هدر موبایل
1396/09/22 09:53:40
سرویس اجتماعی
امینی فرد خبر داد:

عدم رعایت پیوست های زیست محیطی در مصوبات سفر رییس جمهور به سیستان و بلوچستان/ اعضای دولت با مشورت با مجمع نمایندگان مشکلات را سریع تر حل کنند

رییس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه در مصوبات سفر رییس جمهور به این استان پیوست های زیست محیطی و اجتماعی رعایت نشده است.
عدم رعایت پیوست های زیست محیطی در مصوبات سفر رییس جمهور به سیستان و بلوچستان/ اعضای دولت با مشورت با مجمع نمایندگان مشکلات را سریع تر حل کنند رییس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه در مصوبات سفر رییس جمهور به این استان پیوست های زیست محیطی و اجتماعی رعایت نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607101234262586.jpg عدم,رعایت,پیوست,های,زیست,محیطی,در,مصوبات,سفر,رییس,جمهور,به,سیستان,و,بلوچستان/,اعضای,دولت,با,مشورت,,با,مجمع,نمایندگان,مشکلات,را,سریع,تر,حل,کنند Icana

محمدنعیم امینی فرد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری سفر اخیر رییس جمهور به استان سیستان و بلوچستان، گفت: هر چند این اولین سفر رییس جمهور به استان محسوب می شد اما با مردم استان دیدار نداشت و تنها در شمال استان با مردم دیداری داشتند که این موضوع جای نقد دارد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیشترین آرای رییس جمهور در کشور مربوط به مرکز و جنوب استان سیستان و بلوچستان است، افزود: با این اوصاف آقای روحانی و مسئولان برنامه ریزی این سفر دیدارهای مردمی را از مردم استان دریغ کردند.

وی با یادآوری اینکه توسعه بندرچابهار و سواحل مکران در این سفر مورد توجه قرار گرفت، گفت: با توجه به موقعیت ژئوپولتیک چابهار در معادلات منطقه ای توسعه این بندر از دو نیم میلیون تن به 8 و نیم میلیون تن در فاز اول و در فازهای بعدی حداکثر به 85میلیون تن برای  استان، شرق کشور و حتی منطقه آسیای جنوب غربی نویدبخش است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: با توجه به معادلات جدید در دنیا و رقابت های منطقه ای اگر سرمایه گذاری مناسبی صورت گیرد استان سیستان و بلوچستان و چابهار ظرفیت مناسبی برای ایفای نقش ملی و منطقه ای دارد.

امینی فرد یادآور شد: ظرفیت 8 و نیم میلیون تن با زیرساخت های موجود در استان همخوانی ندارد یعنی راه های مواصلاتی که باید این ظرفیت عظیم و انتقال آن را تحقق بخشند به هیچ عنوان تکافوی افزایش ظرفیت را نداشته و لازم است به جاده های استان با دید توسعه گرایانه توجه شده و به فوریت برای تامین زیرساخت ها، راه های مواصلاتی و راه آهن اقدامات اساسی انجام شود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته به رییس جمهور پیشنهاد شد که از صندوق ذخیره ارزی به میزان یک میلیارد دلار برای توسعه راه های مواصلاتی و راه آهن استفاده شود هر چند نظر رییس جمهور منفی نبود اما لازم است که سازمان برنامه و بودجه و رییس جمهور در این رابطه به صورت جدی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه پیوست های  اجتماعی و زیست محیطی طرح های بزرگ توسعه ای در سواحل مکران باید مدنظر قرار گیرد، گفت: اشتغال مردم بومی و قوم بلوچ که قرن ها است پاسدار هویتی و سرزمینی کشور هستند باید در اولویت قرار گرفته و در منافع توسعه ای شرکت داده شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: زیرا اگر در این منافع شرکت داده نشوند عملا با توسعه پایدار در این مناطق مواجه نخواهیم شد البته این مشارکت با عمل تحقق می یابد نه با شعار و نیاز است ارائه آموزش های فنی حرفه ای به جوانان با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم توجه به توانمندسازی در بحث آموزش عالی و پیوند آموزش عالی با ساخت صنایع، گفت: باید به موضوع آمایش سرزمینی در استان توجه شود متاسفانه به نظر می رسد دولت استراتژی مشخصی را برای تحقق این امر ندارد این در حالی است که در مناطق مرکزی مانند ایرانشهر کاملا می تواند هماهنگ با توسعه سواحل مکران و منطقه آزاد چابهار و سیستان که در آینده انتظار می رود مورد تصویب مجلس قرار گیرد نقش راهبردی را داشته باشد.

 رییس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شنیده ها حاکی از این است که موضوع آمایش سرزمینی و توازن منطقه ای در تخصیص ها و مصوبات سفر رییس جمهور مد نظر قرار نگرفته است، افزود: انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه و نهاد ریاست جمهوری در این زمان باقی مانده اقداماتی را با مشورت مجمع نمایندگان استان انجام دهند زیرا اگر این اخبار غیررسمی و شنیده ها صحت داشته باشد و چنین مصوباتی نهایی و اجرایی شوند تنها سرخوردگی مردم بلوچستان را به همراه دارد./

 پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet