ایام محرم 1398
1396/09/14 13:16:37
سرویس دیگر رسانه‌ها_
روحانی:

فرصت‌سوزی خیانت بزرگی که استکبار و صهیونیسم انجام دادند/ برخی کشورهای مسلمان به صراحت دوستی خود با اسرائیل را اعلام می‌کنند

رئیس‌جمهوری مبارزه ملت فلسطین را مبارزه نفی سبیل توصیف کرد و گفت: این مبارزه،مبارزه  آزادی سرزمین اسلامی است،مبارزه برای ایستادگی و مقاومت در برابر تجاوز است؛همانگونه که ملت‌های اسلامی در برابر استعمار ایستادند.
فرصت‌سوزی خیانت بزرگی که استکبار و صهیونیسم انجام دادند/ برخی کشورهای مسلمان به صراحت دوستی خود با اسرائیل را اعلام می‌کنند رئیس‌جمهوری مبارزه ملت فلسطین را مبارزه نفی سبیل توصیف کرد و گفت: این مبارزه،مبارزه  آزادی سرزمین اسلامی است،مبارزه برای ایستادگی و مقاومت در برابر تجاوز است؛همانگونه که ملت‌های اسلامی در برابر استعمار ایستادند. https://cdn.icana.ir/d/019/201712107643516542.jpg فرصت‌سوزی,خیانت,بزرگی,که,استکبار,و,صهیونیسم,انجام,دادند/,برخی,کشورهای,مسلمان,به,صراحت,دوستی,خود,با,اسرائیل,را,اعلام,می‌کنند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در کنفرانس وحدت با اشاره به پیروزهای عراق و سوریه و لبنان بر تروریست‌ها گفت: همه آنهایی که در مبارزه با تروریسم از این کشورها حمایت کردند امروز خوشحال و سرافراز هستند که پایه‌های اصلی تروریزم در منطقه فرو ریخته شده و توطئه بزرگی که قدرت‌های جهانی، استکبار و صهیونیزم علیه ملت‌های منطقه طراحی کره بودند بخش اعظم آن نقش بر آب شده است.

وی افزود: البته راه مسلمانان بر تروریزم باید تا ریشه‌کن شدن همه عوامل و اذناب آن در منطقه ادامه پبدا کند. آنها که در عراق و سوریه بر علیه تروریست‌ها جنگیدند، حق بزرگی بر گردن منطقه، امنیت منطقه و ثبات منطقه و بر گردن همه جهانیان دارند. این تروریزم تنها تهدید برای منطقه نبود بلکه تهدید برای کل جهان اروپا و آمریکا هم بود. بنابراین همه انسان‌هایی که علاقه‌مند به ثبات جهانی هستند باید از رزمندگان صف مقاومت در برابر تروریزم ممنون باشند. اما متاسفانه این‌چنین نیست به جای اینه از این دولت‌ها و همه آنهایی که در مبارزه با تروریزم تلاش کردند به جای تشکر در فکر تضعیف و توطئه علیه آنها هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برخی از کشورهای منطقه و اسلامی نزدیکی‌اشان را نسبت به رژیم صهیونیستی منطقه با کمال بی‌پروایی آشکار می‌کنند،  تصریح کرد:  اگر برخی از این کشورها در سالهای گذشته پنهانی به دشمنان اسلام در منطقه در گفت‌و‌گو و تعامل و همکاری بودند لااقل به زبان منکر آن بوند و آنقدر این ارتباط زشت و شوم و ناپسندیده بود که هیچ مقامی از کشورهای اسلامی توان آن را نداشت که به صراحت به مردم بگوید اسرائیل دوست ما است و مقاومت منطقه دشمن ما. امروز متاسفانه این منکر بزرگ را تلاش می‌کنند تبدیل به معروف کنند.

روحانی تصریح کرد: البته من تردید ندارم که ملت‌های منطقه و مسلمانان جهان اجازه نخواهند داد این نقشه شوم به ثمر بنشیند. ملت فلسطین و ملت‌های منطقه‌، علما و نخبگان و فرهیختگان و جوانان مسلمان هرگز معضل و دشمنی و اشغال سرزمین فلسطین از سوی صهیونیزم را فراموش نخواهند کرد.
سوریه از تروریزم نجات خواهد یافت دیر یا زود! سوریه نیروهای خارجی را از کشور خود بیرون خواهد کرد دیر یا زود! ملت عراق متحد‌تر از همیشه در آینده خواهد بود دیر یا زود! کرد، شیعه و سنی برادرانه در عراق کنار هم خواهند بود و عراق سربلندی و توسعه‌ یافته‌ای را خواهند ساخت. یمن هم از دست متجاوزین نجات خواهد یافت و متجاوزین را پشیمان خواهد کرد اما در کنار این فرصت‌های از دست رفته چطور درست خواهد شد و مسببان آن باید پاسخگو باشند

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هر موقع ملت ایران در مرز پیشرف و تعالی قرار گرفتند توطئه‌ای علیه ایران طراحی کردند، با یادآوری حمله صدام به کشورمان گفت: وقتی از مشکلات داخلی عبور کردیم و کشور آماده بازسازی و سازندگی بود، فردی را در این منطقه علیه ملت ایران تحریک کردند و جنگ 8 ساله صدام علیه ملت ایران را طراحی کردند و بعد از اینکه ما از جنگ رهایی و مشغول بازسازی شدیم به محض اینکه رشد و توسعه را در این کشور مشاهده کردند توطئه دیگری علیه ما طراحی کردند؛ بنام تهدید هسته‌ای علیه منطقه و جهان سال‌ها ما را در جنگ اقتصادی قرار دادند. امروز هم چون می‌بینند جمهوری اسلامی ایران در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته در فکر طراحی جدید دیگری برای ایران و برای منطقه هستند.

به گفته رئیس جمهور سوریه از تروریزم نجات خواهد یافت دیر یا زود! سوریه نیروهای خارجی را از کشور خود بیرون خواهد کرد دیر یا زود! ملت عراق متحد‌تر از همیشه در آینده خواهد بود دیر یا زود! کرد، شیعه و سنی برادرانه در عراق کنار هم خواهند بود و عراق سربلندی  و توسعه‌ یافته‌ای را خواهند ساخت. یمن هم از دست متجاوزین نجات خواهد  یافت و متجاوزین را پشیمان خواهد کرد اما در کنار این فرصت‌های از دست رفته چطور درست خواهد شد و مسببان آن باید پاسخگو باشند.

روحانی گفت: اولین خیانت بزرگی که استکبار و صهیونیزم انجام دادند فرصت‌سوزی بود، نگذاشتند سوریه به آبادانی و توسعه مورد نظر خود برسدو از سوی دیگر حدود 40 سال است عراق گرفتار است؛ تجاوز صدام به ایران ویرانی دو کشور را به همراه داشت، حمله صدام به کویت و و ویرانی منطقه،  جنگ ائتلاف علیه عراق و ویرانی عراق،  حمله به افغانستان و ویرانی این کشور. استکبار جهانی باید در برابر مردم‌های منطقه پاسخگو باشند چرا مردم و فرزندان را در این منطقه کشتید و آثار تمدنی را ویرانه کردید. چرا سلاح و بمب دادید و می‌دهید تا مردم یمن زیر این بمباران‌ها نابود شوند.

وی با بیان این سوال که چرا در شمال آفریقا توطئه کردید و چرا به توطئه‌های خودتان ادامه می‌دهید، اظهار داشت:‌ شما می‌خواهید مسلمانان با شما خوب باشند و به شما احترام بگذارند؟ می‌خواهید ادعا کنید که تمدن بشری امروز به دست شماست! آیا کشتار مردم تمدن است؟ اولین فاجعه‌ای که درمنطقه ما واقع شده و کمتر به آن توجه شده فرصت‌سوزی‌ها است.


اگر به ایران خیانت کردید، جبران می‌کنیم، اگر به عراق و سوریه و لبنان خیانت کردید مردمانشان جبران خواهند کرد،‌ اگر به یمن و بحرین خیانت کردید مردم جبران خواهند کرد، اما بار سنگینی بر دوش ما است تا جبران کنیم خیانتی را که بر اسلام روا داشتند و چهره اسلام را مشوش در جهان نشان دادند، میلیون‌ها جوان را در سراسر دنیا که می‌توانستند عاشق اسلام باشند فریب دادند

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگر به ایران خیانت کردید،  جبران می‌کنیم،  اگر به عراق و سوریه و لبنان خیانت کردید مردمانشان جبران خواهند کرد،‌ اگر به یمن و بحرین خیانت کردید مردم جبران خواهند کرد، اما بار سنگینی بر دوش ما است تا جبران کنیم خیانتی را که بر اسلام روا داشتند و چهره اسلام را مشوش در جهان نشان دادند،  میلیون‌ها جوان را در سراسر دنیا که می‌توانستند عاشق اسلام باشند فریب دادند، مردم، علما و رسانه‌های کشورهای اسلامی بار سنگینی بر دوش دارید، نویسندگان و کسانی که در  فضای حقیقی و مجازی فرصت سخن گفتن و بیان حقیقت را دارید، مسئولیت بر دوش دارند، یک مسئولیت بزرگ ما تبلیغ واقعی اسلام است. اسلام آغوشش را برای همه جهانیان و انسان‌ها باز کرده و ما باید این دعوت را بخوبی انجام دهیم. باید خیانت صیهونیست و استکبار را بخوبی جبران کنیم.

روحانی افزود:‌ وحدت جز از طریق اعتدال و میانه‌روی امکان‌پذیر نیست و خشونت، افراط و ترور ما را به مقصد تمدن نوین اسلامی نخواهد رساند. ما به وحدت اسلامی هم نخواهیم رسید. وحدت یعنی چه؟ وحدت به این معنا است که همه مذهب‌ها پیرو یک مذهب باشند؟چنین معنایی ندارد،  معنایش این است که مذاهب مختلف اسلامی محترم باشد، مورد احترام همگان باشد و در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند. مقصود ما این نیست که یک مذهب را نابود کنیم و یک مذهب را رشد دهیم خیر، مقصود ما این است که همه مذاهب کنار هم دور یک میز بنشینند. وحدت اسلامی یعنی یک زبان در دنیای اسلام لازم باشد؟ خیر همه زبان‌ها زیبا است البته زبان عربی چون زبان قرآن و عبادت ما است جایگاه ویژه‌ای دارد اما ما نمی‌خواهیم زبان واحد درست کنیم و همه زبانها محترم هستند

وی با بیان اینکه ما می‌خواهیم کنار نژادها و  مذاهب مختلف باهم و کنار هم باشیم و نزاع بین ما نباشد،  تصریح کرد:‌ اختلاف‌نظر خواهیم داشت، نظرات ما عین هم نخواهد بود اما در اصول یکی هستیم، در ارزش‌ها یکی هستیم، در مبانی یکی هستیم. در اصول اخلاقی یکی هستیم، اعتقادات ما توحید و نبوت و قرآن و قبله همه ما یکی است و همه این اعتقادات ما را به وحدت دعوت می‌کند.


باید امت وسط بمانیم و نباید بگذاریم ما را به راست و چپ بکشانند، دین ما سراسر اعتدال است، اسلام همه‌اش اعتدال است، سیره پیامبر همه‌اش اعتدال است، اسلام دین اعتدال است، نه سرمای استخوان‌سوز زمستانی دارد و نه گرمای تابستانی کشنده،‌ هیچکدام. ما باید در کنار هم قرار بگیریم، ما برای اخلاق در کنار هم هستیم ما برای میانه‌روی و اعتدال کنار هم هستیم. باید خشونت رخت ببندد آن هم نه تنها خشونت عمل بلکه خشونت فکری و اعتدال چراکه میانه‌روی از فکر آغاز می‌شود

رئیس‌جمهور مبارزه ملت فلسطین را مبارزه نفی سبیل توصیف کرد و گفت: این مبارزه،مبارزه  آزادی سرزمین اسلامی است،مبارزه برای ایستادگی و مقاومت در برابر تجاوز است. همانگونه که ملت‌های اسلامی در برابر استعمار ایستادند و کشورهای خودشان را آزاد کردند. وحدت به معنای کنار هم قرار گرفتن برای مبارزه با تروریزم است. چگونه توانستیم در برابر تروریزمی که ساخته استکبار در منطقه بود را توفیق بدست آوریم. مرجعیت کنار دولت قرار گرفت. اگر در عراق فتوای مرجعیت نبود امروز داعش بود، اگر در عراق وحدت شیعه، سنی و کردی کنار هم نبود هنوز موصل آزاد نشده بود. اگر ایستادگی ارتش سوریه و حزب‌الله سرفراز و کمک ایران  و کمک برخی کشورهای دوست در این منطقه نبود، امروز حلب و بخش اعظم سوریه در درست تروریست‌ها بود.

روحانی تاکید کرد: ما باید در کنار هم قرار بگیریم، ما برای اخلاق در کنار هم هستیم ما برای میانه‌روی و اعتدال کنار هم هستیم. باید خشونت رخت ببندد آن هم نه تنها خشونت عمل بلکه خشونت فکری و اعتدال چراکه میانه‌روی از فکر آغاز می‌شود. اعتدال از عقلانیت و از خردورزی شروع می‌شود. باید امت وسط بمانیم و نباید بگذاریم ما را به راست و چپ بکشانند، دین ما سراسر اعتدال است، اسلام همه‌اش اعتدال است، سیره پیامبر همه‌اش اعتدال است، اسلام دین اعتدال است، نه سرمای استخوان‌سوز زمستانی دارد و نه گرمای تابستانی کشنده،‌ هیچکدام.

وی بر همین اساس خاطرنشان کرد: اسلام همیشه بهار است، اعتدال در همه احکامش است. آنجا که به ما می‌گوید بجنگید، باز هم ظلم و خشونت را نمی‌پسندد، آنجا هم اعتدال است. اگر می‌خواهیم به تمدن نوین اسلامی دست پیدا کنیم تمدن با قدرت تنها ساخته نمی‌شود با علم تنها هم ساخته نمی‌شود و تمدن از اخلاق آغاز می‌شود، تمدن از وحدت آغاز می‌شود، از پایان جنگ و نزاع آغاز می‌شود و باید با تمدن اسلام را به پیشرفت برسانیم و پیشرفت را ادامه دهیم. تردید ندارم  اگر متحد باشیم خدا هم ما را یاری خواهد کرد.

رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش گفت: من در حضور شما علما، اندیشمندان از اقوام ایرانی و مذاهب ایرانی می‌خواهم تشکری داشته باشم. ما در طول سال‌های گذشته در ایران در سایه عمل به قرآن، شاهد وحدت، یگانگی و اخوت در میان مسلمانان بوده‌ایم، سیستان و بلوچستان، کردستان، غرب و شرق ما سراسر برادری و وحدت است و این در سایه عمل به اسلام توسط علمای اهل سنت و علمای شیعه فرهیختگان دانشگاهیان و خود مردم است امروز سراسر امن است و این امنیت در سایه وحدت مسلمان است. در کردستان هم همینطور است. این یک نمونه‌ای است که اگر وحدت شد امنیت هم خواهد آمد، اگر امنیت شد برادری هم خواهد آمد. توسعه اقتصادی خواهد آمد.

روحانی گفت: اگر کشورهای دوست در منطقه با هم تعامل نمی‌کردند نه موصلی آزاد بود ونه حلب و نه بوکمالی.  ان‌شاالله شاهد تمدن اسلامی بزرگ نوینی خواهیم بود که آرزوی همه ما است و همانطور که امام راحل و مقام معطم رهبری و بالاتر قرآن ما را به وحدت توصیه کرد؛  و اعتصموا بحبل اللّه جمیعا.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet