ایام محرم 1398
1396/09/17 11:23:52
سرویس اقتصادی
کاظم زاده:

توزیع نامتوازن مسکن ریشه قفل شدن بازار معاملات/دولت دست از مداخله گری در مسکن بردارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس، از مداخله گری دولت در بازار مسکن انتقاد کرد و گفت: حباب قیمتی و رکود ایجاد شده در بازار مسکن نتیجه توزیع نامناسب واحدهای مسکونی در کشور است.
توزیع نامتوازن مسکن ریشه قفل شدن بازار معاملات/دولت دست از مداخله گری در مسکن بردارد عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس، از مداخله گری دولت در بازار مسکن انتقاد کرد و گفت: حباب قیمتی و رکود ایجاد شده در بازار مسکن نتیجه توزیع نامناسب واحدهای مسکونی در کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606108959669295.jpg توزیع,نامتوازن,مسکن,ریشه,قفل,شدن,بازار,معاملات/دولت,دست,از,مداخله,گری,در,مسکن,بردارد Icana

شادمهر کاظم زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری وضعیت فعلی بازار مسکن و حباب قیمتی ایجاد شده در آن، گفت: حباب قیمتی موجود در بازار مسکن نتیجه کاهش ساخت و سازها نیست، بلکه عدم توزیع مناسب واحدهای مسکونی عامل اصلی آن است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با اشاره به رکود موجود در بازار مسکن، افزود: بر عکس تصور بسیاری از کارشناسان که عامل اصلی رکود را کمبود مسکن یا کاهش ساخت و سازها می دانند عدم توازن در بخش مسکن عامل اصلی ریشه دار شدن رکود در این حوزه است.

نماینده مردم دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه در حال حاضر بسیاری از مردم چند واحد مسکونی در اختیار داشته اما برخی دیگر حتی یک واحد نیز ندارند، تصریح کرد: عدم توزیع مناسب مشکلات عدیده ای را رقم زده و وضعیت فعلی بازار مسکن نتیجه بر هم خوردن این نوع تعادل در بازار است.

تعداد خانه های موجود در کشور جوابگوی 21 میلیون خانوار ایرانی است

کاظم زاده با بیان اینکه در حال حاضر به تعداد 21 میلیون خانوار در ایران خانه وجود دارد، گفت: متاسفانه عدم توزیع مناسب این واحدهای مسکونی باعث شده برخی خانوارها بدون داشتن سرپناه بمانند که این خود بر روند افزایشی قیمت مسکن و حتی رکود مسکن نیز اثر گذار بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از واحدهای مسکونی در کلانشهرها مانند تهران خالی از سکنه است، افزود: خالی بودن این واحدها خود احتکار مسکن و در نتیجه رشد قیمت ها را سبب می شود از این رو باید این واحدها با اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی وارد بازار شوند.

بازار از تولید مسکن اشباع شده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در حال حاضر بازار از تولید مسکن اشباع شده است، ادامه داد: متاسفانه مداخله دولت در روند ساخت و سازها نتیجه عکس داده که نمونه ان مسکن مهر است هر چند این طرح تواسنت بسیاری از مردم را خانه دار کند اما مداخله گری دولت در بخش مسکن تبعات بسیاری برای اقتصاد داشت که اکنون قابل مشاهده است.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی بهترین اقدام این است که بازار با عرضه و تقاضا به توازن برسد و دولت دست از مداخله گری در آن بردارد، در خصوص مسکن نیز اگر بازار نیاز به تولید مسکن ببیند به طور حتم به سمت و سوی ایجاد شرایط ساخت وسازها حرکت می کند.

توان مالی مردم برای خرید مسکن کاهش یافته است

کاظم زاده ادامه داد: در حال حاضر کششی در بازار برای خرید مسکن وجود ندارد، زیرا توان مالی مردم کاهش یافته است از این رو باید دولت با تقویت توان مالی متقاضیان مسکن به رونق این بخش در کشور کمک کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: رشد بسیار کم در بازار مسکن باعث شده سرمایه گذار رغبت کمی برای حضور در این بازار داشته باشد، از این رو دولت باید شرایط را برای حضور سرمایه گذار در چنین بازارهایی فراهم کند./

پایان یپام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet