ایام محرم 1398
1396/09/13 14:15:45
سرویس دیگر رسانه‌ها_
موسوی:

توسعه بازارها در نظام بین‌الملل یکی از چالش‌های اصلی دولتها است/ دولت و مجلس باید دیپلماسی اقتصادی را فعال کنند

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه باید مولفه‌های کارآمدی دیپلماسی اقتصادی بر کابردی‌تر شدن آن مورد بررسی قرار گیرد گفت: دولت و مجلس به این اصل رسیده‌اند که باید دیپلماسی اقتصادی را فعال‌تر کرده و به پیش ببرند.
توسعه بازارها در نظام بین‌الملل یکی از چالش‌های اصلی دولتها است/ دولت و مجلس باید دیپلماسی اقتصادی را فعال کنند نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه باید مولفه‌های کارآمدی دیپلماسی اقتصادی بر کابردی‌تر شدن آن مورد بررسی قرار گیرد گفت: دولت و مجلس به این اصل رسیده‌اند که باید دیپلماسی اقتصادی را فعال‌تر کرده و به پیش ببرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201610108963565437.jpg توسعه,بازارها,در,نظام,بین‌الملل,یکی,از,چالش‌های,اصلی,دولتها,است/,دولت,و,مجلس,باید,دیپلماسی,اقتصادی,را,فعال,کنند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سید فرید موسوی طی سخنانی در همایش دیپلماسی اقتصادی کارآفرین با بیان اینکه نظام اقتصادی امروز بر حسب ویژگی‌ها دغدغه دولتها را از مسائل امنیتی و سیاسی به سمت مسائل اقتصادی سوق داده است گفت: توسعه بازارها در نظام بین‌الملل یکی از چالش‌های اصلی دولتها به شمار می‌رود. در واقع پیش از این مسائل امنیتی و  سیاسی معادلات بین‌المللی را شکل می دادند اما امروز مسائل اقتصادی است که معادلات راشکل می دهد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین بیان کرد: بر همین اساس دیپلماسی اقتصادی مطرح شده و برخی امروز آن را روی دیگر دیپلماسی سنتی و رایج و یا هم ردیف آن می دانند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه توسعه اقتصادی بدون دیپلماسی اقتصادی معنا پیدا نمی کند، گفت: هم دولت و هم مجلس به این اصل رسیده اند که باید دیپلماسی اقتصادی فعال شده و به پیش بروند. پیشنهاد بنده این است که در برگزاری این نشست ها علل و مولفه‌های کارآمدی دیپلماسی اقتصادی را شناسایی کرده و مورد بررسی قرار دهیم تا بروندادها کاربردی‌تر باشند.

موسوی با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی در خلا شکل نمی‌گیرد و به بستر نیاز دارد، گفت: دستگاه سیاست خارجی باید عملیاتی تر این حوزه را شکل دهد و امروز به دنبال این باشیم که به درستی بتوانیم دیپلماسی اقتصادی را طراحی کنیم.

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: مسئله اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست اول اقتصاد کشور توسط رهبری ابلاغ شد ، مجلس هم تلاش بسیاری کرد تا این موضوع به سمت عملیاتی شدن برود.حتی در برنامه ششم توسعه نیز اهداف و اولویت‌های کشور عمدتا اقتصادی هستند و واجرای این اولویت‌ها بدون دیپلماسی اقتصادی موفق نخواهد شد.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی هشت درصد که در برنامه ششم توسعه دیده شده بی تردید بدون اجرای دیپلماسی اقتصادی به دست نمی آید. ضمن اینکه اقتصاد مقاومتی هم یک تاکتیک در دوران تحریم‌ها نیست بلکه یک سیاست است و دستگاه دیپلماسی در این زمینه هم نقش بسیار پررنگی دارد.

این نماینده مجلس ضمن انتقاد از جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف گفت: هر گدام از وزارتخانه‌ها ماموریت‌هایی دارند اما آنچها امروز می‌تواند دیپلماسی اقتصاد ما را مححق کند، همکاری و تعامل بین دستگاه‌ها است.

موسوی همچنین اظهار کرد: به نظر می‌رسد هنوز حلقه‌ها و عناصر و بستر لازم برای تحقق دیپلماسی اقتصادی شکل نگرفته است و این موضوع باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد و تمام بازیگران اقتصادی ما خود را در این خصوص مسئول بدانند زیرا برونگرایی اقتصاد صرفا مامورمیت وزارت اقتصاد نیست و دستگاه‌ها هم نباید در این موضوع صرفا تشریفاتی عمل کنند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینک دستگه دیپلماسی ماموریت محور است گفت: باید بدانیم آسیای جنوب شرقی در کجای اقتصاد ما قرار دارد، ما از اروپا چه انتظاری داریم؟ آفریقا کدام یک از مشکلات اقتصادی ما را می تواند رفع کند بنابراین هر زمانی که بتوانیم اهداف و ماموریت‌های خود را به درستی تعریف کنیم دوستان ما در وزارت خارجه می توانند این اهداف را محقق کنند.

این نماینده مجلس در ادامه ابراز کرد: امسال در نشست FATF که برگزار شد، تقریبا اکثر سفارتخانه‌ها فعال بودند و این یکی از مسائل مهمی است که در این حوزه اتفاق افتاده است.

به گزارش ایسنا، موسوی در پایان با تاکید بر شناسایی فر صت‌های اقتصادی در کشورهای همسایه گفت: سالهاست فرامتوش کرده ایم که روسیه کشور همسایه ما است، شرکت کالاهای ما چگونه باید در بازار روسیه فعال شود. ماموریت اتاق بازرگانی چیست؟ همه اینها مستلزم تعریف درست این جایگاه است و امیدواریم بتوانیم در فصل جدیدی از دیپلماسی کشور مفید واقع شویم و از این پیچ با موفقیت عبور کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet