هفته دفاع مقدس
1396/09/13 13:53:38
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سیف خبرداد:

هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی برخورد قاطعانه و مبارزه با رشد و گسترش موسسات غیرمجاز را یکی از اهداف اصلی خود قرار داد و امروز به جرأت می‌توان گفت هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد.
هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی برخورد قاطعانه و مبارزه با رشد و گسترش موسسات غیرمجاز را یکی از اهداف اصلی خود قرار داد و امروز به جرأت می‌توان گفت هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/52430.jpg هیچ,موسسه,غیرمجاز,فعالی,در,کشور,وجود,ندارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ ولی اله سیف به مناسبت گزارش عملکرد صد روزه دولت،گفت: با توجه به رویکرد انضباط گرایانه دولت دوازدهم و پیش‌بینی‌های موجود از روند تحولات آینده، موفقیت‌های بازار پولی ادامه خواهد داشت.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: موفقیت کامل پولی و بانکی مستلزم ارتقای انضباط مالی و بودجه‌ای دولت است.

فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز به عنوان برجسته‌ترین مشکل دو دهه اخیر در نظام بانکی شناخته شده است، حضور مخرب اینگونه موسسات سبب شد بانک‌ها به‌منظور ادامه فعالیت، به رقابت غیر اصولی بر سرِ نرخ سود بانکی بپردازند.

سیف افزود: این موضوع با ورود ابزار‌های بدهی دولت و انتشار بی‌رویه آن‌ها، ابعاد تازه‌ای به خود گرفت. برآیند این اثار موجب شد در درجه اول وضع سودآوری شبکه بانکی و پس از آن وضع شاخص‌هایی مانند کیفیت و کمیت سرمایه، تحت‌تاثیر قرار گیرد.

وی گفت: به همین دلایل بانک مرکزی برخورد قاطعانه و مبارزه با رشد و گسترش موسسات غیرمجاز را یکی از اهداف اصلی خود قرار داد و امروز در صدمین روز فعالیت دولت دوازدهم به جرأت می‌توان گفت: هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد.

رئیس بانک مرکزی اظهار کرد: اقدام شایسته دیگر بانک مرکزی ابلاغ بخشنامه هشت‌بندی کاهش نرخ سود به شبکه بانکی بود که با هدف انتظام‌بخشی به بازار پول، کاهش هزینه تجهیز بانک‌ها و به تبع آن کاهش هزینه‌های تامین مالی اقتصاد انجام شد و بانک‌ها و موسسات اعتباری با درک شرایط کنونی و التزام به این بخشنامه، جلوه‌ای از همدلی را در اجرای مصوبات بانک مرکزی نشان دادند و اکنون با اطمینان کامل به اطلاع می‌رسانم بازرسی‌های انجام شده در بیش از ۴۵۰۰ شعبه در سراسر کشور حاکی از عدم تخلف قابل توجه در این زمینه است.

سیف گفت: در حوزه اقتصادی و کنترل تورم امروز می‌توان اعلام کرد که دستاورد‌های تورمی این دولت از نظر ماندگاری تورم پایین، غیرقابل انکار است. این موضوع دستاوردی مهم برای بانک مرکزی در طول تاریخ انقلاب اسلامی تاکنون است و نمی‌توان نقش آن را در دستیابی به دیگر اهداف از جمله ثبات بازار ارز و کمک به رشد اقتصادی نادیده گرفت.

به گفته سیف، در نتیجه اقدام‌های بانک مرکزی، نرخ تورم در سطوح تک‌رقمی پایدار ماند که مصداق آن در دستیابی به نرخ تورم متوسط ۹.۹ درصد و نقطه به نقطه به ۹.۶ درصد در آبان امسال است.
وی تصریح کرد: در حوزه ارزی نیز باید تاکید شود سیاست ارزی بانک مرکزی ایجاد ثبات در بازار ارز است. آرامش در این بازار از یک طرف کارایی نظام قیمت‌گذاری را برای صادرکنندگان و واردکنندگان بهبود بخشیده و از طرف دیگر اعتبار بین‌المللی اقتصاد ایران را با هدف جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی ارتقاء می‌بخشد.

با تلاش و برنامه ریزی‌های اصولی در حوزه اعتباری بانک مرکزی دستاورد‌های قابل توجهی به دست آمده است که می‌توان به آغاز اعطای ۳۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در راستای اجرای دستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط اشاره کرد.

وی گفت: ضمن آنکه اجرای طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج با همکاری ۱۱ بانک و اعطای بیش از ۷۸.۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به بیش از ۷۵۳ هزار نفر در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ از دیگر دستاورد‌های بانک مرکزی با همکاری شبکه بانکی در بخش اعتبارات بوده است.

سیف گفت: در برخی حوزه هاست و مسلماً دستاورد‌های دیگری در زمینه‌های بین المللی و گسترش روابط بانکی در کنار اصلاح ساختار‌های بانکی منطبق با استاندارد‌های جهانی حاصل شده است که در این مجال اندک قابل بیان نیست، اما آنچه باید تاکید شود تلاش برای بهبود روش‌ها و کسب دستاورد‌های حوزه پولی و بانکی است که همچنان در دستور کار این بانک قرار دارد و امیدواریم با برنامه ریزی‌ها و تصمیم‌های صحیح همچون عملکرد چندسال اخیر شاهد رونق بیش از پیش فعالیت اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار باشیم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet