل مازاد مذکور مبادرت می کند، صادر شده است.

در این بخشنامه که با امضای «سیدکامل تقوی نژاد» ابلاغ شده، آمده است: طبق تبصره 4 ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 27 بهمن 1380 اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی نسبت به سود سهام یا سهم‌الشرکه دریافتی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر مشمول مالیات دیگری نخواهند بود.

بر این اساس چنانچه شرکت سرمایه‌پذیر ضمن رعایت قوانین و مقررات مربوط به تجدید ارزیابی دارایی‌ها از جمله آیین‌نامه موضوع ماده 17 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاحیه‌های بعدی آن و یا طبق آیین‌نامه موضوع تبصره 1 ماده 149 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 31 تیر 1394 حسب مورد مشمول مالیات نشود، به تبع آن شرکت سرمایه‌گذار نیز مشمول مالیات بر درآمد سهم مازاد مذکور نخواهد بود.

در غیر این صورت چنانچه به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات موضوعه، شرکت سرمایه‌پذیر بابت مازاد تجدید ارزیابی مشمول مالیات شود، با لحاظ کردن تبصره 4 ماده 105 و ماده 143 و تبصره 1 ماده 143 مکرر قانون مذکور، اخذ مالیات مضاعف از درآمد شناسایی شده شرکت سرمایه‌گذار بابت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارای‌های شرکت سرمایه‌پذیر، موضوعیت نخواهد داشت.

به گزارش شادا، براساس این گزارش، شرکت‌های سرمایه‌گذار شرکت‌های هستند که تولیدی یا خدماتی بوده و از بستر تولید و درآمد حاصل از عملیات اجرایی خود را با ایده‌های مختلف و غیر‌تخصصی صرف خرید سهام سایر شرکت‌ها کرده و حداقل انتظارشان داشتن سود مناسب است و در مقابل شرکتی که سرمایه گذاری در آن انجام می شود، سرمایه پذیر نامیده می شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet