ایام محرم 1398
1396/09/14 14:50:49
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ذوالقدر:

تحول در صنعت بیمه نیازمند فرهنگ سازی است

نماینده مردم تهران در مجلس درخصوص برجام و تاثیر آن بر صنعت بیمه گفت: یکی از مهمترین مولفه‌های اقتصادی صنعت بیمه است، به نحوی که هرچه میزان سهم بیمه در تولید ناخالص داخلی و ضریب نفوذ آن بیشتر باشد، اقتصاد آن کشور توسعه یافته تر خواهد بود.
تحول در صنعت بیمه نیازمند فرهنگ سازی است نماینده مردم تهران در مجلس درخصوص برجام و تاثیر آن بر صنعت بیمه گفت: یکی از مهمترین مولفه‌های اقتصادی صنعت بیمه است، به نحوی که هرچه میزان سهم بیمه در تولید ناخالص داخلی و ضریب نفوذ آن بیشتر باشد، اقتصاد آن کشور توسعه یافته تر خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201608103023664600.jpg تحول,در,صنعت,بیمه,نیازمند,فرهنگ,سازی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ بیمه به لحاظ ایجاد سازوکار جهت کاهش ریسک هر فعالیت، از گذشته مورد توجه فعالان اقتصادی بوده است. پیشرفت بیمه در هر کشوری با میزان توسعه یافتگی آن ارتباط مستقیم دارد. ترمیم وضعیت اقتصادی، افزایش مبادلات، ترقی سطح زندگی وتوسعه سرمایه گذاری موجب پیشرفت بیمه در آن کشور می شود و متعاقبا پیشرفت و اشاعه بیمه نیز به بهبود وضعیت معیشت افراد، حفظ ثروت ملی وتشکیل پس اندازهای بزرگ کمک می کند.

صنعت بیمه در دنیا از جایگاه  ویژه ای برخوردار است و باعث ایجاد رفاه در جامعه می شود. در جوامع توسعه‌یافته این صنعت با تنوع و نوآوری در ارائه خدمات توانسته جای خود را در فرهنگ عمومی باز کند.

صنعت بیمه به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی از عمده ترین نهادهای اقتصادی درجامعه  است و فعالیت سایر نهادها را پشتیبانی می کند. به عبارتی این صنعت  با دریافت حق بیمه در توسعه اقتصادی کشور نقش به سزایی دارد  و از طرف دیگر با  ایجاد امنیت و اطمینان برای فعالیت‌های خدماتی، تولیدی و... در جامعه روند سازندگی، پیشرفت و ترقی را تسهیل می کند.

به همین منظور به سراغ "فاطمه ذوالقدر " نماینده مردم تهران در  مجلس شورای اسلامی رفته وبا وی به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

"ذوالقدر " درخصوص برجام و تاثیر آن بر صنعت بیمه گفت:  یکی از مهمترین مولفه های اقتصادی صنعت بیمه است، به نحوی که هرچه میزان سهم بیمه در تولید ناخالص داخلی و ضریب نفوذ آن بیشتر باشد، اقتصاد آن کشور توسعه یافته تر خواهد بود. بر این اساس پس از برجام تحولات مهمی در صنعت بیمه ایران رخ دارد و از آنجایی که اصلی ترین نقش بیمه کاهش ریسک است، به طور مستقیم بر روی رتبه فضای کسب و کار ایران و رتبه ریسک اقتصادی در کشور تأثیر گذارده و احتمال جذب سرمایه گذاری اعم از داخلی و خارجی را به نسبت قابل توجهی متاثر از خود کرده است. چرا که کاهش رتبه ریسک اقتصادی یک کشور بیانگر ثبات اقتصادی و امنیت فضای اقتصادی کشور برای انجام فعالیت اقتصادی است.

وی افزود: موضوع پیش از از برجام اگرچه محدودیت های را در همه بخش های اقتصادی به کشور تحمیل کرد، اما در عرصه اقتصادی کشور با رویکرد تبدیل تهدید به فرصت خوشبختانه سیاست ها و برنامه ریزی اقتصادی مقاومتی با رهنمودهای مقام معظم رهبری در دستور کار قرار گرفت و سبب شد در انعقاد قراردادهای بین المللی تدابیری اتخاذ شود که ضمانت اجرایی بالاتری نسبت به پیش داشته باشد و در این راستا، شرکت های بیمه استانداردهای نظارتی که متضمن منافع هر دو طرف باشد را درتوسعه روابط مدنظر قرار دادند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  ادامه داد :در مفاهیم اقتصادی صنعت بیمه در کنار بانکداری به عنوان بزرگترین نهاد تأمین سرمایه کشور به حساب می آید و در اکثر کشورهای توسعه یافته افزایش ضریب نفوذ بیمه به عنوان ابزاری برای افزایش تأمین سرمایه کشور به کار بسته می شود.  از این رو، بیمه زندگی به عنوان یکی از انواع بیمه ها بزرگترین بخش صنعت بیمه در دنیاست که از یک سو هدایت سرمایه‌های کوچک خانوار به سوی ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی را عهده دار است و از سوی دیگر دغدغه‌های آتی نهاد خانواده به عنوان عرضه کننده نیروی کار تعدیل و رفع نموده و لذا نقش انکارناپذیری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دارا است. اما در ایران به دلیل عدم توسعه فرهنگ بیمه و گستره وسیع دولت در اقتصاد محدودیت های را در صنعت بیمه زمینه ساز شده است که ضریب نفوذ بیمه در مقایسه با میزان جهانی را بسیار حداقلی نگاه داشته است.

ذوالقدر خاطر نشان کرد: تحول در صنعت بیمه نیازمند رفع منابع مالی و محدودیت های فنی در کنار فرهنگ سازی است. بسیاری از آسیب های که متأسفانه در حوادث  غیرمترقبه هموطنان ما از آن متأثر شدند، به دلیل عدم لحاظ نمودن موضوع بیمه در سبد اقتصادی خانوار بوده است که چنانچه فرهنگ سازی لازم در این خصوص صورت پذیرد تا حدود زیادی میزان تاب اوری جامعه در برابر این حوادث غیرمترقبه را بالا می برد.

وی در خصوص نقش بیمه مرکزی در صنعت بیمه تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد همه جانبه نگر و تأملی در موضوع اقتصاد بود که توسط مقام معظم رهبری برای برون رفت از معضلات اقتصادی کشور اتخاذ شد و تحولات برخواسته از این نگاه نوین به اقتصاد کشور سایر بخش های جامعه از جمله سیاست، فرهنگ و اجتماع را در سطح داخلی و بین المللی از خود متأثر کرد و زمینه ساز آن شد که تهدیدها به فرصت بدل شود  که خوشبختانه بیمه مرکزی ایران نیز علاوه بر بازتعریف در استانداردهای نظارتی خویش، برای اولین بار در بخش بیمه اتکایی به یک شرکت بین المللی اجازه فعالیت در ایران را پس ازبرجام داد که این نشانه اهتمام جدی بیمه مرکزی برای افزایش ارتباطات بین المللی در صنعت بیمه ایران است.

نماینده مردم تهران در  مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اصلاح قانون بیمه شخص ثالث بیان داشت: صنعت بیمه می تواند به عنوان یکی از مهمترین منابع تأمین مالی کشور عمل کند. اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در دولت تدبیر و امید اقدامی مدبرانه بود که هم بیمه گذاران و همه بیمه گران را با رویکردی دو جانبه و جامع مورد توجه قرار داده است.

وی افزود: به این صورت که با محدود نمودن تخفیف های غیرفنی تا حد قابل توجهی مانع از زیان دهی شرکت های بیمه شده و با عادلانه شدن نرخ های بیمه باعث شد که بیمه گران خود در تعیین نرخ بیمه خویش اثرگذار باشند و با امکان انتقال تخفیفات بیمه ای از یک خودرو به خودروی دیگر باعث می شود که از رانندگی های پرخطر کاسته شود و فرهنگ رانندگی امن در کشور ترویج یابد.

ذوالقدر ادامه داد: شاید بتوان گفت که قانون بیمه شخص ثالت جدید شهروندان را از حقوق شهروندی خویش به نحو شایسته ای بهره مند می سازد چرا که زیان دیده در کوتاه ترین زمان به حق و حقوق خویش با کاهش بروکراسی اداری دست می یابد و با بری الذمه شدن مقصر تمامی تکالیف بیمه ای به شرکت بیمه انتقال یافته و هیچ مقصر غیرعمدی حادث به زندان نمی رود.

وی با اشاره به سرمایه گذاری ها در صنعت بیمه اظهار داشت:  چنانچه فرهنگ سازی لازم در موضوع بیمه و به خصوص بیمه عمر صورت پذیرد و ضریب نفوذ بیمه در کشور افزایش یابد، صنعت بیمه به عنوان یکی از مهمترین منابع تأمین سرمایه مالی می تواند به درستی عمل کند و نقش خویش را در شکوفایی اقتصادی ظاهر کند. بنابراین تغییر نگاه در میان عامه مردم از اخذ سود بانکی به طرف بیمه عمر و زندگی پیش از هرچیز نیازمند ایجاد زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی است.

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  در خصوص ضرورت تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی افزود: حوادث غیرمترقبه و مصیب ها یی که بر مردم در شرایط بحران زای طبیعی وارد می شود، نیازمند مدیریت بحران است  که یکی از مصداق های عملیاتی مدیریت بحران را به منظور مدیریت ریسک و افزایش تاب آوری جامعه می توان در صنعت بیمه جستجو کرد. اگرچه بیمه و پرداخت خسارت، مشکلات وارده بر خانواده و بازماندگان را کم نمی کند و بر روی استرس روانی به طور مستقیم تأثر نمی گذارد، اما با کاهش مشکلات مالی، کمک می کند تا با مشکلات پیش رو مقابله سالم و مدیریت شده صورت پذیرد که با توجه به اینکه کشور بر روی گسل زلزله واقع است  و مناطق پرخطری از این حیث وجود دارد و درکنار آن با توجه به تغییرات اقلیم و هواشناسی که خسارات بسیاری را به صنعت کشاورزی و باغداری ما وارد کرده است، لذا تشکیل صندوق بیمه می تواند تا حدود زیادی حمایت های مالی لازم از خسارت دیدگان حوادث طبیعی را تأمین کند و روزنه امید را برای تدوام زندگی حفظ کند.

ذوالقدر با  اشاره به اینکه  موضوع صنعت بیمه در کشور متأثر از اقتصاد کشوراست، بیان داشت: برقراری ثبات اقتصادی در کشور تا حدود بسیاری می تواند تلاطم موجود در صنعت بیمه را آرام کند. تحریم ها و شرایط اقتصادی تحمیلی برکشور در سال های اخیر سبب شد که ریسک بیمه ای و ریسک اقتصادی در کشور بالا باشد و همه بخش های ذی مدخل را از خود متأثر کند که با انعقاد تفاهم نامه برجام امنیت آرامش در عرصه اقتصاد داخلی و بین المللی کشور فراهم شده است که برای ترمیم معضلات و رفع آنها نیازمند زمان و اهتمام همه دستگاه های ذی مدخل هستیم.

به گزارش روزنامه عصر اقتصاد؛ نماینده مردم تهران در  مجلس شورای اسلامی  در پایان با اشاره به نقش رسانه ها در پیشبرد اهداف بیمه ای یادآور شد: رسانه ها نقش بی بدیلی در ایجاد فرهنگ سازی دارند .صنعت بیمه کشور بیش از هرچیز همانطورکه گفته شد نیازمند فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای اجتماعی است که این مهم توسط رسانه ها محقق می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet