خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/09/19 11:10:10
سرویس دیگر رسانه‌ها_
تقوی‌نژاد مطرح کرد:

تحول نظام مالیاتی معطوف به مدرن‌سازی/ ETC هسته اصلی طرح جامع مالیاتی کشور

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برای ایجاد تحول سازمانی در نظام مالیاتی کشور باید مدرن‌سازی در اولویت اقدامات قرار گرفته و باید به تغییرات چشمگیر تکنولوژی در محیط بیرونی سازمان‌ها و نحوه کسب و کار توجه شود.
تحول نظام مالیاتی معطوف به مدرن‌سازی/ ETC هسته اصلی طرح جامع مالیاتی کشور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برای ایجاد تحول سازمانی در نظام مالیاتی کشور باید مدرن‌سازی در اولویت اقدامات قرار گرفته و باید به تغییرات چشمگیر تکنولوژی در محیط بیرونی سازمان‌ها و نحوه کسب و کار توجه شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201702100881281737.jpg تحول,نظام,مالیاتی,معطوف,به,مدرن‌سازی/,ETC,هسته,اصلی,طرح,جامع,مالیاتی,کشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ کامل تقوی‌نژاد در چهاردهمین کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی با اشاره به لزوم تحول نظام مالیاتی، در کشورهای اسلامی بیان کرد: این همایش با دو رویکرد تحول نظام مالیاتی و حرکت به سوی نظام مالیاتی مطلوب و مالیات‌ستانی از اقتصاد و خدمات دیجیتال برگزار شده است.

وی در ادامه افزود: تحول نظام مالیاتی و حرکت به سوی نظام مالیاتی مطلوب امروزه به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای سازمان‌های مالیاتی تبدیل شده است و تحول سازمان‌های مالیاتی را در دو بعد مدرن‌سازی و اصلاح قوانین و مقررات تشکیل می‌دهد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اهمیت فرایند تحول سازمانی در اجرای درست مالیات در کشور تصریح کرد: بی شک بخش مهمی از فرایند تحول سازمانی معطوف به مدرن‌سازی خواهد بود زیرا تغییرات چشمگیر تکنولوژی در محیط بیرون سازمان‌ها، شیوه جدید کسب و کار، حجم انبوه داده‌ها و اطلاعات و .... از جمله عوامل محرک به سوی مدرن‌ُسازی محسوب می‌شوند.

تقوی‌نژاد در توضیح اقدامات مؤثر صورت گرفته در سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: راه‌اندازی سامانه ثبت‌نام و دریافت شماره اقتصادی، سامانه دریافت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی و اجاره املاک و ارزش افزوده، همراه با امضای الکترونیکی، سامانه ارسال صورت معاملات فصلی برای ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و همچنین قراردادها، سامانه فهرست مالیات بر درآمد حقوق، سامانه خلاصه پرونده الکترونیکی برای مشاهده اطلاعات پرونده مالیاتی توسط مودیان و سامانه پرداخت الکترونیک قبوص مالیاتی نموده است. سامانه مذکور از طریق پرتال عملیات الکترونیکی مؤدیان به آدرس WWW.tax.gov.ir در دسترس مؤدیان مالیاتی قرار دارد.

وی تأکید کرد: علاوه بر سامانه مذکور که ارتباط سازمان و مؤدیان را تسهیل می‌کند نرم‌افزارهای دیگری نیز راه‌اندازی شده که فرایندهای داخلی سازمان همانند رسیدگی و تشخیص مالیات در منابع مختلف مالیاتی وصول، اجرا و حل اختلافات مالیاتی را مورد پشتیبانی قرار می‌دهند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در توضیح اجرایی شدن طرح جامع مالیاتی عنوان کرد: اجرای طرح حامع مالیاتی از ده سال قبل آغاز شده که این طرح در قالب 5 محور و 32 پروژه برای دستیابی به وضع مطلوب طراحی شده است که عبارتند از: محور نرم‌افزار و نظام یکپارچه مالیاتی (10 پروژه)، محور زیر ساخت (7 پروژه)، محور همکاری با صاحبان منافع (7 پروژه)، محور منابع انسانی (6 پروژه) و محور مدیریت طرح (2 پروژه) بوده است که هسته اصلی این طرح نر‌م‌افزار ETC است که تمامی فرایندهای مالیاتی اصلی از جمله ثبت‌نام، پردازش و حسابرسی را به‌ٌصورت یکپارچه در تمامی منابع مالیاتی پشتیبانی می‌کند.

به گزارش میزان، تقوی‌نژاد در این‌باره ادامه داد: پروژه انتخاب برای حسابرسی بر مبنای ریسک(کوتاه مدت و بلندمدت) نیز یکی دیگر از پروژه‌های مهم این طرح است که بر اساس آن که حد اصطلاحات اظهارنامه مؤدیان بررسی و مؤدیان بر اساس ریسک طبق‌بندی و ممیزی خواهند شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet