ایام محرم 1398
1396/09/14 16:09:36
سرویس دیگر رسانه‌ها_
خادمی:

قراردادگازی با نروژ فرصت دستیابی به بازارهای بیشتر را از ایران می گیرد

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید براینکه قرارداد گازی با نروژ،کشوری را به ما وابسته و بازاری برای ایران ایجاد نمی کند و تصریح کرد:قرارداد گازی با نروژ فرصت دستیابی به بازارهای بیشتر را از ایران می گیرد.
قراردادگازی با نروژ فرصت دستیابی به بازارهای بیشتر را از ایران می گیرد نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید براینکه قرارداد گازی با نروژ،کشوری را به ما وابسته و بازاری برای ایران ایجاد نمی کند و تصریح کرد:قرارداد گازی با نروژ فرصت دستیابی به بازارهای بیشتر را از ایران می گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101690852231.jpg قراردادگازی,با,نروژ,فرصت,دستیابی,به,بازارهای,بیشتر,را,از,ایران,می,گیرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ هدایت اله خادمی با اشاره به روش های مختلف صادرات گاز به "بدون خط خوردگی" گفت:اروپا نمی تواند روسیه را تحریم کند؛چراکه از نظر گاز و انرژی به روس ها وابستگی دارد.
وی افزود:ما نیز باید روشی برای صادرات و انتقال گاز درنظر بگیریم که سود اقتصادی درپی داشته باشد و کشور خریدار را بگونه ای وابسته به خود کنیم که در شرایط تحریم ها، در این راحتی در فشار تحریم قرار نگیریم.

خادمی با بیان اینکه قرارداد فروش گاز توسط خط لوله به ترکیه در زمان تحریم ها راهگشا بود و پول و منابع مالی فروش این گاز دریافت می شد، ادامه داد:اگر درآمد گاز را دریافت نمی کردیم، کشور خریدار با مشکل مواجه می شد.

وی افزود:قراردادهای دیگر خط لوله را با پاکستان داشتیم که بخشی از خط لوله آن باقی مانده است. قرارداد با شرکت نروژی نیز نوعی دیگر از قرارداد است که گاز را به شرکتی خارجی اعطا می کنیم که با شناور خود گاز را در آب های ایران تحویل می گیرد.

خادمی ادامه داد:این شناور گاز را به مایع تبدیل می کند و به هر کشوری بخواهد می فروشد ولی اشکالاتی وجود دارد و دوستان می گویند این قرارداد 20 ساله است و از نظر حقوقی باید به هیئت دولت می رفت ولی ما هنوز اطلاعات کافی را در اختیار نداریم.

وی صادرات گاز شیرین را از دیگر اشکالات این قرارداد دانست و گفت:بحث دیگر مبنی بر نرخ گذاری این گاز است و دوستان ما در مجلس اعلام می دارند که نرخ تعیین شده شاید یک دوم نرخ معمول باشد و از طرفی نمی توان گفت تکنولوژی به کشور وارد شده است.

خادمی درعین حال با تاکید بر اینکه قرارداد گازی با نروژ کشوری را به ما وابسته و بازاری برای ایران ایجاد نمی کند و تصریح کر: ین شرکت نروژی است که کشورهای دیگر را به خود وابسته می کند و وقتی گاز را توسط ال ان جی به فروش می رساند، فرصت های آینده را از ما می گیرد.

وی  اظهار کرد:وزارت نفت و کمیسیون انرژی باید بصورت شفاف به گفت وگو بپردازند. قصد مجلس کمک دهی است و ما باید کار نظارتی را اجرایی کنیم اما گاها اتفاقاتی این چنینی می افتد./

پایان پیام
 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet