خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/05/07 13:16:00
سرویس صحن
متکی در پاسخ به سوال نکونام تشریح کرد

اقدامات وزارت خارجه برای آزادی گروگان‌های ایرانی در پاکستان

**نماینده مردم گلپایگان و خوانسار از پاسخ وزیر امور خارجه در مورد علت عدم اقدام سریع در جهت آزادی گروگان‌هایی که در پاکستان نگهداری می‌شوند قانع شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمد ابراهیم نکونام" نماینده گلپایگان و خوانسار در قالب سوالی از وزیر خارجه پرسید که علت عدم اقدام مناسب وسیع در جهت آزادی گروگان‌هایی که در پاکستان نگهداری می‌گردند چیست و اینکه علت عدم اقدام نسبت به اشرار و تروریست‌ها در خاک پاکستان چه می‌باشد؟

سپس کاظم جلالی مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به قرائت گزارش کمیسیون پرداخت.

نتیجه بررسی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بدین شرح می‌باشد:

سوال حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمدابراهیم نکونام نماینده محترم گلپایگان با حضور وزیر محترم امور خارجه جناب آقای متکی در تاریخ 16/10/1387 مورد بررسی قرار گرفت. نماینده محترم در سوال خود ضمن تشریح وضعیت تروریست‌ها و قاچاقچیان عمده در استان سیستان و بلوچستان و ایجاد ناامنی برای مردم شریف آن خطه از سکوت و عدم اقدام دولت پاکستان، همچنین عدم استرداد تروریست‌ها به ایران توسط دولت پاکستان از عدم آزادی گروگان‌های ایرانی اعم از نیروهای انتظامی و مردم انتقاد جدی نموده‌اند و از وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات انجام شده توضیح خواسته‌اند.

جناب آقای متکی وزیر محترم امور خارجه در جلسه کمیسیون ضمن برشمردن اقدامات انجام شده توسط دستگاه سیاست خارجی از جمله تماس با مقامات عالی دولت پاکستان و اعلام مواضع شفاف نظام به آنها اعلام کردند که تماس‌های مستمر ما با مقامات دولت پاکستان ادامه دارد و آنها را به مسئولیتشان در قابل اقدامات تروریستی انجام شده آگاهی داده‌ایم. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قائل است که اقدامات گروه‌های تروریستی به امنیت و آرامش مردم در استان سیستان و بلوچستان لطمه اساسی وارد کرده و نمایندگان محترم این استان نیز همواره پیگیر مساله بوده‌اند، طبعا دولت پاکستان در خصوص وضعیت به وجود آمده در این استان و نواحی مرزی مشترک دو کشور، دارای مسئولیت است و لازم است وزارت امور خارجه اقدامات جدی‌تری در این خصوص به عمل آورد.

پس از قرائت گزارش کمیسیون منوچهر متکی وزیر امور خارجه به دفاع از عملکرد وزارتخانه متبوع خود پرداخت و گفت: بدیهی است که بخشی از حضور اشرار به داخل کشور برمی‌گردد و بخش از آن به کشورهای پاکستان، افغانستان و ارتباطات پیدا و پنهانی که وجود دارد برمی‌گردد.

وزیر امور خارجه گفت: طی 2 سال گذشته شورای امنیت ملی و بخش‌های مختلف اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی و نظامی کشور در جلسات مختلف بخش‌های مربوط به داخل کشور را و نیز اقداماتی که باید در حوزه سیاست خارجی صورت بگیرد را مورد بررسی قرار دادند.

وی تصریح کرد: در دولت پیشین پاکستان پی‌گیری‌های مختلف و متعددی صورت گرفت در دوره پرویز مشرف دو بار بنده با ایشان موضوع اشرار و ضرورت همکاری جدی پاکستان را مطرح کردیم و در تمام دیدارهای سطح سران و سطوح مختلفی که صورت می‌گرفت پی‌گیری می‌کردیم.

وزیر خارجه در ادامه گفت:‌در دوره پرویز مشرف در پاکستان ما تنها یک مورد جدی را توانستیم از اشراری که در پاکستان دستگیر شده و در زندان بودند پس بگیریم و را با ارائه اسناد و مدارک تحویل بگیریم.

وی افزود: اقدامات صورت گرفته ما برای باقی مانده افراد با روی کار آمدن دولت زرداری گسترده‌تر شد، ما هم در حوزه امنیت داخلی پاکستان و هم در همکاری برای مقابله با اشرار چندین برابر با همکاری جدید دولت پاکستان را داشته و داریم.

متکی تصریح کرد: دولت زرداری در ریشه کنی فتنه اشرار در حال حاضر همکاری برنامه‌ای و ساماندهی شده‌ خوبی را دارد. افرادی که در آنجا بازداشت شده بودند به دلیل ارتباطات گسترده‌ای که در منطقه داشتند حتی سندسازی‌های فراوانی را به وجود آورده بودند که به عنوان مثال این افراد پاکستان هستند، بستگانی درست کرده و فرم‌هایی را درست کردند.

همچنین اسناد سه جلدی را ارائه می‌دادند که تا مدتی دولت پاکستان درگیر این مسایل بود ما در اینجا مدارک را به طور دقیق بردیم و خوشبختانه در چند ماه پیش شاهد بودیم که وزیر کشور پاکستان به تهران آمد و در نتیجه گفتگوهای انجام شده بین وزراء دو کشور و پیگیری‌های وزارت خارجه، 8 نفر از اشرار را توانستیم تحویل گرفته و مابقی را در دستور کار پیگیری‌های خود داریم.

منوچهر متکی با اشاره به عناصر ریگی و حضور آنها در منطقه گفت: این افاد با ماموریت‌هایی که از حوزه‌های برون مرزی خارج از منطقه و برخی داخل منطقه دارند تماس‌هایی را با برخی از نیروهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان داشتند که ما از کانال‌های مربوطه با توجه به سابقه سویی که آنها در حضورشان در عراق داشتند، به آنها متذکر شدیم.

وی افزود: پی‌گیری‌ها و افشاگری‌های دیپلماتیک و ارائه اسناد و مدارک ما در جنوب عراق و همچنین مخالفت‌های مردم بصره باعث شد که این افراد از این منطقه رفتند و کلا چشم فتنه در آنجا کور شده در اینجا هم با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این افراد به راحتی به داخل شهرها و جاده‌های بین شهری مناطق شرقی ما می‌آمدند و جنایات خود را مرتکب می‌شدند و با توجه به تمهیداتی که نمایندگان استان‌های شرقی هم در جریان هستند. طی یکسال اخیر بویژه در 6 ماهه اخیر تامه بسیار زیادی کنترل شده برخی از عملیات‌هایی را که داشتند سرکوب شده و حرکت‌های آفندی را برای قلع و قمع این عناصر و آشوب طلب در منطقه شرق کشور به عمل آوردند.

وزیر خارجه افزود: برنامه‌ریزی‌های مسئولان کشور گویای این امر است که امیدواریم چشم فتنه را هم در این منطقه کور خواهیم کرد و زمان انهدام روح اشرار در شرق کشور در حال فرار رسیدن است.

متکی گفت: تحویل این 8 نفر گویای برنامه‌ریزی است که بین ایران و پاکستان به طور دو جانبه و در نشست اخر سران سه کشور پاکستان، افغانستان به شکل سه جانبه در قالب همکاری‌های مرزی در دستور کارمان می‌باشد.

وی با اشاره به تصمیمات مهم اجلاس سه جانبه اخیر در تهران گفت: وزارت خارجه برگزاری سه نشست وزرای امنیتی، اطلاعاتی و اقتصادی و کشور را به صورت سه جانبه پی‌گیری نماید که یکی از موارد مهم قاعدتا مباحث امنیتی است.

متکی تصریح کرد: اصل شکل را به عنوان شکلی که منطقه با آن درگیر است را اتفاق نظر داریم و تلاش‌هایمان را ادامه می‌دهیم تصورمان این است که گام‌هایی را که تاکنون بویژه در یکسال اخیرا برداشته‌ایم وضعیت ما را نسبت به گذشته متفاوت کرده،‌ بهبود نسبی ایجاد شده هر چند که حرکت‌های ایزایی هم وجود دارد که باید ضریب امنیتی منطقه و استان و شرق کشور را ارتقاء یابد.

پس از سخنان وزیر خارجه محمدابراهیم نکونام نماینده گلپایگان گفت: امنیت نعقی است مجهول و واجد اهمیت که فرایند زندگی سالم، اقتصاد پویا و توسعه همه جانبه را شامل می‌گردد.

وی گفت: استقرار باندهای مواد مخدر و رفت و آمدهای مکرر از خاک پاکستان به ایران،‌ فعالیت‌های گروه‌های سلفی و وهابی‌گری همه اینها متاسفانه مبدا حرکتشان خاک پاکستان است.

وی همچنین تصریح کرد: اقدامات گروه‌های تروریستی به امنیت و آرامش مردم در استان سیستان و بلوچستان لطمه اساسی وارد کرده است.

نماینده گلپایگان در انتهای توضیحات وزیر امور خارجه از پاسخ وی قانع شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet