هدر موبایل
1388/05/10 12:52:00
سرویس کمیسیون ها

دستورکار هفتگی کمیسیون‌های مجلس

**دستورکار جلسات کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی از ‌روز یکشنبه ۱۱ مرداد ماه تا روز چهار‌شنبه ۱۴ این ماه اعلام شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، بر اساس این گزارش در کمیسیون آموزش و تحقیقات عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین بررسی طرح‌های ساماندهی ارتقاء بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی (دولتی)، یک فوریتی الزام وزارت آموزش و پرورش به تدوین برنامه احیاء تقویت و سیاستگذاری مراکز تربیت معلم

و ادامه بررسی طرح یک فوریتی قانونمندنمودن به‌کارگیری عناوین علمی (الحاق یک ماده به فصل هشتم قانون مجازات اسلامی) نیز در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

در کارگروه آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی اصلاح الگوی مصرف در آموزش و پرورش، در کارگروه آموزش عالی بررسی اصلاح الگوی مصرف در آموزش عالی و در کارگروه تحقیقات و فناوری بررسی لایحه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها ادامه خواهد یافت.

 

کمیسیون اجتماعی در این هفته میزبان مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران جهت ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های آتی خواهد بود.

همچنین در جلسات این هفته کمیسیون طرح اصلاح تبصره‌های (1) و(9) ذیل ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب 1373، لایحه تشکیل صندوق‌های حمایت اجتماعی جوانان و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی استانی (مهرامام‌رضا«ع») و نیزطرح شناسایی مصدومین شیمیایی درمناطق بمباران شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در کارگروه ویژه کمیسیون اجتماعی نیز طرح جامع خدمات رسانی به ایثارگران و در کارگروه اشتغال و روابط کار ادامه رسیدگی به طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در دستور می‌باشد.

 

کمیسیون اقتصادی مجلس در این هفته ادامه بررسی لایحه اساسنامه هیأت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات، بررسی لایحه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی سهند مراغه، آستارا و سهلان و همچنین بررسی لایحه یک فوریتی توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44)‌قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار خود دارد.

در کارگروه تجاری این کمیسیون نیز طرح اصلاح تبصره(2) ماده(3) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی بررسی خواهد شد.

 

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه بررسی طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وکارگروه حقوق بشراین کمیسیون نیزبررسی آخرین اخبار و تحولات مرتبط با عدم رعایت حقوق بشر را در دستور کار این هفته خود دارد.

 

کمیسیون انرژی با حضور "غلامحسین نوذری" سؤالات "علیرضا دهقانی" نماینده ایذه و باغملک، محمد علی دلاور نماینده درگز، داریوش قمری نماینده ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول، احمد توکلی نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر و دو سوال "سیدشریف حسینی" نماینده اهواز را بررسی می‌کند.

همچنین این کمیسیون بررسی عملکرد صنعت برق طی برنامه چهارم توسعه و برنامه‌های پیشنهادی در برنامه پنجم را در برنامه خود داشته و با دعوت از مدیران بهداشت و درمان صنعت نفت گزارش عملکرد آنها را مورد بررسی قرار خواهد داد.

 

در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات تقاضای تحقیق و تفحص عده‌ای از نمایندگان از مصوبات سفرهای استانی دولت و طرح دریافت مابه‌التفاوت از واردات برنج و صرف آن در توسعه و بهبود کشت آن، بررسی خواهد شد.

همچنین در این هفته یک نفر از اعضاء کمیسیون جهت عضویت در کمیته نظارت بر نحوه اجراء بند(11) قانون بودجه سال 1388 کل کشورانتخاب خواهد شد.

 

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در جلسات هفته جاری خود با دعوت از رییس کل دیوان محاسبات کشور، عملکرد یکساله دیوان و با دعوت از رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گزارش عملکرد سه ماهه قانون بودجه سال 1388 کل کشور را بررسی خواهد کرد.

بررسی لایحه فروش و انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها (اعاده شده از شورای نگهبان) و تقاضای اولیاء نماینده یزد جهت انجام تحقیق و تفحص از نتیجه دستاوردهای مصوبه شورای اداری و انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز از دیگر دستورکارهای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در هفته جاری خواهد بود.

 

در کمیسیون بهداشت و درمان، گزارش اعضاء کارگروه کشوری آنفلوانزا در خصوص وضعیت بیماری آنفلوانزای خوکی در کشورمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین بررسی چهارچوب کلان اصلاح الگوی مصرف و چگونگی تحقق این مهم در امور و وظایف مرتبط با کمیسیون بهداشت و درمان؛ طرح شناسایی مصدومین شیمیایی در مناطق بمباران شده؛ طرح اصلاح مواد(1) و(7) قانون نحوه اجراء قانون مربوط به خدمت نیمه وقت بانوان مصوب 1364 و نیزگزارش پیرامون ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در دستور کار جلسات این هفته کمیسیون بهداشت و درمان قرار دارد.

 

به گزارش خانه ملت، کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی در جلسات هفته جاری خود ساختارشکیلات اداری مجلس شورای اسلامی را بررسی می‌کند.

 

درکمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز در این هفته طرح ساماندهی نظام اداری دولت؛ طرح ساماندهی ارتقاء بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی (دولتی) و لایحه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی بررسی خواهد شد.

 

کمیسیون صنایع و معادن بررسی نهایی لایحه اصلاح قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های کشور؛ بررسی تقاضای تحقیق و تفحص تعدادی از نمایندگان در خصوص حادثه انفجار معدن باب نیزو و همچنین بررسی عملکرد و برنامه‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را در دستور کار خود دارد.

اعضای این کمیسیون روز دوشنبه هفته جاری از شرکت دخانیات ایران بازدید خواهند کرد.

در کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن با حضورهیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان، برق، تأسیسات، مسائل و مشکلات این بخش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین در کارگروه ارتباطات نیز مزایده اپراتور سوم و در کارگروه پتروشیمی، هوا و فضا با دعوت از مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نحوه تعیین قیمت خوراک واحدهای تولیدی و نیزاثرات تعیین قیمت مواد اولیه پتروشیمی از طریق بورس بر عملکرد واحدهای تولیدی بررسی خواهد شد.

 

کمیسیون عمران بررسی طرح ساماندهی و ارتقاء بهره‌وری دستگاههای اجرایی دولتی، ادامه بررسی طرح تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی، ادامه بررسی لایحه اصلاح ماده(19) قانون نوسازی و عمران شهری (اعاده شده از شورای محترم نگهبان)، بررسی طرح اختصاص حداقل چهل‌درصد(40%) اعتبارات استانی به آبادانی و توسعه روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از 15 هزارنفر، بررسی گزارش مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین بررسی لایحه اصلاح ماده(100) قانون شهرداری مصوب 1334 بررسی درخواست نمایندگان برای عضویت در کمیسیون در دستورکار این هفته خود دارد.

همچنین با حضور وزاری راه و ترابری، مسکن و شهرسازی و معاونین وزراء نیرو و کشور و استانداران استان لرستان و ایلام در این کمیسیون، مسائل و مشکلات مطروحه در سفر کمیسیون به این استانها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همچنین "پرویز فتاح" وزیر نیرو برای پاسخگویی به سؤال "علی‌اکبر اولیاء" نماینده یزد در کمییسیون عمران حضور خواهد یافت.

"حمید بهبهانی" وزیر راه و ترابری نیز با حضور در این کمیسیون به سؤالات "سیدمصطفی ذوالقدر" نماینده بندرعباس، "کاظم دلخوش" نماینده صومعه‌سرا، سوالات مشترک "کاظم جلالی"، "اسدالله قره‌خانی"، "لاله افتخاری" و "الیاس نادران" نمایندگان شاهرود، علی‌آباد و تهران‌، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر ونیز سوالات مشترک "محمدمهدی افشاری"، "سیداحمدرضا ‌دستغیب" (سیدفخرالدین)، "سیدمحمدمهدی پورفاطمی" و "غلامعلی میگلی‌نژاد"، "علی اکبراولیاء"، "فخرالدین حیدری"، "نژادفلاح" و "جواد صبور" به ترتیب نمایندگان داراب، شیراز، دشتی و تنگستان و بوشهر، یزد، سقز و بانه، ساوجبلاغ و اردبیل پاسخ خواهد گفت.

 

بر اساس این گزارش، کمیسیون فرهنگی بررسی طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی (ماده مورد بررسی«13») را در دستور کار خود دارد.

همچنین این کمیسیون با دعوت از مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گزارش اعضاء این کمیسیون را در پی بازدید ازاین کانون بررسی می‌کند.

اعضای کمیسیون فرهنگی همچنین روز سه‌شنبه با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاونین ایشان (در محل سازمان) نشست مشترکی خواهند داشت.

 

کمیسیون قضائی و حقوقی نیز بررسی لوایح موافقتنامه معاضدت حقوقی دوجانبه در امورکیفری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند و نیز موافقتنامه استردادمجرمان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند (هردواعاده شده از شورای نگهبان)؛ بررسی شوردوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و أخذ جرایم مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه را در دستورکار این هفته خود دارد.

همچنین وزیر دادگستری با حضور در این کمیسیون سؤال "نادرقاضی‌پور" نماینده ارومیه را پاسخگو خواهد بود.

در کارگروه حقوق عمومی و بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی نیز لایحه پیش فروش ساختمان، در کارگروه حقوق خصوصی لایحه حمایت خانواده، در کارگروه حقوق جزا لایحه آئین‌دادرسی کیفری و نیز در کارگروه خاص موضوعات مبارزه با قاچاق شور دوم لایحه مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز بررسی می‌شود.

 

در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز گزارش توکلیان نماینده ایوان در سازمان خواروبار جهانی فائو در خصوص فعالیتهای آن سازمان و همچنین شور دوم ‌طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی مورد بررسی اعضا قرار می‌گیرد.

همچنین وزیرجهادکشاورزی جهت پاسخگویی به سؤالات "نادرقاضی‌پور" نماینده ارومیه، "محمدقیوم دهقانی" نماینده ایرانشهر، "مسعودی" نماینده اهر و هریس، "محمدمهدی شهریاری" نماینده بجنورد و "نصیرپور" نماینده سراب و وزیر نیرو برای پاسخ دادن به سؤالات "جهانبخش محبی‌نیا"، نماینده میاندوآب، "محموداحمدی" نماینده شازند و "قاضی پور" نماینده ارومیه حاضر خواهند شد.

در کارگروه دام و طیور و آبزیان این کمیسیون نیز نحوه صدور مجوز پرورش توأم میگو و ماهی تیلاپیا و در کارگروه کشاورزی نحوه خرید گندم و جو از کشاورزان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

بر اساس این گزارش در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی نیز جلسات آموزش فشرده کار با رایانه برای به‌کارگیری آموزش الکترونیکی و دیگر برنامه‌های کاربردی برگزار خواهد شد. همچنین جلسه عمومی با حضور اعضاء ثابت و غیرثابت کمیسیون برای بررسی نهایی آئین‌نامه داخلی این کمیسیون برگزار می‌شود.

 

در کمیسیون ویژه هدفمندکردن یارانه‌ها، بررسی لایحه یک فوریتی هدفمندکردن یارانه‌ها ادامه می‌یابد.

 

بررسی لایحه تجارت (رسیدگی در کارگروه تخصصی) در دستور کار کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت قرار دارد.

 

کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل (44)قانون اساسی نیز گزارش و پیشنهاد در رابطه با اجراء اصل(44) قانون اساسی توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و همچنین گزارش وزیر نیرو در خصوص عملکرد اجراء اصل(44) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را بررسی خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet