خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/09/20 08:15:33
سرویس فرهنگی
صادقی:

تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه به اصلاح قوانین نیاز دارد/ مقاله‌های ISI پژوهشگران ایرانی بیشتر مورد استفاده کشورهای خارجی است

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه مقاله‌های ISI پژوهشگران ایرانی بیشتر مورد استفاده کشورهای خارجی است، خواستار آن شد که اساتید برای مقاله‌های که منجر به حل مشکلی از کشور شود، امتیاز بیشتری در نظر گیرند.
تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه به اصلاح قوانین نیاز دارد/ مقاله‌های ISI پژوهشگران ایرانی بیشتر مورد استفاده کشورهای خارجی است عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه مقاله‌های ISI پژوهشگران ایرانی بیشتر مورد استفاده کشورهای خارجی است، خواستار آن شد که اساتید برای مقاله‌های که منجر به حل مشکلی از کشور شود، امتیاز بیشتری در نظر گیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201711106275708292.jpg تحقق,ارتباط,صنعت,و,دانشگاه,به,اصلاح,قوانین,نیاز,دارد/,مقاله‌های,ISI,پژوهشگران,ایرانی,بیشتر,مورد,استفاده,کشورهای,خارجی,است Icana

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم ارتباط دانشگاه و صنعت، گفت: این ارتباط می‌تواند بسیاری از نیازهای جامعه نظیر مشکلات اجتماعی را رفع کند؛ تحقق این موضوع در کشور ضرورت دارد چرا که سالها است این ایده در دانشگاه‌ها مطرح شده و برای این منظور دفاتر ارتباط دانشگاه و صنعت تاسیس شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشویق اساتید برای ارائه تحقیقات و طرح‌های خود در قالب طرح های کاربردی ، ادامه داد: برای تحقق کامل ارتباط دانشگاه و صنعت بایستی اصلاحاتی در نظام آموزشی و صنعت صورت گیرد.

صادقی با انتقاد از اینکه صنعت نیازهای خود را با کپی‌برداری از طرح‌های در دسترس رفع می‌کند، تصریح کرد: صنعت باید با همکاری پژوهشگران مشکلات موجود را حل کند در حالی که در این زمینه هیچ تلاشی صورت نمی‌گیرد از سمت دیگر دانشگاهیان نیز به نیازهای جامعه توجهی ندارند و پروژه‌هایی را بررسی می‌کنند که با خواسته‌های کشور مرتبط نیست.

وی با بیان اینکه اساتید دانشگاهی برای مقاله‌های ISI نسبت به اجرای پروژهایی که منجر به حل مشکلی از کشور شود امتیاز بیش‌تری در نظر می‌گیرند، تاکید کرد: مقاله‌های ISI بیش‌تر مورد استفاده کشورهای خارجی است و نیاز است در وزارت علوم با اصلاح قوانینی از جمله مقررات گزینش دانشجو، ارتقا اساتید و... زمینه برای تشویق دانشگاهیان جهت ارائه تحقیق‌های مرتبط با نیازهای جامعه فراهم شود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بسیاری از کشورهای اروپایی وزارت علوم به طور متمرکز در انتخاب دانشجویان نقش چندانی ندارد بلکه اساتید آنها را در مقطع آموزش تکمیلی به ویژه دکتری انتخاب می‌کنند؛ در این کشورها در آموزش عالی اساتید دانشجویان را برای همکاری در پروژه‌های مربوط به صنعت و جامعه به کار می‌گیرند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه با اصلاح نظام جذب و گزینش دانشجو، ارتقا اساتید و ... می‌توان زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت را فراهم کرد، گفت: نیاز است اقدامات لازم در صنعت انجام شود تا این بخش ترغیب شود از طرح‌های موجود دانشگاهی استفاده کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet