ایام محرم 1398
1396/09/17 12:46:36
سرویس اقتصادی
شهریاری:

نام وزارتخانه ها به جای ادغام صحیح در یک تابلو تجمیع شد/ایجاد دو وزارتخانه چابک در گرو تفکیک صحیح/معاونت عمران وزارت کشور به وزارت شهرسازی واگذار شود

عضو کمیسیون عمران مجلس، تفکیک وزارتخانه‌ راه و شهرسازی را به صلاح کشور دانست.
نام وزارتخانه ها به جای ادغام صحیح در یک تابلو تجمیع شد/ایجاد دو وزارتخانه چابک در گرو تفکیک صحیح/معاونت عمران وزارت کشور به وزارت شهرسازی واگذار شود عضو کمیسیون عمران مجلس، تفکیک وزارتخانه‌ راه و شهرسازی را به صلاح کشور دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201611103311520583.jpg نام,وزارتخانه,ها,به,جای,ادغام,صحیح,در,یک,تابلو,تجمیع,شد/ایجاد,دو,وزارتخانه,چابک,در,گرو,تفکیک,صحیح/معاونت,عمران,وزارت,کشور,به,وزارت,شهرسازی,واگذار,شود Icana

سیدکمال الدین شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت:زمانی که قرار بود وزارت مسکن و شهرسازی با وزارت راه و ترابری ادغام شود با این ادغام مخالفت کردم، چرا که با توجه به وظایف و تکالیف این دو وزارتخانه چه به لحاظ کمی و چه کیفی آشنایی داشتم و می‌دانستم این دو وزارتخانه بزرگ هرکدام صاحب تعداد زیادی سازمان و شرکت‌های مادرتخصصی بودند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد:برخی از زیرمجموعه های سازمان ها و شرکت‌های مادرتخصصی وازتخانه های مسکن و شهرسازی و و وازرت راه و ترابری سابق از نظر تشکیلات در حد یک وزارتخانه، گستردگی و وسعت دارند.

به جای ادغام وزارتخانه‌ها، نام آنها در یک تابلو  تجمیع شد

نماینده مردم دشتی در مجلس دهم شورای اسلامی افزود:در زمان ادغام وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، الزامات لازم لحاظ نشده است و به جای ادغام وزارتخانه‌ها، شاهد تجمیع نام آنها در یک تابلو و یک عنوان هستیم.

شهریاری تصریح کرد: سوال اینجاست که چه تعداد وظیفه می‌توان به یک وزیر محول کرد و توقع این را داشت که آنها به خوبی مدیریت  شوند و وزیر مربوطه به خوبی از عهده آنها برآید؛ وزارت راه و ترابری آن زمان، شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار بزرگی مثل سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان هواشناسی، راه‌آهن جمهوری اسلامی و سازمان بنادر و کشتیرانی را در زیرمجموعه خود داشت که هر کدام از نظر گستردگی و به لحاظ حجم نیروی انسانی و وظایف و تکالیف به اندازه یک وزارتخانه بودند.

وی افزود: از آن طرف وزارت مسکن و شهرسازی هم صاحب شرکت عمران شهرهای جدید، بنیاد مسکن و شرکت  بافت‌های فرسوده  بود و فعالیت‌هایش در این بخش‌ها خلاصه می‌شد که البته برخی وقت‌ها، سنخیتی با یکدیگر نداشتند، بطور مثال سازمان هواشناسی چه ارتباطی می تواند با بنیاد مسکن داشته باشد؟ یا شرکت عمران شهرهای جدید چه ارتباطی با سازمان بنادر می‌تواند داشته باشد؟

تفکیک وزارتخانه به صلاح است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود:به همین دلیل وقتی وزارتخانه های مذکور با هم ادغام شدند مشکلی را برای وزیر مربوطه به‌وجود آورد و واقعا وزیر راه و شهرسازی نمی توانست به تمام وظایف و تکالیف خود برسد، وقتی که  به سمت مدیریت بخش حمل‌ونقل می‌رفت بخش شهرسازی مغفول واقع می شد و اگر می‌خواست به بخش مسکن توجه کند بخش حمل‌ونقل مغفول می ماند و با افزایش فشارها تنها حواشی بیشتر می‌شد.

لزوم توجه به تفکیک کم هزینه وزارتخانه

شهریاری افزود:اعتقاد دارم تفکیک وزارتخانه می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند البته در این جدایی لازم است اقداماتی انجام شود که منجر به کم‌هزینگی و پربازده بودن این طرح شود و کارکرد این وزارتخانه به مانند سابق نباشد.

وی ادامه داد:بطور مثال، معاونت عمران  و توسعه امور شهری را از وزارت کشور جدا و به وزارت مسکن و شهرسازی واگذار کنیم، اینکه شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد نیمه دولتی یا دستگاه‌های عمومی غیردولتی محسوب می شوند اما زیر نظر وزارت کشور هستند آن هم با وجود این‌که بیشتر کار آن شهرسازی است، صحیح نیست و این مجموعه باید زیرمجموعه وزارت مسکن قرار گیرد و معاونت عمران شهری از وزارت کشور جدا شود چرا که ماهیت سیاسی-امنیتی وزارت کشور بیشتر است و در این جدایی می شود تجدیدنظری کرد که مجموعه هر وزارتخانه‌ای از نظر ماهیت کار به کیان و مبنای آن وزارتخانه مرتبط باشد.

با تفکیک، دو وزارتخانه چابک و تاثیرگذار ایجاد می شود

شهریاری تصریح کرد: در عین حال معتقد هستم که اسامی جدیدی برای وزارتخانه‌های تفکیک شده در نظر گرفته شود برای مثال نام وزارت راه و شهرسازی به وزارت مسکن و عمران شهری و هم‌چنین وزارت راه و ترابری به وزارت حمل‌ونقل و ترابری تغییر یابد در هرصورت مهم این است که همگان به این نتیجه برسند، تفکیک به صلاح است و می تواند دو وزارتخانه را چابک و تاثیرگذار کند،باید انتزاع صورت بگیرد تا متولی هر بخش مشخص و ماموریت‌های جدید برای وزارتخانه‌ها تعریف شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد:اینکه چه شخصی در راس این وزارتخانه ها قرار می‌گیرد بسیار مهم بوده و ما معتقد هستیم بعد از نزدیک به ۴۰ سال که از انقلاب اسلامی گذشته است مسئولان ما اندوخته کافی دارند و حتما می‌شود نیروهای کارآمدی پیدا کرد که هرکدام از دو وزارتخانه را تصدی‌گری کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet