ایام محرم 1398
1396/09/15 11:40:27
سرویس اجتماعی
کاظم نسب مطرح کرد:

خشکی بیش از 90 درصدی تالاب شادگان/ ریزگردهای نمکی تهدیدی برای ساکنان استان های همجوار

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: ریزگردهای نمکی ناشی از خشکی این تالاب نه تنها ساکنان اطراف تالاب بلکه استان های همجوار را نیز تهدید می کند.
خشکی بیش از 90 درصدی تالاب شادگان/ ریزگردهای نمکی تهدیدی برای ساکنان استان های همجوار عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: ریزگردهای نمکی ناشی از خشکی این تالاب نه تنها ساکنان اطراف تالاب بلکه استان های همجوار را نیز تهدید می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608102066230033.jpg خشکی,بیش,از,90,درصدی,تالاب,شادگان/,ریزگردهای,نمکی,تهدیدی,برای,ساکنان,استان,های,همجوار Icana

جواد کاظم نسب الباجی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با توجه به خشکی بیش از 90 درصدی تالاب شادگان وضعیت آن را بحرانی خواند و گفت: متاسفانه حقابه ای برای این تالاب تعیین نشده و در واقع اندک آب جاری در آن حاصل پساب های نیشکر است که در واقع این پساب ها نیز حاوی نمک و شور بوده و وضعیت بحرانی تالاب احتمال وقوع طوفان های نمکی را شدت می بخشد که در واقع این ریزگردهای نمکی نه تنها ساکنان اطراف تالاب بلکه استان های همجوار را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ساکنان اطراف تالاب در حال مهاجرت و حاشیه نشینی

  نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری بازدید اخیر خود از تالاب شادگان، افزود: خشکی این تالاب امری بسیار ناگوار و فاجعه آمیز بوده و زیست بوم تالاب به طور کلی در حال نابودی است از سویی تمامی ساکنان اطراف که از طریق این تالاب امرار معاش می کنند در حال مهاجرت و حاشیه نشینی هستند.

وی با یادآوری اینکه حتی قطره ای آب از رودخانه ها به تالاب شادگان وارد نمی شود، تصریح کرد: ورودی آب این تالاب در گذشته از رودخانه های کارون و مارون بود اما در حال حاضر آبی وارد تالاب نمی شود و بر اساس انتقال های آب در گذشته حقابه تالاب به طور کلی قطع شد و در حال حاضر به غیر از نمک و لجن چیزی در تالاب وجود ندارد که با وزش باد یا نسیمی ریزگردهای نمکی سلامت ساکنان اطراف تالاب و استان های همجوار را با تهدید مواجه می کند.

احیای تالاب شادگان و تامین حقابه آن رونق گردشگری و ایجاد ارزش افزوده را به دنبال دارد

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با تاکید بر اینکه احیای تالاب شادگان و تامین حقابه آن رونق گردشگری و ایجاد ارزش افزوده را به دنبال دارد، تصریح کرد: توزیع عادلانه آب و تحقق حقابه تالاب تنها راهکار احیای تالاب است این در حالی است که تاکنون هیچ اقدامی در جهت احیای تالاب انجام نشده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet