ایام محرم 1398
1396/09/13 15:37:25
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حریرچی:

بیمارستان‌های پلاسکویی کم نداریم/ 40هزار تخت بیمارستانی در کشور در حال ساخت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیمارستان‌های پلاسکویی کم نداریم. ۴۵ درصد بیمارستان‌های کشور و ۷۵ درصد بیمارستان‌های دولتی تهران فرسوده هستند و برای جبران این وضعیت، حدود ۴۰ هزار تخت بیمارستانی در حال ساخت است.
بیمارستان‌های پلاسکویی کم نداریم/ 40هزار تخت بیمارستانی در کشور در حال ساخت سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیمارستان‌های پلاسکویی کم نداریم. 45 درصد بیمارستان‌های کشور و 75 درصد بیمارستان‌های دولتی تهران فرسوده هستند و برای جبران این وضعیت، حدود 40 هزار تخت بیمارستانی در حال ساخت است. https://cdn.icana.ir/d/019/201612100504861664.jpg بیمارستان‌های,پلاسکویی,کم,نداریم/,40هزار,تخت,بیمارستانی,در,کشور,در,حال,ساخت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در وزارت بهداشت افزود: بعد از زلزله کرمانشاه که در آن حادثه تعدادی از بیمارستان ها تخریب شدند، ایمنی بیمارستان‌ها در وزارت بهداشت مورد بحث قرار گرفت و طرح جامع بهسازی بیمارستان‌های کشور تهیه شده است.

وی گفت: بر اساس بررسی که در سال 86 در وزارت بهداشت انجام شده بود، 73 درصد تختهای بیمارستانی کشور فرسوده و فاقد ارزش بهسازی لرزه ای بودند، با اقداماتی که در دولت یازدهم انجام شد از جمله ساخت 24 هزار تخت بیمارستانی جدید، این میزان به حدود 45 درصد کاهش یافت و امیدواریم با ادامه نوسازی بیمارستان های کشور و ایجاد بیمارستان های جدید تا سال 99، میزان بیمارستان های فرسوده کشور به 30 درصد کاهش یابد.

حریرچی افزود: در طول دولت یازدهم هر سال 6 هزار تخت بیمارستانی ساخته شد در حالی که در دولت های قبل هر سال حداکثر 1700 تخت بیمارستانی ساخته می شد، اکنون نیز 39 هزار و 760 تخت بیمارستانی در حال ساخت داریم که اعتبار قابل توجهی می خواهند.

وی گفت: در تهران حدود 75 درصد تخت های بیمارستانی فرسوده هستند، 25 هزار و 392 تخت بیمارستانی در تهران وجود داردکه 11 هزار و 17 تخت آن دولتی و 14 هزار و 375 تخت آن خصوصی یا وابسته به نهادهای دیگر هستند و در این بین بیمارستان های با قدمت چند 10 ساله و پلاسکویی در تهران کم نداریم.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: طرح جامع بهسازی بیمارستان های تهران با همکاری شهرداری و شورای شهر تهیه شد، در این طرح قرار است در هشت پروژه حدود 15 هزار تخت بیمارستانی جدید در تهران ایجاد شود. این بیمارستان ها طوری طراحی می شوند که تعداد تخت های آنها تا دو برابر یعنی 30 هزار تخت قابل افزایش است.

وی گفت: بر اساس این طرح، بیمارستان های جدید با توزیع متوازن در تهران با در نظر گرفتن ترافیک زمینی و حمل و نقل هوایی و استفاده از تجهیزات هوشمند و مدرن روز ساخته می شوند.

 

**دو میلیون و 800هزار معتاد در ایران

حریرچی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای درمان اعتیاد گفت: بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، حدود دو میلیون و 800 هزار معتاد در کشور داریم، رویکرد اصلی دولت و وزارت بهداشت، پیشگیری از اعتیاد است اما برای افراد درگیر این بیماری می شوند، باید به سمت درمان و کاهش آسیب و اعتیاد مواد سبک تر حرکت کنیم.

وی گفت: برای بهبود درمان و کاهش آسیب اعتیاد و توزیع مناسب داروهای ترک اعتیاد، سامانه الکترونیک آیداتیس در وزارت بهداشت فعال شده است، هم اکنون 786 هزار و 374 معتاد تحت پوشش این سامانه هستند و 559 هزار و 207 نفر از این طریق دارو دریافت کرده اند.

 

**94 درصد ایرانیان پرونده الکترونیک سلامت دارند

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به توسعه خدمات پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نیز گفت: یکی از برنامه های اصلی وزارت بهداشت در دولت دوازهم تکمیل پرونده الکترونیک سلامت برای همه آحاد ایرانیان است، تاکنون اطلاعات اولیه 75 میلیون و 150 نفر از ایرانیان در این سامانه ثبت شده است که 94 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: 35 میلیون و 200 هزار نفر حداقل یکبار به شبکه های بهداشتی مراجعه کرده اند و با استفاده از سامانه پرونده الکترونیک خدمات سلامت، حداقل یک خدمت بهداشتی دریافت کرده اند، برای همه گروه های سنی اعم از کودک، نوجوان، جوان، میانسال و سالمند در این سامانه بسته خدمات تعریف شده است و از مردم می خواهیم با مراجعه به مراکز بهداشتی و تکمیل اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت از این خدمات استفاده کنند.

حریرچی در پاسخ به پرسشی درباره حذف داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه ای توضیح داد: داروهای بدون نسخه داروهای معمولی مثل استامینوفن و شربت سرماخوردگی هستند که هیچ کشوری این قبیل داروها را تحت پوشش بیمه قرار نمی دهد. هزینه این داروها نیز در مقایسه با بازار 16 هزار میلیارد تومانی دارو در ایران زیاد نیست و حدود 140 میلیارد تومان و کمتر از یک درصد کل هزینه دارویی کشور است.

وی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی بیمه، این داروهای سبک که هزینه آنها تاثیر چندانی در هزینه خانوار ندارد از پوشش بیمه ای حذف می شوند و اعتبار آن برای حمایت از سایر داروهای بیماران هزینه می شود، این مسئله عجیبی نیست البته هزینه این داروها برای کودکان زیر 12 سال استتثنا شده و بیمه ها همچنان بخشی از هزینه این داروها را برای کودکان زیر 12 سال پوشش می دهند.

 

**وزارت بهداشت برای پیشگیری از معلولیت برنامه دارد

قانم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره خدمات وزارت بهداشت برای پیشگیری از معلولیت ها و حمایت از معلولان گفت: بیشتر خدمات به معلولان را سازمان بهزیستی انجام می دهد و حدود 250 هزار معلول تحت پوشش مستقیم خدمات بهزیستی هستند.

وی گفت: وزارت بهداشت برای پیشگیری از معلولیت ها برنامه دارد، یکی از عوامل معلولیت در ایران، تصادفات رانندگی و سوانح و حوادث در محیط کار و جاهای مختلف است که باید کاهش پیدا کند.

حریرچی ادامه داد: بخشی دیگر از معلولیت ها نیز از بدو تولد است که باید با مشاوره های ژنتیک قبل از تولد و حتی قبل از ازدواج کاهش پیدا کند، البته همه افراد نیازمند آزمایش ژنتیک نیستند زیرا هزینه های زیادی دارد و طبق برنامه ششم نیز باید اول مشاوره ژنتیک انجام شود و اگر لازم بود، آزمایش ژنتیک انجام شود.

وی گفت: هیچ کشوری در دنیا نتوانسته است که میزان معلولیت را به صفر برساند ولی می توان آن را کاهش داد، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی به دنبال کاهش موارد معلولیت در ایران هستند، ضمن اینکه مراکز توانبخشی جسمی و روانی برای معلولان نیز در کشور باید افزایش پیدا کند و محیط زندگی نیز باید برای رفت و آمد معلولان در سطح شهرها و در مدارس و دانشگاه ها ساماندهی شود

وی افزود: در یک دهه گذشته میزان مرگ ناشی از تصادفات رانندگی از حدود 27 هزار نفر به 15هزار نفر کاهش یافته اما میزان معلولیت های ناشی از این تصادفات کاهش چندانی نداشته است و میزان معلولیت ها روند کاهشی نداشته است، برای کاهش معلولیت های ناشی از تصادفات باید ناوگان ریلی به خصوص برای سفرهای خارج از شهر تقویت شوند و در داخل شهرها نیز علاوه بر توسعه ناوگان ریلی ، حرکت پیاده و با دوچرخه نیز فرهنگ سازی شود و توسعه یابد.

حریرچی گفت: تردد خودروها به صورت خود به خودی، حادثه آفرین است و هر چقدر هم آموزش داده شود، به هر حال عده ای اصول رانندگی را رعایت نمی کنند، برخی ممکن است به صورت خواب آلود رانندگی کنند، یا دارو یا مواد مصرف کرده باشند و احتمال خطر همیشه وجود دارد.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: خبر خوب شهرداری تهران این بود که اعلام کردند، مترو و ناوگان ریلی در تهران گسترش می یابد و توسعه خطوط مترو جزو اولویت های شهرداری تهران است، راه حل دیگر گران کردن بنزین،پارکینگ و عوارض خودرو هاست.

وی در پاسخ به پرسشی درباره استخدام 3 درصدی معلولان در وزارت بهداشت مطابق قانون حمایت از معلولان گفت: وزارت بهداشت در برخی پست ها مثل تلفنچی یا در برخی صندوق های بیمارستان ها از افراد روشندل یا معلول استفاده کرده است و گزارشی از کم کاری وزارت بهداشت از این قانون نداشته ایم، علاقه مند هم هستند که با سرعت بیشتری برای استخدام معلولان همکاری کنیم ولی به هر حال در این زمینه محدودیت هایی نیز وجود دارد.

 

**مسئولیت وزارت بهداشت برای نظارت بر کالاهای سلامت سلب نشده است

وی در پاسخ به پرسشی درباره حذف نظارت وزارت بهداشت بر غذا و تجهیزات پزشکی گفت: در این مورد لازم است توضیح دهم که بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام تقریبا همان روال قبل ادامه پیدا می کندو طبق قوانین قبلی هم وزارت بهداشت و هم سازمان استاندارد در این زمینه وظایفی دارند و این قوانین چندین دهه قدمت دارند.

حریرچی گفت: نظر وزارت بهداشت این بود که برای کاهش موازی کاری، تمرکز صورت گیرد و نظارت دوگانه از بین بروند زیرا مشکلاتی برای تولید کنندگان و ارائه کنندگان این اقلام به وجود آورده بود به دنبال این بودیم که وضعیت تبدیل به احسن شود اما نظر مجلس این بود که تقریبا همان روال قبل ادامه پیدا کند، شورای نگهبان نظر مجلس را رد کرده بود و موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد.

وی افزود: نظر مجمع بر این شد که تقریبا همان روال قبل ادامه پیدا کند، بنابراین هیچ چیزی از مسئولیت های وزارت بهداشت کم نشده است و هیچ اختیاری از وزارت بهداشت برای نظارت بر کالاهای پزشکی سلب نشده است.

 

**بارمالی یک میلیون و 500هزار بیمار افغانستانی در ایران

حریرچی درباره سازمان بیمه سلامت نیز گفت: مطابق قانون برنامه توسعه ششم، هر فرد به عنوان سرپرست خانواده به میزان 7 درصد حقوق خود را به عنوان حق بیمه پرداخت می کند و فرقی نمی کند این خانواده یک نفره باشد یا چند نفره، مسئله این است که برخی دستگاه ها حق بیمه پرداختی در حداقل میزان ممکن است ضمن اینکه حدود یک میلیون و 500 هزار تبعه خارجی به ویژه از کشور افغانستان در ایران زندگی می کنند که بسیاری از آنها بیمه نیستند و حق بیمه ای نیز پرداخت نمی کند اما هنگام بیماری بیمارستان های دولتی نمی تواند آنها را پذیرش نکند و این مسئله هزینه زیادی را به بیمارستان ها تحمیل می کند.

معاون وزارت بهداشت گفت: حق بیمه برخی اتباع خارجی که مجوز قانونی اقامت دارند از طرف کمیساریای پناهندگان پرداخت می شود اما عده زیادی از آنها غیر قانونی هستند و هیچ پوشش بیمه ای ندارند.

وی ادامه داد: نمی توانیم هزینه درمان این بیماران را دریافت نکنیم و اگر این کار را بکنیم، دیوان محاسبات ایراد می گیرد، علاوه بر آن برخی دستگاه ها سهم کارفرمایی، بیمه شدگان خود را به موقع پرداخت نمی کنند و همه این مسائل موجب کسری بودجه سازمان های بیمه شده است که نتیجه آن دیرپرداخت شدن مطالبات بیمارستان هاست.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: هر بار بستری اتباع خارجی در بیمارستان حداقل دو میلیون تومان هزینه دارد و اگر نیاز به تخت آی سی یو باشد که هزینه ها به مراتب بیشتر است، خیلی از این افراد مصدومان تصادفی هستند که در برخی استان ها نیز تعداد آنها زیاد است و نمی توانیم آنها را پذیرش نکنیم اما بار مالی درمان این افراد برای وزارت بهداشت بسیار زیاد است.

قائم مقام وزیر بهداشت درباره تعرفه های پزشکی نیز گفت: همه بیمارستان ها مطابق قانون موظف به رعایت تعرفه های مصوب هستند. همه پرداخت های بیمارستانی باید فقط در صندوق بیمارستان باشد و اگر هر تخلفی صورت گیرد مردم می توانند از طریق سامانه 190 موضوع را گزارش کنند و حتما در وزارت بهداشت به این تخلفات رسیدگی می شود. بیمارستان های دولتی نیز موظف به تبعیت از خط مشی وزارت بهداشت هستند.

 

**تدوین بسته پوشش خدمات بیمه ای در وزارت بهداشت

وی همچنین با اشاره به بند ج ماده 71 قانون برنامه توسعه ششم گفت: بسته پوشش بیمه ای خدمات سلامت هم از نظر سطح و هم شمول خدمات تا پایان امسال باید در وزارت بهداشت تدوین و ابلاغ شود و از سال دوم برنامه یعنی سال 97 اجرایی می شود.

حریرچی ادامه داد: مطابق این برنامه سازمان بیمه سلامت ایرانیان موظف به ایجاد سامانه برخط اطلاعات بیمه ای همه ایرانیان در صندوق های بیمه ای مختلف است.

حریرچی درپاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا پزشکان حق دارند برای دیدن آزمایش بیمار دوباره هزنیه ویزیت بگیرند، گفت: در این مورد قانون صراحت ندارد، اگر پزشک فقط آزمایش را ببیند و معاینه و خدماتی انجام ندهد معمولا دوباره نباید ویزیت بگیرد اما اگر خدماتی ارائه شد و مداخلات درمانی صورت گرفت، دوباره ویزیت دریافت می کند. امیدواریم این موضوع در آیین نامه جدید تعرفه های پزشکی مشخص و تعیین تکلیف شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات صد روزه وزارت بهداشت و اقدامات وزارت بهداشت برای دانشجویان با توجه به روز دانشجو از تدوین و اجرای برنامه ملی جدید آموزش پزشکی عمومی برای بهبود کیفیت آموزش این پزشکان و حرکت به سمت اجرای برنامه پزشک خانواده، ایجاد مرکز ملی آموزش های مهارتی و حرفه ای، بازنگری ماموریت های کلان منطقه ای در مناطق آمایشی آموزشی وزارت بهداشت، ایجاد سامانه معتبر اخبار علمی پزشکی و ایجاد رصدخانه پژوهش های علوم پزشکی خبر داد.

حریرچی ادامه داد: ادامه طرح برچسب گذاری تغذیه ای روی مواد غذایی، رصد و نظارت بر سموم غذایی، اصلاح قیمت گذاری دارو، سختگیری برای واردات داروهایی که نمونه ایرانی دارند تا سقف حداکثر 10 درصد نیاز بازار کشور و تقویت و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت از جمله عملکردهای صد روزه وزارت بهداشت است.سند ملی درمان نیز ابلاغ و اجرای آن شروع شده است.

 

**سازمان بیمه سلامت 2800 میلیارد تومان از بدهی اش را پرداخت کرد

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: سازمان بیمه سلامت نیز در صد روزه گذشته حدود 2800 میلیارد تومان از بدهی معوقه خود را به بیمارستان ها و مراکز دارویی پرداخت کرد.

وی ادامه داد: در مورد بودجه سال آینده نیز رئیس جمهوری دستور داده است که منابع حوزه سلامت پایدار شود و امیدواریم با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان برنامه، اعتبارات حوزه سلامت به خصوص 10 درصد هدفمندی یارانه که به جز سال 93 هیچ سالی به طور کامل پرداخت نشد، به صورت منابع پایدار و قابل اتکار تبدیل شود.

حریرچی ادامه داد: یکی از شروط وزیر بهداشت در این دوره این بوده است که سقف اعتبارات قابل تخصیص وزارت بهداشت مشخص شود تا وزارت بهداشت بتواند بر مبنای آن برنامه ریزی کند.

وی تاکید کرد: تاکنون بیش از 10 بار در سخنان رئیس جمهوری به ادامه طرح تحول سلامت تاکید شده است و امیدواریم همه دستگاه ها در این زمینه و به خصوص تامین منابع با وزارت بهداشت همکاری کنند.

حریرچی در پاسخ به پرسشی درباره اعتراض برخی افراد به قیمت و کیفیت دستگاه حلزون شنوایی گفت: وزارت بهداشت بر اساس قوانین، برای خرید این وسیله یا هر وسیله پزشکی دیگر مناقصه برگزار می کند و برای خرید این نوع تجهیزات نظر پزشکان معتمد، کیفیت محصول و هزینه آن را در نظر می گیرد، ممکن است برندهای دوم و سوم که در مناقصه برنده نشده اند بخواهند از طریق مردم و بیماران و ارتباطی که با رسانه ها می گیرند به دنبال فضاسازی باشند، خبرنگاران هوشیار باشند هر چند، وزارت بهداشت معصوم نیست و اگر دلایل علمی ارائه شود، بررسی می کنیم.

وی افزود: در سال 91 و 92 در اوج تورم، رکود و رشد منفی اقتصادی داروهای گران سرطان به وفور در کشور وجود داشت و کمبودی نداشت چون دست اندرکاران آن به دنبال سود خود بودند و صدای آنها در رسانه ها شنیده می شد اما همان زمان مکمل آهن و ویتامین دی در شبکه بهداشتی وجود نداشت کسی هم اعتراض نکرد چون داروی هزار تومانی سود چندانی ندارد.

به گزارش ایرنا، حریرچی درباره اصلاح تعرفه های پزشکی نیز گفت: بررسی و بازنگری تعرفه های همه گروه های پزشکی و ترجمه کتاب تعرفه ها به سازمان نظام پزشکی واگذار شده است، اصلاح کتاب به عهده این سازمان است اما اینکه دولت چه میزان پول دارد و چقدر از تعرفه ها را می تواند پوشش بدهد، بحث دیگری است که در شورای عالی بیمه بررسی و تصویب می شود و در صورت تایید و ابلاغ دولت، اجرایی می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet