هدر موبایل
1396/09/18 08:09:11
سرویس فرهنگی
فلاحتی:

کنکور برای فضای آموزشی کنونی کشور مناسب نیست/ وزارت علوم پاسخگوی عدم اجرای قانون باشد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است به سادگی می‌توان صندلی‌های دانشگاهی را با متدهای علمی روز دنیا پر کرد؛ بدون آنکه هزینه‌های گزاف برگزاری کنکور به خانواده‌ها تحمیل شود.
کنکور برای فضای آموزشی کنونی کشور مناسب نیست/ وزارت علوم پاسخگوی عدم اجرای قانون باشد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است به سادگی می‌توان صندلی‌های دانشگاهی را با متدهای علمی روز دنیا پر کرد؛ بدون آنکه هزینه‌های گزاف برگزاری کنکور به خانواده‌ها تحمیل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201607102928509782.jpg کنکور,برای,فضای,آموزشی,کنونی,کشور,مناسب,نیست/,وزارت,علوم,پاسخگوی,عدم,اجرای,قانون,باشد Icana

 فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره ایده انحلال سازمان سنجش از چرخه دانشگاهی کشور، گفت: باید کلیه آزمون‌ها در یک سازمان تعریف شود و متولی برگزاری آزمون نیز همان سازمان تعیین شود؛ بطور مثال می‌توان در قالب یک سازمان مانند  سازمان ملی سنجش تمام آزمون‌ها را برگزارکرد.

 نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروزه ما شاهد برگزاری آزمون‌های بسیار متعددی در کشور  هستیم  بطور مثال  دانش آموزان باید در مقطع ابتدایی نیز که خواهان حضور در مدارس خاصی هستندنیز باید درآزمون شرکت کنند  و این در حالی است که آزمون‌های فنی و حرفه ای، استخدامی و ده ها  آزمون  دیگر  نیز در کشور شاهد برگزاری آن هستیم. 

 تنها یک سازمان باید مدیریت آزمون‌ها را برعهده بگیرد

 فلاحتی افزود: اگر قرار باشد عدالت  آموزشی درسطح کشور رعایت شود،تنها یک سازمان باید مدیریت آزمون‌ها را برعهده بگیرد و این درحالی است که حذف کنکور نیز باید طبق قانون تاکنون عملیاتی می‌شود.

 وی ادامه داد : برطبق قانون باید کنکور از چرخه آموزشی کشورحذف می‌شود  بنابراین دولت، سازمان سنجش و وزارت علوم  و تحقیقات فناوری  باید در این زمینه پاسخگو باشد.

 کنکور  برای بهداشت روانی دانش آموزان مناسب نیست

نماینده مردم   قائنات در مجلس افزود: نظره بنده و جمعی از اعضای کمیسیون این است که کنکور هم اکنون برای شرایط آموزشی کشورمناسب نیست بلکه مضر است زیرا برگزاری کنکور از نظر بهداشت روانی برای دانش آموزان  مناسب نیست    ودر حقیقت برگزاری آزمون ابزار مناسبی برای سنجش علمی دانش آموزان در کشور نیست.

  فلاحتی تصریح کرد: کنکور اهرم و وسیله  مناسبی  برای سنجش دقیق علمی دانشجویان نیست  زیرا دانش آموزان نمی‌توانند تمام آموخته هایش را در چند تست بگنجانند و از طرفی دیگر نیز بسیاری از ظرفیت‌های دانشگاه‌های ما خالی است و  برای پر شدن ظرفیت‌های دانشجویی  پذیرش از جنس تکمیل ظرفیت را در دستور کار  قرار داده ایم.

وی ادامه داد: بحث سازمان ملی سنجش اگر عملیاتی شود می‌توان تمام آزمون‌های ملی کشور را تحت یک مدیریت واحد برگزار کرد تا یک سازمان در زمینه برگزاری آزمون‌ها پاسخگو باشد اما بحث حذف کنکور قانون شده است بنابراین  وزارت علوم وتحقیقات و فناوری باید کنکور را  حذف میکرد.

صندلی‌های دانشگاهی را با متدهای علمی روز دنیا می‌توان پرکرد

 نماینده مردم قائنات در مجلس افزود: به سادگی می توان صندلی‌های دانشگاهی  را با متدهای علمی که در دنیا ایجاد شده است پر کنیم، بدون آنکه بخواهیم هزینه های گزافی را  با برگزاری کنکور به خانواده ها تحمیل کنیم.

نماینده مردم قائنات در  مجلس افزود:  برخی از مدارس غیرقانونی آزمون برگزارمی کنند  تااعلام کنند به راحتی دانش آموزان نمی پذیرند و این در حالی است که کلاس‌های آموزشی متعددی  برای  آمادگی  کنکور در کشور برگزار می شود وکتابهای متعددی نیز   برای کنکور تدوین و تالیف میشود که این امر موجب تحمیل  ایجادفشارهای اقتصادی  وروانی به  دانشجو  وخانواده ها می‌شود.

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس،یادآورشد: ما باید شرایط را  برای آموزش دادن به تمام  دانش آموزان در  تمام مقاطع  مختلف  تحصیلی آماده کنیم و ازسوی  دیگر شرایط ورود  تمام دانش آموزان را نیز  طبق  تراز علمی که  کسب کردند به دانشگاه‌ها  مهیا شود  زیرا نمی توان 12  سال تحصیلات دانش آموزان  را با تست‌های کنکوری مهارت سنجی مناسبی کرد و این روشها در بسیاری کشور دنیا به فراموشی سپرده است و باید روشهای برتری را برای کشف استعدادها در نظر گرفته شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet