پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1396/09/21 17:53:35
سرویس سیاسی
امیرحسنخانی نشست امروز کمیسیون اصل نود مجلس را تشریح کرد:

بررسی وضعیت معوقات، مطالبات و عملکرد بانک ها با حضور وزیر اقتصاد/حاکمیت شرکتی و عدم توجه به کفایت سرمایه عامل افزایش مطالبات بانک‌ها

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با اشاره به جلسه این کمیسیون گفت: برخی شرکت‌ها بدون شفافیت سرمایه، تسهیلات بالایی دریافت کرده‌اند که اکنون امکان بازپرداخت آن را ندارند و این به‌دلیل عدم نظارت کافی بانک مرکزی است.
بررسی وضعیت معوقات، مطالبات و عملکرد بانک ها با حضور وزیر اقتصاد/حاکمیت شرکتی و عدم توجه به کفایت سرمایه عامل افزایش مطالبات بانک‌ها نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با اشاره به جلسه این کمیسیون گفت: برخی شرکت‌ها بدون شفافیت سرمایه، تسهیلات بالایی دریافت کرده‌اند که اکنون امکان بازپرداخت آن را ندارند و این به‌دلیل عدم نظارت کافی بانک مرکزی است. https://cdn.icana.ir/d/019/43573.jpg بررسی,وضعیت,معوقات،,مطالبات,و,عملکرد,بانک,ها,با,حضور,وزیر,اقتصاد/حاکمیت,شرکتی,و,عدم,توجه,به,کفایت,سرمایه,عامل,افزایش,مطالبات,بانک‌ها Icana

محمدرضا امیرحسنخانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جلسه امروز (سه شنبه، 21 آذر ماه) کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی که با حضور وزیر اقتصاد، کارشناسان دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و حسابرسی و مرکز پژوهش ها برگزار شد، گفت: قرار بود رئیس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه حضور داشته باشد که به علت تداخل این جلسه با جلسه شورای عالی پول و اعتبار امکان حضور نیافت.

نماینده مردم طبس، سرایان،‌ فردوس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه گزارش کمیسیون اصل نود درباره معوقات، مطالبات و نحوه عملکرد بانک ها در این جلسه قرائت شد،‌ اظهار داشت: وزارت اقتصاد معتقد بود گزارش باید ویرایش جدید شود و برخی اصطلاحات به کار برده شده در گزارش که بعضا بار مالی و قانونی دارد که مسأله ایجاد می کند و برخی نواقص و ایرادات قانونی آن اصلاح شود که قابل پذیرش بود و اصلاح نگارشی خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به برخی نکات گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی اظهار داشت: در این گزارش به برخی ایرادات ساختار بانک ها اشاره شده که قسمتی از آن موجب این می شود که مطالبات غیرجاری افزایش پیدا کند.

امیرحسنخانی همچنین تصریح کرد: از سوی دیگر شاهد نظارت ناکافی بانک مرکزی بر بانک ها هستیم که سبب افزایش مطالبات غیرجاری شده است ضمن اینکه حاکمیت شرکتی مشکلاتی ایجاد کرده چنانچه شرکت ها بر اساس مباحثی که در اساسنامه آنها ذکر شده فعالیت می کنند، در حالی که باید بر اساس قانون تجارت فعالیت کنند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع کفایت سرمایه عنوان کرد: در بعضی بخش ها این موضوع دیده نشده یعنی شرکتی بدون شفافیت سرمایه، تسهیلات زیادی دریافت کرده و اکنون نمی تواند این تسهیلات را بازگرداند.

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: موضوع دیگر میزان نقدینگی است که از 4 سال گذشته به حدود 3 برابر افزایش یافته که ایجاد دغدغه کرده است، همچنین کاهش نرخ سود سپرده ها که باید نرخ سود تسهیلات را هم کاهش دهد اما چندان عملیاتی نشده است، از نکاتی است که در گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی درباره نحوه عملکرد بانک ها مورد توجه واقع شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet