ایام محرم 1398
1396/09/13 13:39:25
سرویس فرهنگی
احمدی لاشکی:

آثار تاریخی روی گسل زلزله به صورت اورژانسی مقاوم‌سازی شود/ لزوم تخصیص اعتبارات در بودجه سال آتی

عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس با اشاره به لزوم اقدامات مناسب جهت حفاظت از میراث فرهنگی، خواستار آن شد که آثار تاریخی روی گسل زلزله به صورت اورژانسی مقاوم‌سازی شود.
آثار تاریخی روی گسل زلزله به صورت اورژانسی مقاوم‌سازی شود/ لزوم تخصیص اعتبارات در بودجه سال آتی عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس با اشاره به لزوم اقدامات مناسب جهت حفاظت از میراث فرهنگی، خواستار آن شد که آثار تاریخی روی گسل زلزله به صورت اورژانسی مقاوم‌سازی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105145213967.jpg آثار,تاریخی,روی,گسل,زلزله,به,صورت,اورژانسی,مقاوم‌سازی,شود/,لزوم,تخصیص,اعتبارات,در,بودجه,سال,آتی Icana

قاسم احمدی لاشکی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به لزوم مقاوم‌سازی بناهای تاریخی، گفت: ما هرچه داریم از گذشته است و میراث‌های فرهنگی نیز جزو مواردی به شمار می‌رود که باید به داشتن آن افتخار کرد.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی‌دقتی درحفاظت از آثار تاریخی، بیان کرد: متاسفانه از لحاظ  فیزیکی از این بناها و ساختمان‌ها حفاظت لازم انجام نمی‌شود و در حوادثی مانند زلزله تعدادی از این بناهای ارزشمند را از دست می‌دهیم اگرچه در حفاظت از این آثار با محدودیت مالی و مشکلاتی روبه رو هستیم اما دولت موظف است در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد تا از این آسیب‌ها جلوگیری کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به آسیب جدی ارگ بم در زلزله، اظهار کرد: تخریب این بنا باید تلنگری برای انجام اقدامات مناسب در جهت حفاظت از آثار تاریخی باشد به طور مثال منارجنبان اصفهان که نشان‌دهنده توانایی ایرانیان در هنر، معماری و عمران است باید حراست شود چرا که نوابغ ایرانی به ما هدیه کردند و به راحتی به دست ما نرسیده است.

احمدی لاشکی با بیان اینکه زمانی که میراث فرهنگی از صنایع دستی جدا بود به آثار باستانی و تاریخی بهتر رسیدگی می‌شد، ادامه داد: امروزه به دلیل خلط میراث فرهنگی با صنایع دستی و گردشگری رسیدگی و حفاظت از بناهای تاریخی کم اهمیت تلقی می‌شود البته اقداماتی در زمینه مرمت و مقاوم‌سازی این بناها انجام شده اما این اقدامات اساسی و موثر نبوده است.

این نماینده مجلس با اشاره به لزوم اقدامات مناسب جهت حفاظت از میراث فرهنگی، تاکید کرد: باید به میراث فرهنگی کمک‌های لازم در جهت مقاوم‌سازی و حفاظت از بناهای تاریخی شود تا در صورت بروز زلزله این آثار آسیب نبینند و تخریب نشوند به ویژه نقطه‌شناسی شود تا آثاری که روی خط گسل هستند به صورت اورژانسی مقاوم‌سازی شود.

وی با بیان اینکه دولت باید در لایحه بودجه سال 97 اعتبارات لازم برای میراث فرهنگی را درنظر بگیرد، بیان کرد: اکثر نمایندگان مجلس با افزایش اعتبار دولت جهت اقدامات لازم در این زمینه موافقت می‌کنند؛ برای حفظ فرهنگ ضروری است با تمام توان از این اماکن محافظت شود.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس با اشاره به دقت نظر کشورهای دیگر در حفاظت از آثار تاریخی کشورشان، گفت: در موزه آرمیتاژ سنت‌پترزبورگ یا موزه لوور پاریس فضایی تامین می‌شود که اشیاء و کالاهای مربوط به ادوار گذشته در آن حفظ شو د./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet