خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/09/18 17:33:31
سرویس دیگر رسانه‌ها_
انتقاد شدید شمخانی از کشورهای اروپایی و آمریکا؛

رفتار آمریکا در قبال برجام فاجعه‌ای تمام‌ عیار بوده است

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه انگلیس با انتقاد از کشورهای اروپایی و آمریکا به دلیل عدم اجرای تعهدات خود نسبت به برجام تاکید کرد: رفتار آمریکا در قبال برجام فاجعه‌ای تمام‌ عیار بوده است.
رفتار آمریکا در قبال برجام فاجعه‌ای تمام‌ عیار بوده است دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه انگلیس با انتقاد از کشورهای اروپایی و آمریکا به دلیل عدم اجرای تعهدات خود نسبت به برجام تاکید کرد: رفتار آمریکا در قبال برجام فاجعه‌ای تمام‌ عیار بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606105797626473.jpg رفتار,آمریکا,در,قبال,برجام,فاجعه‌ای,تمام‌,عیار,بوده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس، عصر امروز (شنبه) با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و در خصوص تحولات بین المللی و روابط دوجانبه با وی گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار گفت: در حال حاضر و در شرایط پسابرجام مبادلات و همکاری های اقتصادی میان دو کشور رضایت بخش نیست و تسهیل روابط بانکی در این زمینه می تواند مقدمه ای برای گسترش همکاری ها در دیگر بخش ها باشد.

وی با انتقاد از کشورهای اروپایی و امریکا به دلیل اجرا نکردن تعهدات خود به برجام تاکید کرد: رفتار امریکا در قبال برجام فاجعه‌ای تمام‌عیار است و ادامه این رویکرد ضمن بی اعتباری سیاسی این کشور، موجب زیر سؤال رفتن توافقات بین المللی می شود.

شمخانی با بیان اینکه تأیید نکردن توافق هسته ای ازجانب ترامپ به معنای پایبند نبودن امریکا به توافقات بین المللی است افزود: جمهوری اسلامی ایران باتوجه به انفعال طرف های دیگر در برابر رفتارهای ناشایست واشنگتن بر اساس منافع ملی و مسئولیت های خود، تصمیمات لازم را در مقابله با اقداماتی از این دست و در صورت لزوم بازگشت به شرایط پیش از توافق اتخاذ کرده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از مواضع بی پایه برخی کشورها علیه سیاست های منطقه ای ایران اذعان داشت: ما در مقابله با تروریسم جدی هستیم و اگر سیاست ها و اقدامات عملی جمهوری اسلامی به بهای تقدیم صدها شهید نبود، امروز داعش حکومت عراق و سوریه را در دست داشت و به همسایگی اروپا رسیده بود.

شمخانی با اشاره به تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، این اقدام را خدمت ناخواسته به جهان اسلام دانست و گفت: فلسطین کشوری یکپارچه با پایتخت واحدی است و تصمیم جدید امریکا به طور قطع موجب بازگشتن موضوع فلسطین به عنوان مسأله اصلی جهان اسلام و انسجام بیشتر مسلمانان برای مقابله با رژیم کودک کش صهیونیستی و احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطین خواهد شد. وی با تاکید بر حق انتخاب دولت و نام حکومت ازجانب مردم اصلی سرزمین فلسطین افزود: بدون شک مردم فلسطین نام اسرائیل را برای کشور خود انتخاب نخواهند کرد و این ترجمان حذف اسرائیل از نقشه جهان است.

دریابان شمخانی همچنین با انتقاد از رویه دولت انگلیس در فروش سلاح و تجهیزات امنیتی به کشورهای ناقض حقوق بشر مانند عربستان سعودی و بحرین خاطرنشان کرد: در حالی که تمام نهادهای بین المللی، محاصره و بمباران مردم مظلوم و بی دفاع یمن را محکوم کرده اند قطعا شرکای این جنایت نیز در دادگاه افکار عمومی بین المللی محکوم و ناقض حقوق بشر معرفی خواهند شد.

وی گفت: کشورهای غربی نه تنها اجازه نمی دهند که نهادهای بین المللی به وظیفه خود در شناسایی جنایات عربستان در یمن و پیگرد مسئولیت آن اقدام کنند، بلکه حاضر نیستند روند فروش و انتقال سلاح به عربستان را متوقف نمایند.

بوریس جانسون، وزیر امورخارجه انگلیس نیز در این دیدار با اشاره به ضرورت تلاش بیشتر برای حل و رفع مشکلات و موانعی که در مسیر اجرای کامل تعهدات برجام به ویژه در بخش مبادلات مالی و روابط بانکی وجود دارد اظهار داشت: برجام توافقنامه ای چندجانبه و بین المللی است که اجرای کامل آن به نفع صلح و ثبات جهانی است.

وزیر امورخارجه انگلیس با تاکید بر مخالفت لندن با تصمیم ایالات متحده امریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت خود به این شهر افزود: اقدامات یکجانبه دستیابی به صلح را دشوار می‌کند.

جانسون خاطرنشان کرد: انگلیس تصمیمی برای انتقال سفارت خود به قدس ندارد و ما سفارت خود را در تل‌آویو نگه می‌داریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet