هدر موبایل
1396/09/18 16:36:46
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عزیزی:

معلولان باید از انزوا خارج شوند/ زندگی در جریان عادی جامعه حق همه معلولان است

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه لایحه حمایت از حقوق معلولان به زودی در صحن علنی مجلس به تصویب خواهد رسید گفت: بر اساس این لایحه با وزرا و سازمان‌هایی که از استخدام سه درصد از معلولان سرپیچی کنند برخورد قانونی خواهد شد.
معلولان باید از انزوا خارج شوند/ زندگی در جریان عادی جامعه حق همه معلولان است رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه لایحه حمایت از حقوق معلولان به زودی در صحن علنی مجلس به تصویب خواهد رسید گفت: بر اساس این لایحه با وزرا و سازمان‌هایی که از استخدام سه درصد از معلولان سرپیچی کنند برخورد قانونی خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608104780516046.jpg معلولان,باید,از,انزوا,خارج,شوند/,زندگی,در,جریان,عادی,جامعه,حق,همه,معلولان,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ عبدالرضا عزیزی که در گردهمایی روز جهانی معلولان صحبت می‌کرد، افزود: معلولان ظرفیت‌های بالقوه زیادی دارند که تبدیل کردن این ظرفیت‌ها به حالت بالفعل باعث رشد و تعالی و توسعه جامعه خواهد شد. معلولان باید از انزوا خارج شوند و خانواده‌هایشان نیز از فضای توام با ناراحتی بیرون بیایند.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت سراسری به خدمات تقویت احساس امنیت و ارتقای کیفیت زندگی معلولان برای حضور بهتر و بیشتر آنها در عرصه‌های اجتماعی اظهار کرد: باید نسبت به معلولان باور پیدا کنید و فرهنگ توجه به آنها را گسترش دهید. نگرش مثبت نسبت به معلولان نخستین گام برای برقراری ارتباط با آنان است. آیا در جامعه ما نیز چنین نگرشی وجود دارد. چرا در جامعه اسلامی که باید توجه به همنوع در اولویت قرار بگیرد ما اینگونه نیستیم؟

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اینکه رفتار جامعه ما نسبت به معلولان مهربانانه نیست تصریح کرد: آموزش در خانواده یکی از اولویت‌های توانبخشی به معلولان است. همچنین مشارکت فعال آنان در جامعه اساس توانمندسازی آنان خواهد بود.

عزیزی در ادامه با تاکید بر اهمیت همسویی دستگاه‌های اجرایی برای رسیدگی به وضعیت معلولان ادامه داد: در حال حاضر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها همکاری لازم در این زمینه را ندارند. این در حالیست که احتمال وقوع معلولیت برای همه ما در جامعه صنعتی کنونی وجود دارد.

وی در ادامه با انتقاد از اینکه اخیرا در آزمون‌های استخدامی چند وزارتخانه سهمیه سه درصدی اشتغال معلولان در نظر گرفته نشده است تصریح کرد: هدف اصلی قوانین مربوط به معلولان رفع معضل‌های مرتبط با معلولان است. لایحه حمایت از حقوق معلولان سند حمایت اجتماعی این افراد است و یکی از ابزارهایی است که می‌توانیم جامعه را به وسیله آن آموزش دهیم. توسعه امکانات ورزشی و فرهنگی که در این لایحه به آن توجه شده است زمینه ساز ارتقای معلولان خواهد بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه زندگی در جریان عادی جامعه حق همه معلولان است تصریح کرد: همه ما در جامعه از منابعی که در اختیارمان است حق بهره‌مندی داریم و این حق مربوط به معلولان نیز هست. بهزیستی در یک دهه گذشته با تشکیل گروه‌های تئاتر معلولین و گروه‌های ورزشی از این قشر حمایت کرده‌اند. خدمات توانبخشی جامعه نیز باید توسعه یابد. این خدمات زمینه ساز مشارکت معلولان را فراهم خواهد کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اهمیت علائم هشدار دهنده‌ای که نشان دهنده تاخیر در رشد کودک هستند به عنوان یکی از زمینه‌های پیشگیری از وقوع معلولیت‌ها گفت: هزینه پیشگیری در وقوع معلولیت‌ها یک سوم هزینه درمانی آنهاست و راندمان درمان را بین 11 تا 30 برابر افزایش خواهد داد.

عزیزی در ادامه با اشاره به اینکه در سال 80 تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان باعث بهبود نسبی وضعیت آنان شد توضیح داد: با این وجود این لایحه نتوانست انتظارات و توقعات معلولان را برآورده کند به همین دلیل اصلاحیه این لایحه بار دیگر از طریق دولت به مجلس رفت و در نهایت در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسید. همچنین پس از رفع ایرادات شورای نگهبان بار دیگر برای تصویب به صحن علنی مجلس رفت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه بحث مناسب سازی در این لایحه مورد توجه قرار گرفته است ادامه داد: پوشش بیمه خدمات توانبخشی و پرداخت حق پرستاری به خانواده‌های دارای فرزند معلول از دیگر اصلاحیه‌های این قانون است.

وی در ادامه تاکید کرد: تاسیس صندوق توسعه فرصت‌های شغلی و برخورد با وزرایی که نسبت به قانون استخدام سه درصد از معلولان توجه نکرده‌اند با تصویب این لایحه در مجلس مورد نظارت قرار خواهد گرفت. همچنین همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها مکلف خواهند بود تا گزارش سالانه‌ای از اقدامات انجام شده خود بر اساس این لایحه ارائه کنند.

عزیزی در ادامه با اشاره به بخشی از برنامه‌های حمایتی معلولان در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: افزایش مستمری معلولان به 20 درصد از حداقل دستمزد از موضوعاتی است که در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته است. همچنین پرداخت شهریه دانشگاه معلولین تامین بسته‌های کمک توانبخشی معلولان، بیمه اجتماعی تحت پوشش سازمان بهزیستی، حمایت از بیماران روانی مزمن از دیگر مواردی بود که در این برنامه پیش بینی شده است.

به گزارش ایسنا، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه هزینه پرداخت شده به مراکز خصوصی توانبخشی معلولان نسبت به هزینه‌های آنان بسیار کمتر است تصریح کرد: هزینه نگهداری از این فرد معلول تا دو میلیون تومان در ماه است. این در حالی است که بهزیستی نزدیک به یک سوم از این هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. در حال حاضر قرار است وامی برای توسعه اشتغال روستایی پرداخت شود. در صورتی که بتوانیم این وام را برای اشغال زایی در حوزه کارهای خانگی در اختیار معلولان قرار دهیم آنها می‌توانند این هزینه‌ها را خودشان تامین کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet