هدر موبایل
1396/09/18 14:23:27
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رضایی:

همه مسلمین به قیام علیه تصمیم اخیر ترامپ ادامه دهند/ موضوع سپنتا نیکنام هیچ بن‌بستی ندارد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام از همه مسلمین می‌خواهد به قیام علیه تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر انتقال پایتخت اسرائیل به قدس مقدس ادامه دهند تا آمریکا عقب‌نشینی کند.
همه مسلمین به قیام علیه تصمیم اخیر ترامپ ادامه دهند/ موضوع سپنتا نیکنام هیچ بن‌بستی ندارد دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام از همه مسلمین می‌خواهد به قیام علیه تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر انتقال پایتخت اسرائیل به قدس مقدس ادامه دهند تا آمریکا عقب‌نشینی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/48142.jpg همه,مسلمین,به,قیام,علیه,تصمیم,اخیر,ترامپ,ادامه,دهند/,موضوع,سپنتا,نیکنام,هیچ,بن‌بستی,ندارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ محسن رضایی در نشست خبری اظهار کرد: در دو جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بر روی مسائل مختلفی از جمله تقویت استاندارد در کشور که اختلاف مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود، بحث شد. قرار شد استانداردهای کالاهای وارداتی و مصرفی تقویت شود. از سوی دیگر نظارت بر استانداردهای کالاهای پزشکی یعنی تجهیزات پزشکی با سازمان استاندارد باشد و مواد غذایی و دارو بر عهده وزارت بهداشت و درمان باشد.

وی همچنین گفت: در جلسه امروز، اعضای مجمع به بررسی مساله فلسطین پرداختند.

رضایی سپس خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که در جلسه امروز به آن پرداختیم موضوع هیات عالی نظارت و اجرای سیاست‌های کلی نظام بود. ضابطین را مشخص کرده و به مقام معظم رهبری معرفی می‌کنیم تا پس از اینکه مورد تایید ایشان قرار گرفتند وارد موضوعات مورد نظرمان از جمله مسائل بانکی، محیط زیست و بودجه دولت شویم.

وی در همین راستا افزود: همانطور که پیش از این نیز گفته شد اعضای این شورا شامل بیست نفر از اعضای مجمع، سران سه قوه، رییس و دبیر مجمع به همراه معاونین وزرا بدون حق رای در این شورا حضور خواهند یافت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اقدام ترامپ اقدامی جنگ‌طلبانه است، گفت: این تصمیم اعلان جنگ علیه مسلمانان و مردم فلسطین است. ماجراجویی کاملا آشکار است و کما اینکه طی این مدت هم شاهد این ماجراجویی‌ها بوده‌ایم. اسرائیل شروع به برخورد نظامی کرده و در مقابل مردم فلسطین از سلاح گرم استفاده کرده است، اهانت بزرگی به مسلمانان صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: اگر انتقال پایتخت یک رژیم غاصب به سرزمین مقدس قدس بزرگتر از اشغال خود فلسطین نباشد کمتر هم نبوده است. حتی اروپا هم با اینکه ظلم‌هایی به مسلمانان روا داشته با توجه به اینکه این ظلم آشکار بوده مخالفت خود را به صراحت اعلام کرده است. سران اروپا مثل آلمان و فرانسه نسبت به این اتفاق موضع‌گیری کردند.

رضایی همچنین گفت: دلیل اینکه ما نسبت به این حادثه احساس مسئولیت می‌کنیم دو مورد است؛ یکی آنکه انتقال پایتخت رژیم اشغالگر قدس به بیت‌المقدس خلاف منافع ملی مردم فلسطین است و این مردم مظلوم بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند. دوم آنکه انتقال پایتخت یک رژیم غاصب به قدس فراتر از مساله فلسطین است چرا که قدس سرزمین مقدس مسلمانان است.

وی ادامه داد: به تعبیر قرآن، قدس سرزمین مقدس است. در فرهنگ اسلامی بعد از خانه خدا دومین مکان مقدس مسجدالاقصی است. اگر مسلمانان تمام جهان با این تصمیم ترامپ به خیابان‌ها ریختند موضوع‌شان فقط فلسطین نیست بلکه اسلام است. ما از نویسندگان کشور می‌خواهیم این بعد دوم را برای مردم بیشتر روشن کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام از همه مسلمین می‌خواهد به این قیام ادامه دهند تا آمریکا عقب‌نشینی کند. این عقب‌نشینی برای ما بسیار مهم است. این قیام باید ادامه پیدا کند تا آمریکایی‌ها اعلام کنند اشتباه کرده‌اند نه اینکه آمریکا بگوید اجرای این موضوع را به عقب می‌اندازند؛ به طور کلی این دستور باید ملغی شود. قیام آزادی قدس حرف درستی است. بسیاری از فلسطینی‌هایی که تا دیروز با هم مخالف بودند امروز در کنار هم قرار می‌گیرند، این آزادی انتفاضه‌ای طوفانی خواهد بود.

رضایی با بیان اینکه ترامپ صهیونیستی‌ترین رییس‌جمهور آمریکا است، گفت: روسای پیشین دولت آمریکایی همیشه از صلح بی‌طرفی صحبت می‌کردند، حالا فرصتی برای اسرائیل به وجود آمده و به خوبی هم از این فرصت استفاده می‌کند. همراهی عربستان با اسرائیل جای تاسف دارد. ما نگران دخالت‌های آینده مثلث عربستان، آمریکا و اسرائیل در منطقه هستیم. در آینده می‌خواهند در انتخابات عراق هم دخالت کنند. مساله سعدالحریری حل شد ولی دخالت‌های عربستان، اسرائیل و آمریکا در منطقه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: انتظار نبود که عربستان این‌چنین با صهیونیست‌ها هماهنگ شود. جهان اسلام مورد امتحان مهمی قرار گرفته است. کمترین کاری که می‌شود در جهان اسلام انجام داد، این است که سفرا را احضار کرد. می‌شود مثل سال 1973 نفت را قطع کنند یا چندین میلیون بشکه را کاهش دهند و فشار عملی وارد کنند، این کارها باعث می‌شود آمریکا عقب‌نشینی کند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: موضوع اخیر فلسطین یک بار دیگر حقانیت جمهوری اسلامی را نشان داد. دشمنان ما اهل مذاکره و منطق نیستند و تنها با ایستادگی است که می‌توانیم حقوق خود و منطقه را به دست بیاوریم.

وی در پاسخ به این پرسش که موضع‌گیری جمهوری اسلامی ایران مقابل ترامپ چه خواهد بود، گفت: همه مسئولان کشور نه تنها مخالفت خود با ترامپ را اعلام کردند بلکه خواستار قیام مسلمانان هم شده‌اند. مجددا مساله فلسطین موضوع اول جهان اسلام شده است.

رضایی سپس گفت: موج اعتراض مردمی در جهان اسلام آنقدر قوی است که همه را وادار به موضع‌گیری کرده است. خود کشورهای اروپایی هم مخالفت‌شان را اعلام کردند. چند تا از کشورهای عربی محافظه‌کارانه اعلام موضع کردند.

وی در ارتباط با تاثیر تصمیم ترامپ در منطقه خاورمیانه، گفت: این تصمیم باعث وحدت شده است؛ وحدت گسترده‌ای در جبهه مقاومت شکل گرفته است. مدتی بود بین خود فلسطینی‌ها، بین جمهوری اسلامی با حماس و میان حزب‌الله با نیروهای فلسطینی نوعی سکوت شکل گرفته بود که با این تصمیم همه مجدد به وحدت رسیدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که چرا واکنشی به رفتارها و مواضع احمدی‌نژاد گرفته نمی‌شود، گفت: بحث آقای احمدی‌نژاد با قوه قضاییه است و در چارچوب قانون باید پیگیری شود. معلوم نیست که ورود گسترده همه مسئولین به این موضوع نتیجه‌ درستی داشته باشد؛ بنابراین تا زمانی که راه قانون باز است بهتر است بگذاریم قانون کار خود را انجام دهد.

رضایی ادامه داد: ما هیچ برنامه‌ای برای بررسی ادعاهای احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام نداریم و باید کارها قانونی طی شود.

وی در ارتباط با سفر وزیر خارجه انگلستان به ایران نیز گفت: تقریبا بعد از تصمیم اخیر ترامپ موضع‌گیریهایی مقابل آمریکا و اروپا پیش آمد. ما امیدواریم این سفرها باعث شود اروپایی‌ها موضع‌گیری‌های قاطع‌تری داشته باشند. بعد از وزیر خارجه انگلستان، وزیر خارجه فرانسه هم به ایران می‌آید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با پرونده سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، خاطرنشان کرد: هیچ راه بن‌بستی در بحث‌های اختلافی میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی وجود ندارد. در مورد موضوع آقای سپنتا نیکنام هم هیچ بن‌بستی وجود ندارد. موضوعات مختلفی به دلیل مغایرت‌هایش به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می‌شود. اگر عضوی از شورای نگهبان به دلیل وظیفه‌اش با موضوعی در شورای نگهبان مخالفت کرده باشد به دلیل مصلحت نظام ممکن است با همان موضوع در مجمع موافقت کنند.

وی همچنین خبر داد که مجمع تشخیص مصلحت در آینده به ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی یا ساختمان پیشین مجلس سنا منتقل خواهد شد.

به گزارش ایسنا؛ رضایی در پایان یادآور شد که تعیین صلاحیت رجل سیاسی بر عهده شورای نگهبان است و مجلس به عنوان مشاور می‌تواند در این باره نظر دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet