هفته دفاع مقدس
1396/09/14 13:52:07
سرویس اقتصادی
موسوی در همایش دیپلماسی اقتصادی کارآفرین:

هنوز بستر لازم برای تحقق دیپلماسی اقتصادی شکل نگرفته است/برونگرایی اقتصاد صرفا ماموریت وزارت خارجه نیست

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:دیپلماسی اقتصادی در خلاء شکل نمی‌گیرد و به بستر نیاز دارد، دستگاه سیاست خارجی باید عملیاتی تر این حوزه را شکل دهد.
هنوز بستر لازم برای تحقق دیپلماسی اقتصادی شکل نگرفته است/برونگرایی اقتصاد صرفا ماموریت وزارت خارجه نیست نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:دیپلماسی اقتصادی در خلاء شکل نمی‌گیرد و به بستر نیاز دارد، دستگاه سیاست خارجی باید عملیاتی تر این حوزه را شکل دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712102927056989.jpg هنوز,بستر,لازم,برای,تحقق,دیپلماسی,اقتصادی,شکل,نگرفته,است/برونگرایی,اقتصاد,صرفا,ماموریت,وزارت,خارجه,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدفرید موسوی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همایش دیپلماسی اقتصادی کارآفرین گفت:نظام اقتصادی امروز باعث شده دغدغه دولتها از مسائل امنیتی و سیاسی به سمت مسائل اقتصادی سوق داده شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:توسعه بازارها در نظام بین‌الملل به یکی از چالش‌های اصلی دولتها تبدیل شده است چرا که پیش از این، مسائل امنیتی و  سیاسی معادلات بین‌المللی را شکل می دادند اما امروز مسائل اقتصادی است که معادلات راشکل می دهد.

موسوی تصریح کرد: برخی امروز اهمیت دیپلماسی اقتصادی را روی دیگر سکه دیپلماسی سنتی و رایج و یا هم ردیف آن می دانند چرا توسعه اقتصادی بدون دیپلماسی اقتصادی معنا پیدا نمی کند.

دیپلماسی اقتصادی در خلاء شکل نمی‌گیرد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:دیپلماسی اقتصادی در خلاء شکل نمی‌گیرد و به بستر نیاز دارد، دستگاه سیاست خارجی باید عملیاتی تر این حوزه را شکل دهد و امروز به دنبال این باشیم که به درستی بتوانیم دیپلماسی اقتصادی را طراحی کنیم.

وی افزود:مسئله اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست اول اقتصاد کشور توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، مجلس هم تلاش بسیاری کرد تا این موضوع به سمت عملیاتی شدن برود،حتی در برنامه ششم توسعه نیز اهداف و اولویت‌های کشور عمدتا اقتصادی هستند و واجرای این اولویت‌ها بدون دیپلماسی اقتصادی موفق نخواهد شد.ضمن اینکه اقتصاد مقاومتی هم یک تاکتیک در دوران تحریم‌ها نیست بلکه یک سیاست است و دستگاه دیپلماسی در این زمینه هم نقش بسیار پررنگی دارد.

موسوی افزود:هر کدام از وزارتخانه‌ها ماموریت‌هایی دارند اما آنچه امروز می‌تواند دیپلماسی اقتصاد ما را محقق کند، همکاری و تعامل بین دستگاه‌ها است،به نظر می‌رسد هنوز حلقه‌ها و عناصر و بستر لازم برای تحقق دیپلماسی اقتصادی شکل نگرفته است و این موضوع باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد و تمام بازیگران اقتصادی ما خود را در این خصوص مسئول بدانند زیرا برونگرایی اقتصاد صرفا ماموریت وزارت خارجه نیست و دستگاه‌ها هم نباید در این موضوع صرفا تشریفاتی عمل کنند.

اکثر سفارتخانه‌ها در نشست فعال بودند FATF

وی ادامه داد:دستگاه دیپلماسی ماموریت محور است، باید بدانیم آسیای جنوب شرقی در کجای اقتصاد ما قرار دارد، ما از اروپا چه انتظاری داریم؟ آفریقا کدام یک از مشکلات اقتصادی ما را می تواند رفع کند بنابراین هر زمانی که بتوانیم اهداف و ماموریت‌های خود را به درستی تعریف کنیم دوستان ما در وزارت خارجه می توانند این اهداف را محقق کنند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:امسال در نشست FATF که برگزار شد، تقریبا اکثر سفارتخانه‌ها فعال بودند و این یکی از اقدامات ارزنده ای است که در حوزه اقتصادی دستگاه دیپلماسی صورت گرفته است،امیدواریم در فصل جدیدی از دیپلماسی کشور موفق باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet