هفته دفاع مقدس
1396/09/15 18:53:10
سرویس سیاسی
پورحسین مطرح کرد:

کشورهای توسعه یافته احزاب فرمایشی ندارند /عضو گیری و منابع درآمدی حزب دو شاخصه رشد تحزب گرایی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: برخی از احزاب در کشور فقط در زمان انتخابات فعال می شوند و در هیچ صحنه سیاسی و اجتماعی کشور غیر از انتخابات ها وجود خارجی ندارند.
کشورهای توسعه یافته احزاب فرمایشی ندارند /عضو گیری و منابع درآمدی حزب دو شاخصه رشد تحزب گرایی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: برخی از احزاب در کشور فقط در زمان انتخابات فعال می شوند و در هیچ صحنه سیاسی و اجتماعی کشور غیر از انتخابات ها وجود خارجی ندارند. https://cdn.icana.ir/d/019/201607107885374334.jpg کشورهای,توسعه,یافته,احزاب,فرمایشی,ندارند,/عضو,گیری,و,منابع,درآمدی,حزب,دو,شاخصه,رشد,تحزب,گرایی Icana

شکور پور حسین شقلان  در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  در خصوص تحزب گرایی  و تشکیلات حزبی در کشورهای توسعه یافته گفت: احزاب بسیاری از کشور های توسعه یافته در دنیا بصورت فرمایشی تأسیس نشده اند بلکه برای توسعه و رشد قدرت سیاسی و همچنین فراهم سازی زمینه شرکت مردم در فرایند های سیاسی تشکیل شده اند.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی در تشریح شکل گیری احزاب بر پایه استاندارد های بین المللی  افزود: قدرت در هر کشوری بر پایه تحزب گرایی در آن کشور وجود دارد زیرا تشکیل حزب در دنیا در مشخص بودن محوریت ها و شاخصه های فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی در هر کشوری می باشد که می تواند مسیر را برای پویایی جامعه در تمامی سطوح فراهم سازد.

وی ادامه داد: از دیگر شاخصه های تحزب گرایی در جهان مشخص بودن عضو گیری و منابع درآمدی حزب است که می تواند باعث بوجود آمدن نوعی تفکرات برآمده از جامعه مدنی در کشور مربوطه باشد و در ایجاد دولت های بوجود آمده از داخل حزب های سیاسی کمک شایانی کند.

این نماینده مجلس در دوره دهم خاطر نشان کرد: همانگونه که در برخی از کشور های توسعه یافته از جمله ایالات متحده، انگلستان و فرانسه مشاهده می شود احزاب با قدرت زیادی که دارند در بالاترین پست های کشوری مانند ریاست جمهوری و نخست وزیری و حتی وزارت خانه نفر دارند و این بر آمده از قدرت احزاب و تکیل آن بر اساس استاندارد های بین المللی است.

پور حسین افزود: با مشاهده در احزاب داخل کشور که شامل 110 حزب می شود و متاسفانه تشکیل این احزاب بر پایه افراد است و هیچ مشخصه ی حزبی در داخل آنها وجود ندارد، می بینیم که در این حوزه ضعیف هستیم.

وی با انتقاد از فضای حاکم در تشکیلات حزبی در کشور ادامه داد: برخی از احزاب در کشور در انتخابات ها فقط شرکت دارند و در هیچ صحنه سیاسی و اجتماعی کشور غیر از انتخابات ها وجود خارجی و دخالت ندارند که این  برای نظام های مدنی ایجاد اختلال می کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مهم ترین راه حل در رفع نقایص تشکیلات حزبی در کشور،  ایجاد زمینهبرای ایجاد احزاب پویا است همانگونه که در قانون اساسی و مصوبات مجلس شورای اسلامی نیز آمده است تا بتوان از حضور مردم در تمامی صحنه های اجتماعی و سیاسی کشور بهره برد./

پایان خبر

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet