خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/09/18 21:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
الجعفری در سیزدهمین دور نشست گفتگوی منامه؛

ایران قربانی تروریسم است

ابراهیم الجعفری، ایران را قربانی تروریسم و نقش این کشور را در عراق سازنده دانست.
ایران قربانی تروریسم است ابراهیم الجعفری، ایران را قربانی تروریسم و نقش این کشور را در عراق سازنده دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201705104507580242.jpg ایران,قربانی,تروریسم,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به نقل از روزنامه الشرق الأوسط، ابراهیم الجعفری، در جواب سوالی با موضوع حضور ایران در عراق و نقش ایران در مبارزه بر علیه داعش در منطقه با تاکید بر اینکه  وی عراقی و عرب است و به عرب بودن خود افتخار می‌کند،  ایران را قربانی تروریسم و نقش این کشور را در عراق سازنده دانست.

الشرق الأوسط در ادامه نوشت، وزیر خارجه عراق، به صورت مختصر درباره دستاوردهای کشورش در شکست گروه تروریستی (وهابی صهیونیستی) داعش سخن گفت و تصریح کرد، پیروزی محقق شده «تنها پیروزی عراق نیست بلکه این پیروزی به همه کشورها تعلق دارد.» ابراهیم الجعفری افزود «رویای پیروزی محقق شد. همه بر اساس یک پوشش قانونی عمل کردند و هیچ جنگی در تاریخ وجود ندارد که همه کشورهای جهان به حمایت از یک کشور بپردازند به جز جنگ عراق علیه داعش.»

عصر جمعه سیزدهمین دور از نشست گفتگوی منامه در شهر منامه، پایتخت بحرین، آغاز شد. شرکت کنندگان در این نشست درباره خطرهای تروریسم و افراطی گری در خاورمیانه و جهان، همچنین امنیت منطقه‌ای و چالش‌های پیش روی کشورهای منطقه گفتگو خواهند کرد.

وزیر خارجه عراق در پاسخ به سوالاتی درباره مواضع (جدید) داعش بعد از پاکسازی عراق از لوث وجود آنها گفت «ماموریت ما در عراق این نیست که به دنبال آنها برویم و آن ها را تحت تعقیب قرار دهیم و ببینیم به کدام کشورها رفته‌اند. مهم این است که ما آنها را شکست دادیم و از شر آنها خلاص شدیم.» وی همچنین گفت بازسازی عراق و مناطق ویران شده توسط داعش، به تلاش بین المللی مثل آنچه در طرح «مارشال» اتفاق افتاد، نیاز دارد.در همین رابطه، ترکی الفیصل به ارتش و نیروهای عراقی که پیروز شدند تبریک گفت و اظهار داشت «ارتش عراق در آزمون جنگ علیه داعش، به خوبی موفق شد.»

گفتگوی منامه با یک گفتگوی تلویزیونی در شبکه «اسکای نیوز عربی» با حضور ترکی الفیصل، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی ملک فیصل و ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق و ینی وحید، رئیس مرکز «وحید» در اندونزی آغاز شد.وزیر خارجه عراق، تصمیم آمریکا را در به رسمیت شناختن شهر قدس (اشغالی) به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر را، تصمیمی گستاخه خواند و گفت: «این تصمیم بدی است و پیامدهایی دارد.» ابراهیم الجعفری، بعید ندانست، این تصمیم بر کشور عراق نیز تاثیر گذار باشد.

الشرق الأوسط نوشت، کارشناسان شرکت کننده در نشست‌هایی، به طور مفصل در خصوص مسائل امنیت منطقه‌ای، گفتگو خواهند کرد زیرا امنیت و ثبات منطقه خلیج (فارس) و خاورمیانه، پایان دادن به جنگ‌ها در منطقه و بررسی عللی که به تداوم درگیری‌ها در منطقه می‌انجامد و شناخت پیامدهای آن، آغاز جدی حل مشکلات و تنش‌های منطقه است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این دور از نشست گفتگوی منامه، به موضوع جنگ یمن و سوریه، اوضاع عراق و اصول حل و فصل این درگیری‌ها به ویژه با توجه به تحولات سریع کنونی، خواهد پرداخت.همچنین مسائل داخلی دیگری همچون همکاری‌های دفاعی در منطقه خلیج (فارس) و راه‌های تقویت این همکاری‌ها که (نبود آنها) تاثیر منفی بر ثبات همه منطقه می گذارد، بررسی خواهد شد.انتظار می رود در این نشست شماری از وزرای خارجه، دفاع و روسای نهادها و مسئولان دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی بسیاری از کشورهای منطقه شرکت کنند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet