ایام محرم 1398
1396/09/14 14:28:11
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کرباسیان:

وزارت اقتصاد در این صد روز وظیفه اصلی خود را اجرای شعار محوری سال دانسته است/دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

وزیر اقتصاد و دارایی به منظور ارائه گزارش صد روزه این وزارتخانه در برنامه گفتگوی ویژه خبری حضور یافت.
وزارت اقتصاد در این صد روز وظیفه اصلی خود را اجرای شعار محوری سال دانسته است/دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست وزیر اقتصاد و دارایی به منظور ارائه گزارش صد روزه این وزارتخانه در برنامه گفتگوی ویژه خبری حضور یافت. https://cdn.icana.ir/d/019/122199.jpg وزارت,اقتصاد,در,این,صد,روز,وظیفه,اصلی,خود,را,اجرای,شعار,محوری,سال,دانسته,است/دولت,به,دنبال,افزایش,نرخ,ارز,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی به منظور ارائه گزارش صد روزه این وزارتخانه در گفتگوی ویژه خبری (13 آذر) حضور یافت.

وی ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ص) در پاسخ به سوالی درباره دستور رئیس جمهور برای فروش اموال مازاد بانکها گفت: رئیس جمهور دستور داد تا بانکها دارایی‌های مازاد خود را از قبیل املاک شرکت ها و سرقفلی ها واگذار کنند.

کرباسیان تصریح کرد: این موضوع یک تکلیف اقتصادی و قانونی است و باید باید بازار پولی را با فروش دارایی های مازاد به حرکت درآورد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه چندین کار برای اجرای این دستور انجام شد افزود: ابتدا ابلاغیه به بانک ها انجام و سپس کمیته مشترکی با بانک مرکزی برای شناسایی و حسابرسی اموال مازاد تشکیل شد.

وی تاکید کرد: یکی از وظایف بانک مرکزی شناسایی اموال مازاد بانک های خصوصی و وزارت اقتصاد و دارایی در حوزه بانکداری خصوصی ارتباطی ندارد لذا بررسی اموال مازاد این بانک ها برای ما میسر نیست.

کرباسیان گفت: تاکنون برخی بانک ها گزارش عملکرد خود را در این مورد ارائه کردند تاکنون حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان طی یک ساله گذشته مازاد دارایی های بانکی فروش رفته که نسبت به حجم انها خوب نیست.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: بانکهای ملی، تجارت و سپه تاکنون گزارش زمانبندی خود را برای فروش اموال به ما ارائه کردند.

وی ادامه داد: قرار است دیگر بانک ها هم گزارش عمل کرده اولیه خودرو به ما ارائه کنند تا ما بتوانیم به آن ورود پیدا کنیم.

کرباسیان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با توجه به کاهش سود بانکی چرا سود تسهیلات کاهش پیدا نمی کند، تصریح کرد: این موضوع در دستور شورای پول و اعتبار قرار دارد اما در قدم اول این شورا طی نامه ای ۸ ماده ای برای کاهش سود بانکی اقدام کرد و اکنون هم کاهش سود تسهیلات در قدم بعدی این شورا قرار دارد.

وزیر وزیر اقتصاد و دارایی گفت: قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرده که سود تسهیلات ما بین بانکی تا ۳۰ درصد پیشرفته بود که اکنون به ۱۸ درصد رسیده و  نظم خوبی پیدا کرده است.

 وی ادامه داد: سود تسهیلات ما بین بانکی تا ۳۰ درصد هم پیش رفته بود که اکنون به ۱۸ درصد رسیده است و خوشبختانه یک نظم و انضباطی برقرار شده است.

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی لایحه اصلاح نظام بانکی به مجلس ارائه می‌شود: اظهار کرد: این لایحه اوایل شهریور ماه امسال به مجلس تقدیم شد.

وی ادامه داد دو طرح نظام بانکداری اسلامی و بانکداری بانک مرکزی در کناره لایحه دولت در مجلس در حال بررسی است و رسانه ملی می‌توانند یک بار این موضوع را به نقد و بررسی بگذارد.

کرباسیان تصریح کرد: در این هفته یک جلسه ۸ ساعته توسط گروه پژوهشکده بانک مرکزی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه قانون در موضوع اقتصادی اکنون در حال بررسی است، بیان کرد: شاید بتوان قبل از بررسی بودجه قوانین صندوق های فروش، مالیات بر ارزش افزوده، مبارزه با قاچاق، اصلاح نظام بانکی، ارزش افزوده و رگلاتوری حسابرسی را به مجلس ارائه کرد.

وی تصریح کرد قانون بیمه همگانی و بدهی ها هم ابتدا باید به دولت رفته و بعد از تصویب به مجلس ارائه شود.

کرباسیان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اتفاقی افتاده که قیمت ارز همچنان بالا می رود، گفت: برآورد ما این است که هشت و نیم درصد رشد سالیانه نرخ ارز است در برخی ایام سال جهش هایی را در دو ماهه پایان سال میلادی داریم. اما بعد از دی ماه قیمت ارز شیب نزولی را پی خواهد کرد و مدیریت بر قیمت ارز در حال انجام است.

وی با تاکید به اینکه دولت به هیچ عنوان به دنبال افزایش نرخ ارز نیست، افزود: برخی صحبت‌ها شایعه است مانند آن که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز است. بنده به عنوان وزیر اقتصاد می گویم که این موضوع درست نیست.

کرباسیان تأکید کرد: امضای بنده زیر پول ملی است و ما تنها به دنبال مدیریت نرخ ارز هستیم و بنده حافظ ارزش پول ملی هستم.

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی درباره ی وضعیت بازار سرمایه و سهامدارانی که نمادشان بسته شده است، تصریح کرد: باید آن روی سکه را هم در بازار سهام دید ما به قله شاخص رسیده ایم و ما در این صد روز ۱۱ درصد رشد شاخص داشته ایم.

وی اذعان کرد: ما نوسان شاخص ارز نداشتیم این موضوع مرحون ایجاد یک صندوق تثبیت بازار سرمایه و افزایش یک سیستم نظارتی هستیم.

کرباسیان تاکید کرد: می‌توان بدون حسابرسی و کنترل نمادی را نشان داد که مردم به بازار سرمایه دیگر روی بیاورند ما گمان می کردیم بعد از کاهش سود بانکی مقداری سهام ما افت کنند اما مردم به سمت بازار سهام آمدند و استقبال خوبی شد

 وزیر اقتصاد و دارایی گفت: پیش بینی ما این است که ۱۵ درصد سود شرکتهای بورس قابل افزایش دارد از زمانی که اوراق به مشارکت اوراق خزانه را در بازار سهام ارائه کردیم روی کرده مثبتی پیدا کرد و از زمانی که در صندوق های سرمایه گذاری ۷۰ درصد سپرده گذاری را به ۵۰ درصد رساندیم آنها در بازار سهام وارد شدند.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: ۱۴ شرکت نمادشان بسته است که هشت شرکت بورسی بود و مابقی فرابورسی است که خوشبختانه شش شرکت در حال رسیدگی است تا نمادشان باز شود شرکت های دیگر عمدتاً بانک‌ها هستند که دو بانک دولتی است.

کرباسیان ادامه داد: بانک ها باید صورت های مالی و حسابرسی های خود را ارائه دهنده تا بتوانیم مجامع را برگزار کنیم. در یک زمانی می‌توانستند اعلام کنند نمی‌توانیم صورت مالی خود را ارائه دهیم و آن هم زمانی بود که استاندارد حسابرسی ها انجام نشده بود که خوشبختانه در هفته اول با همکاری سازمان بورس و سازمان حسابداری این موضوع حل شود

وی اظهار کرد : بانک های خصوصی و بورس  باید هر دو صورت های مالی خود را ارائه دهند البته بانک های دولتی که در اختیار بنده است صورتهای مالی شان در حال ثبت است.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد:  سعی می کنم از طریق سازمان بورس و بانک مرکزی به بانکهای خصوصی هم برای اعلام صورتهای مالی فشار بیاورم.

کرباسیان درباره ی مشکلات کنتورسازی در سازمان بورس هم گفت: حدود 590 شرکت در سازمان بورس وجود دارد و حتما باید بیشتر شود اما متاسفانه کنتورسازی مشکلاتی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد : بنده از قوه قضاییه تشکر می‌کنیم که به لحاظ ایجاد امنیت برای سهامداران با ما در این موضوع همکاری کرد.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: شرکت کنتورسازی ابتدا اعلام کرد که می‌توانند صندوق های فروش را ارائه کنند اما چنین اختیاری نداشته و سهام آن بالا رفت و مردم خریداری کردند اما یک مشکل ایجاد شد.

کرباسیان اذعان کرد: ما از سه طریق برای حل این مشکل اقدام کرده ایم ابتدا با کمک قوه قضاییه یک کمیته تشکیل دادیم چند بانک که وارد شده و یک هیئت مدیره تشکیل می‌دهند تا افرادی که نتوانستند درست اقدام کنند به مرجع قضایی سپرده شوند.

کرباسیان ادامه داد: ما می خواهیم شرکت را راه اندازی کرده تا افرادی که سهام خود را میخواهند نفروشند از سود همین شرکت سرمایه‌های آنها را نگهداری کنیم اما عده ای هم هستند که می‌خواهند سهام خود را بفروشند پس با کمک برخی بانک‌ها قرار شده به ازای هر نفر ۲۰۰۰ سهام به قیمت مناسب به فروشند.

وی ادامه داد از طریق همکاری قوه قضائیه هم قرار شده بعد از افزایش سرمایه شرکت آنهایی که این مشکل را ایجاد کرده اند، دارایی‌هایشان را گرفته و به فروش برسانند تا خسارت را تامین کنند تا بتوان اعتماد به بورس را افزایش داد.

وزیر اقتصاد و امور دارایی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه طبقات معافیت مالیاتی افزایش پیدا کرده است به طوری که ۶۵ ردیف معافیت مالیاتی در کشور داریم افزود: ۳۴ هزار میلیارد معافیت مالیاتی در کشور داریم در حالی که مالیات ماسهم خود را به ۳۶ درصد رسانده است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم با سه لایحه ای که در مجلس داریم بتوانیم به بخش مالیات نظم دهیم گفت: با رئیس کل بانک مرکزی توافقاتی امضا شده لذا ایشان دستور دادند که بانک ها موظف به ارائه اطلاعات به صورت آنلاین هستند .

 کرباسیان ادامه داد: بانک های دولتی موظف به ارائه اطلاعات هستند و از سوی دیگر 60 تا 70 درصد بانک های خصوصی نیز اعلام آمادگی کردند .

 وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به اینکه صندوق‌های فروش می تواند به شفافیت در اقتصاد کمک کنند اظهار داشت : باید این مسئله سامان پیدا کند لذا، با تعاملی که با مجلس و کمیسیون اقتصادی صورت گرفته است امیدواریم قبل از رسیدگی به بودجه، لایحه صندوق های فروش نهایی شود، زیرا این صندوق‌ها رابطه مستقیمی با مالیات بر ارزش افزوده دارند آن کسانی که مصرف کننده نهایی هستند به لحاظ عدم وجود صندوق فروش مالیات بر ارزش افزوده آنها برنمی‌گردند.

وی افزود: صندوق های فروش برای اصلاح مالیات بر ارزش افزوده نیاز است، مالیات بر ارزش افزوده قبلی آزمایشی بود ،به طوری که در این مدت تجربیات زیادی کسب کردیم ، در خصوص برخی از اقلام مشکلاتی وجود داشت به طور مثال کاغذ معاف از مالیات بود ولی خمیرکاغذ برای واحدهای تولیدی معاف نبود و یا اینکه مالیات بر ارزش افزوده طلا 9 درصد بود و این خود سبب بروز مشکلاتی شده و امیدواریم با لایحه جدید مشکلات برطرف شود.

کرباسیان با بیان اینکه با مالیات بر ارزش افزوده می توان ورود ثروت به کشور را منطقی تر کرد افزود : ممکن است مالیات بر ارزش افزوده در خصوص طلا تغییر پیدا کند و در سایر موارد صفر تا نه درصد است.

 وی با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد در این ۱۰۰ روز وظیفه اصلی خود را اجرای شعار محوری سال یعنی تولید و اشتغال دانسته است عنوان کرد: رقم بودجه عمرانی ناچیز نبوده است، از اول سال تاکنون رقم بودجه عمرانی ۳۳ هزار میلیارد تومان بوده که واگذار شده است، به طوری که ۲۵ میلیارد تومان در ۱۰۰ روز گذشته تخصیص و واگذار شد.

کرباسیان عنوان کرد:بدهی های دولت را توانستیم به صورت نقدی ، تهاتر و یا ارائه اوراق به پیمانکاران طرح‌های عمرانی و شرکت ها پرداخت کنیم ،سال گذشته بدهی های ماه ۵ درصد کاهش یافته است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی بیان کرد : امسال بالغ بر ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهی پرداخت کردیم لذا نارضایتی در بخش پیمانکاران نداریم.

 وی خاطرنشان کرد: برای اینکه به رشد ۸ درصدی سالیانه بتوانم دست یابیم طبق برنامه ششم توسعه ۲۵/3 درصد تامین مالی از طریق منابع خارجی و 24/7 درصد تسهیلات بانکی دریافت کردیم، طبق قانون در زمینه فاینانس باید ۶۰ درصد از توان داخلی کشور استفاده کنیم.

کرباسیان با بیان اینکه تاکنون پنج و چهار دهم میلیارد دلار قرارداد سرمایه گذاری خارجی منعقد شده است افزود: ۲۸ میلیارد دلار منابع خارجی وارد اقتصاد کرده‌ایم تا بتوانیم چرخه اشتغال و تولید را فعال کنیم.

 وی تصریح کرد : خصوصی‌سازی به منزله رد دیون در برخی جاها تلقی شده بود اما در دولت یازدهم جلوی این کار گرفته شد و در طی دو سال اخیر حتی یک واحد به غیر خصوصی ها واگذار نشده است، خصوصی‌سازی واقعی باید انجام شود و این کار در دولت یازدهم شکل گرفت و ادامه دارد ، ما به دنبال جذب سرمایه بخش خصوصی هستیم.

 وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به اینکه ما باید پای کار خصوصی سازی بایستیم گفت: آمار به ما می‌گویند بنگاه‌های واگذار شده در مقایسه با دوران مدیریت دولتی هم سود دهی و هم بهره وری و هم افزایش جذب نیروی کار بیشتر داشته اند.

کرباسیان ادامه داد: به دلیل احساس مسئولیت جمعی نباید در خصوص تجارت کشور سیاه‌نمایی کنیم و اکنون در دنیا به عنوان اولین کاشف قاچاق معرفی شده ایم.

وی با تاکید بر اینکه دولت نباید بنگاهداری کند، گفت : باید به پای خصوصی سازی باستیم و به دنبال اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی باشیم.

 وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه گمرک بخشی از حلقه‌ تجارت است لذا ما احساس مسئولیت جمعی می کنیم ادامه داد: نباید چهره‌ای از چرخه تجارت کشور را سیاه نشان داد زیرا یک سال و نیم است که دنیا پذیرفته است که ایران رتبه اول را در مبارزه با فساد دارد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی تکلیف همه ما را مشخص کرده است لذا یک برنامه محوری در30 پروژه راهبردی تعریف کرده‌ایم و برای هر پروژه برنامه زمانبندی شده‌ای در نظر گرفته شده است عنوان کرد: در موضوع کانتینرهای مورد ادعا دستگاهی که اعلام کردند قبول دارند که اشتباه شده است باید اذعان داشت که کالا ی ادعایی وجود خارجی ندارد و منشاء ارایه کننده اسناد ادعایی خود گمرک بوده و سازمان بازرسی و سایر مراجع از گمرک بخاطر این اقدام تشکر کرده اند.

 وی با اشاره به اینکه سامانه گمرک و پنجره تجارت می‌گوید که کالا از کجا بارگیری می‌شود گفت : این جزو طرح های اقتصاد مقاومتی است ، تجهیزات مدرن پرسرعت وارد کشور شده است که یک مورد در گمرک نصب شده و مورد دیگر تا ۱۰ روز دیگر نصب خواهد شد لذا ۵ مورد از این تجهیزات به تولید داخل رسیده است و در ایام دهه فجر اولین مورد آن است نصب می شود.

انتهای پیام/

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet