هدر موبایل
1396/09/19 11:26:55
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قاضی‌زاده هاشمی در افتتاحیه مرکز ملی تحقیقات آموزش علوم پزشکی؛

افزایش 20درصد ظرفیت پذیرش دستیاران پزشکی علی رغم محدودیت‌های بودجه انجام گرفت/ مرکز ملی تحقیقات آموزش علوم پزشکی مستقل و خودگردان عمل کند

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم استقلال مرکز ملی تحقیقات آموزش علوم پزشکی گفت: این مرکز نباید با آمد و رفت مدیران و معاونین، دستخوش تغییرات شود و باید بتواند به نوعی خودگردان عمل کند.
افزایش 20درصد ظرفیت پذیرش دستیاران پزشکی علی رغم محدودیت‌های بودجه انجام گرفت/ مرکز ملی تحقیقات آموزش علوم پزشکی مستقل و خودگردان عمل کند وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم استقلال مرکز ملی تحقیقات آموزش علوم پزشکی گفت: این مرکز نباید با آمد و رفت مدیران و معاونین، دستخوش تغییرات شود و باید بتواند به نوعی خودگردان عمل کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201708105224565284.jpg افزایش,20درصد,ظرفیت,پذیرش,دستیاران,پزشکی,علی,رغم,محدودیت‌های,بودجه,انجام,گرفت/,مرکز,ملی,تحقیقات,آموزش,علوم,پزشکی,مستقل,و,خودگردان,عمل,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در افتتاحیه مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی، اظهار کرد: در سال 64 شاهد ادغام آموزش پزشکی و وزارت بهداری سابق بودیم و بعد از آن نیز همه در راستای ارتقاء آموزش علوم پزشکی تلاش کردند ولی آنچه در طول چهار سال گذشته رقم خورده است، به نظر می‌رسد متفاوت از گذشته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در این دوره سازمان سنجش آموزش پزشکی را بعد از دو دهه آرزو در قالب یک سازمان شکل دادیم و افراد عالمی مدیریت آنجا را بر عهده گرفتند و آزمون‌ها علمی‌تر برگزار شدند.

وی ادامه داد: کار بسیار مهمی که در سال‌های اخیر انجام شد، راه اندازی مرکز تحقیقات پزشکی "نیماد" بود و این مرکز بعد از دو دهه تلاش راه اندازی شد. همچنین امروز مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی تحت عنوان "نصر" راه اندازی می‌شود و این جای امیدواری دارد.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اجرای طرح آمایش سرزمینی در کشور، اظهار کرد: این طرح نیز به منظور پیشگیری از گسترش کمی دانشگاه‌ها کار مهمی بود که در این دوره انجام شد و همچنین ماموریت محور شدن دانشگاه‌ها از فعالیت‌های بسیار مهمی بود که در سال‌های اخیر انجام گرفت.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما در عین حال ظرفیت پذیرش دستیاران پزشکی را 20درصد افزایش دادیم و این کار علی رغم محدودیت‌های بودجه و عدم گسترش فضای آموزشی انجام گرفت.

وی با اشاره به اینکه اعتماد مردم به خدمات پزشکی حاصل زحمات مدرسین، معلمین و کارشناسان حوزه آموزش علوم پزشکی است، گفت: در حوزه‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی افراد بیشتر از جیب خود و بیش از کمک‌های دولت و مجلس هزینه کرده‌اند برای اینکه علم خود را به روز نگه دارند.

قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد: در برخی موارد در مرز دانش حرکت می‌کنیم‌، که این امر به دلیل ایثار و فداکاری افرادی است که در حوزه علوم پزشکی فعالیت می‌کنند و این فداکاری‌ها قابل قیاس با سایر رشته‌ها نیست.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در نظرسنجی‌های سالانه‌ای که انجام می‌شود، گروه‌های علوم پزشکی علی رغم کاستی‌هایی که وجود دارد و ممکن است بعضا رفتارهای نادرستی نیز در این حوزه انجام شود، مورد احترام هستند و ما از این بابت خوشحالیم.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی اظهار کرد: این مرکز باید دقیقا مشابه "نیماد" فعالیت کند و از نظر اداری، پرسنل و ساختار مستقل باشد و با آمد و رفت وزیر و معاونین دستخوش تغییرات نشود.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به لزوم همکاری بیشتر این مرکز تحقیقاتی با EDCها گفت: بسیار مهم است که فضایی و آسمانی فکر نکنیم و تلاش کنیم تا مشکل مردم را پیدا کرده و این مشکلات را حل کنیم، چرا که در حوزه آموزش، نمی توان انتزاعی فکر کرد و باید برنامه نوشت و انتظار اجرا داشت و از ناکامی‌های گذشته باید درس بگیریم.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه هنوز موفق نشده‌ایم به شکلی که مدنظر قانون مصوب سال 64 است آموخته‌ها را به جامعه ببریم، گفت: دانشجویان باید بین مردم بروند و آن را به شکل عملی محک بزنند، آنچه را که آموخته‌اند و با توجه به فعالیت‌هایی که در توسعه شبکه بهداشتی کشور انجام شد، باید حتما فعالیت خود را در این حوزه شروع کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: در دولت یازدهم تصور می‌شد استمرار این وظیفه در دولت دوازده وجود دارد و می‌توان بسیاری از کارها را در دولت دوازدهم ادامه داد، اما در حال حاضر این فرصت در دولت دوازدهم وجود ندارد. بنابراین باید کارها را تسریع ببخشیم و اجرایی کنیم.

وی با انتقاد از طولانی و گران بودن دوره‌های آموزشی برخی رشته‌های علوم پزشکی، تاکید کرد: باید خدمات را به سمت فوق تخصصی ببریم و طول دوره‌ها را کاهش دهیم. همچنین  دوره‌های فوق تخصصی باید در تخصص‌ها ادغام شوند و در بسیاری از رشته‌ها این قابلیت وجود دارد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه من نگران هزینه‌ها هستم و به هیچ وجه نمی‌خواهم کوچک‌ترین آسیبی به دانش و مهارت افراد وارد بشود، خاطرنشان کرد: بسیار مناسب است که مرکز تحقیقات آموزش در حوزه کلان نیز نیم نگاهی به مشکلات داشته باشد و شورای گسترش نیز باید نظارت خود را قوی‌تر کند، چرا که اگر نیروی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی تربیت نکنیم، کوتاهی انجام شده است. اما اگر این نیروها را بد آموزش دهیم، شبه جنایت است چرا که مدرک را دست افرادی داده‌ایم که با جان مردم سر و کار دارند، بنابراین شورای گسترش باید نظارت خود را تقویت کند.

به گزارش ایسنا، مرکز ملی تحقیقات آموزش علوم پزشکی صبح امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون آموزشی وزارت بهداشت و جمعی از مسئولان این وزارتخانه افتتاح شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet