ایام محرم 1398
1396/09/13 14:12:14
سرویس حوزه ریاست
دکترلاریجانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر:

مبارزه با مواد مخدر در دنیا متوازن نیست / ناتو مراسم عروسی را در افغانستان بمباران می کند اما از لابراتوارهای تولید هروئین می گذرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه افتتاحیه کنفرانس نمایندگان مجالس علیه مواد مخدر سخنرانی کرد.
مبارزه با مواد مخدر در دنیا متوازن نیست / ناتو مراسم عروسی را در افغانستان بمباران می کند اما از لابراتوارهای تولید هروئین می گذرد رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه افتتاحیه کنفرانس نمایندگان مجالس علیه مواد مخدر سخنرانی کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712101834910371.jpg مبارزه,با,مواد,مخدر,در,دنیا,متوازن,نیست,/,ناتو,مراسم,عروسی,را,در,افغانستان,بمباران,می,کند,اما,از,لابراتوارهای,تولید,هروئین,می,گذرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی امروز - 13 آذر- در کنفرانس نمایندگان مجلس علیه مواد مخدر سخنرانی کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این سخنرانی ضمن قدردانی از مجلس دوما و دولت روسیه به ویژه  رئیس دومای دولتی روسیه، برای میزبانی و برگزاری این کنفرانس مهم بین المللی گفت:  امیدوارم با توجه به نقش مهم و اساسی مجالس کشورها در تصویب قوانین و تبیین رویکردهای لازم برای مقابله و مواجهه با پدیده شوم مواد مخدر و قاچاق آن، اینگونه نشست ها تداوم یافته و تاثیر مثبتی بر روند جهانی مبارزه با مواد مخدر داشته باشد.

سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه 34067512/4/2017 1:37:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/12/201712100428483102_Thum.jpg
سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه

 

دکتر لاریجانی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد : زمانی که درباره موضوعی زیاد صحبت می شود این نگرانی به وجود می آید که قصدی برای انجام کار نیست، در مسئله تروریست مستمرا همه صحبت می کنند اعم از کسانی که به تروریست ها کمک می کنند تا کسانی که با آن مبارزه می کنند اما همیشه می بینید که تروریست رشد پیدا می کنند.

وی ادامه داد: مسئله مواد مخدر هم همین گونه است من گزارش نماینده محترم سازمان ملل را گوش کرده ام یک چهارم مردم جهان مواد مخدر مصرف می کنند ، اینکه 30 میلیون نفر از مردم جهان مواد مخدر مصرف می کنند و 200 هزار نفر در سال از این طریق می میرند .

عادی سازی موضوع مواد مخدر تنها شرایط و بحران های این موضوع را بدتر می کند

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت نگاه سازمان ملل در برخورد با این موضوع گفت : با افزایش تولید در افغانستان و در کل 3 کنوانسیون تشکیل شده است و اکثر کشورهایی که در این کنفرانس حضور پیدا کرده اند قوانینی در این زمینه دارند و مستمرا شاهد مبارزه با مواد مخدر هستیم اما با این وجود تولید و مصرف مواد مخدر رشد داشته است پس مسیری که طی می کنیم منتج به نتیجه نیست.

دکتر علی لاریجانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه 1000150012/4/2017 1:37:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/12/201712105855778652_Thum.jpg
دکتر علی لاریجانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه

 

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد : با آقای لاروف موافق هستم و کسانی که فکر می کنند اگر مسئله مواد مخدر را در دنیا عادی سازی کنیم مشکل حل می شود مسیری را طی می کنند که نتیجه از وضعیت فعلی هم  بدتر خواهد شد.

وی افزود: تجربه ای که در جمهوری اسلامی داریم نشان می دهد که مبارزه باید جدی باشد، قوانین باید درست اجرا شود، کنوانسیون باید عمل کنند اما مشکل وجود دارد.

انتقاد از عملکرد ناتو برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان

دکتر لاریجانی در تشریح عملکرد ناتو در افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر گفت : حجم زیادی از مواد مخدر در افغانستان تولید می شود و در سال 2017 به 9هزار تن رسیده در حالی که در سال 2008، 200 تن بوده است. ظرف 16 سال به 9 هزار تن رسیده است. آیا وقتی ناتو در سال 2001 به افغانستان رفت 2 هدف اعلام نکرده بود؟ هدف ابتدایی مبارزه با تروریست  در افغانستان است و هدف دوم مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده چه شد؟ در مسئله تروریست که زاد و ولد تروریست ها افزایش پیدا کرده، نه تنها در افغانستان بلکه در عراق، سوریه و یمن مواد مخدر از 200 تن به 9 هزار تن، پس ناتو چه کار می‌کند و برای چه به افغانستان رفت؟

دکتر علی لاریجانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه 1000150012/4/2017 1:37:21 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/12/201712107043257910_Thum.jpg
دکتر علی لاریجانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه

 

وی تاکید کرد : من فکر می‌کنم مسئله‌ مهم اینجاست . دوستان که از پارلمان‌ها اینجا حضور دارید راحت‌تر می‌توانیم به نسبت دولت‌ها صحبت کنیم.

رفتار متوازنی در مبارزه با موادمخدردر دنیا وجود ندارد

دکتر لاریجانی در ادامه این سخنرانی همچنین گفت : سوال این است که آیا یک رفتار متوازنی برای مبارزه مخدر در دنیا وجود دارد یا کشورهای منطقه در این زمینه فعال هستند؟ مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود برای ترانزیت به اروپاست و برخی کشورهای دیگر، چرا باید هزینه این موضوع را کشورهای مسیر ترانزیت پرداخت کنند، این موضوع بسیار مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

وی ادامه داد:  آیا اروپا سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر می‌دهد یا گردن کشورهای دیگر منطقه گذاشته است؟!؟ مگر ناتو در افغانستان مستقر نیست چرا تجهیزات و امکانات کافی برای مبارزه با مواد مخدر نمی‌دهد.

بی اعتنایی ناتو به 400 لابراتوار تولید هروئین در افغانستان

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت : در افغانستان 400 لابراتوار برای تولید هروئین وجود دارد. بیشترین مصرف‌کننده خطرناک در دنیا هروئین است آیا ناتو نمی‌تواند این لابراتوارها را بمباران کند؟! چطور ناتو مراسم عروسی در افغانستان را بمباران می‌کند اما لابراتوارهایی که مشخصات دارند را نمی‌تواند؟!؟.

سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه 1000150012/4/2017 1:37:14 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/12/201712104847921237_Thum.jpg
سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه

وی ادامه داد: مقداری از مواد مخدر از طریق فرودگاه‌های افغانستان، ترانزیت هوایی می‌شود البته بخشی از زمین و بخشی از دریاست این فرودگاه‌ها کدام هستند؟ فرودگاه کابل، قندهار، هرات که فرودگاه‌ها در اختیار ناتو است. فکر می‌کنم سازمان ملل از کشورهایی که در افغانستان حضور دارند و مأموریت برای مبارزه با مواد مخدر دارند را بازخواست کند تا  همه کشورهایی که پارلمان‌هایشان در کنفرانس حضور دارند دارند با تأمین مواد مخدر مبارزه می‌کنند.

سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر قوانین عادلانه وضع کند

دکتر لاریجانی همچنین تصریح کرد : اولین مسئله سازمان ملل قوانین عادلانه ای وضع کند که کشورها به میزان درگیری که با مواد مخدر دارند، رفتار عادلانه ای برای مبارزه داشته باشند.

وی ادامه داد : نمی شود در ایران و روسیه مرتبا هزینه دهیم. ترانزیت مواد مخدر بیشتر از مسیر ایران و پاکستان و برخی کشورهای دیگر صورت می گیرد بنابراین باید منشأ را کنترل کرد.

 

رییس مجلس خاطر نشان کرد: دولت افغانستان می گوید توانایی کافی برای مبارزه با مواد مخدر ندارد، تلاش می کند اما باید کشورهایی که در افغانستان مستقر هستند را به کار گرفت.

نقش ایران و روسیه در مبارزه با مواد مخدر / باید با سرمنشأ تولید مواد مخدر برخورد می کنیم

دکتر لاریجانی با اشاره به نقش ایران و روسیه در مبارزه با مواد مخدر گفت : برای کشورهای روسیه، ایران، چین، تاجیکستان و پاکستان در مسیر ترانزیت هستند مبارزه با مواد مخدر بسیار پراهمیت است. کشورهای عضو ناتو باید به وظایف خود عمل کنند و موضوع مبارزه سهم گذاری شود تا مبارزه با مواد مخدر جدی پیگیری شود.

وی ادامه داد: باید با سرمنشأ تولید مواد مخدر برخورد کنیم باید روش های مبارزه با مواد مخدر در کشورها را نیز بررسی کنیم. قبول داریم که غیر از مواد مخدر سنتی، مواد مخدر شیمیایی نیز تولید می شود، می توان در زمینه روش های مختلفی برای مبارزه با مواد مخدر بحث کنیم.

4 هزار شهید جمهوری اسلامی در راه مبارزه با مواد مخدر

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت : ما در جمهوری اسلامی قوانین روشنی برای مواد مخدر داریم و بیش از 4 هزار نفر در زمینه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیده اند سازمان ملل اعلام کرده است که درصد کشفیات مواد مخدر از سوی نیروی انتظامی ایران حدود 80 درصد بوده است که سهم زیادی در دنیا دارد، بنابراین باید در زمینه تجهیزات و امکانات دیگری که بشود مبارزه را گسترده کرد به نیروی انتظامی کمک شود.

وی ادامه داد: مدلی که در ایران وجود دارد در پنل موجود در این کنفرانس ، ارائه خواهد شد علاوه بر این از تلاش های دولت روسیه تشکر می کنیم و حتما پارلمان ها می توانند در این زمینه موثر باشند.

دکتر علی لاریجانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه 1000150012/4/2017 1:37:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/12/201712109849483951_Thum.jpg
دکتر علی لاریجانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه

 

دکترلاریجانی تصریح کرد : البته می خواهیم علاوه بر قوانین بر تبادل اطلاعات تاکید داشته باشیم در حال حاضر ایران در روسیه تبادل اطلاعات دارند ولی باید حتی تبادل اطلاعات گسترش پیدا کند تا باندهای قاچاق شناسایی شود، این ساز و کار باید مورد توجه قرار گیرد و امیدوارم کنفرانس که به اتکای دومای روسیه برگزار شده مفید باشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet