خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/05/11 11:45:00
سرویس صحن

بزرگواری: نماینده حق دارد در مورد همه مسائل اظهارنظر کند

**سیدعلی محمد بزرگواری گفت : هر نماینده حق دارد در مورد همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت نماینده مردم کهکیلویه در تذکری آیین نامه‌ای گفت: نمایندگان می‌توانند در قالب نطق‌ها یا تذکرات شفاهی و کتبی و یا به صورت سوال و یا تحیق و تفحص به وظیفه خود عمل کنند اما گاهی مشاهده می‌شود که اعضاء هیات رییسه و به ویژه نواب رییس که در جایگاه ریاست نشسته‌اند قصد دارند تا این حق مسلم نمایندگان را سلب نمایند و از تذکرات پایان جلسه خلاص شوند.

وی افزود: گاهی در سطح جهانی،‌ کشوری و یا جامعه مسائلی به وجود می‌آید که لازم است تا نمایندگان تذکرات لازم را ارائه نمایند؛ ‌بنابراین با این القاء که وقت بگیرید و نطق کنید مشکل حل نخواهد شد، زیرا تذکر و اخطار با نطق میان دستور تفاوت دارد.

برگواری خاطرنشان کرد: تذکر مربوط به مسایل روز است، اما نطق‌های 5 دقیقه‌ای ، هر دو ماه یک بار آن هم با قرعه‌کشی انجام می‌شود، لذا یا باید جایگاه قانونی ، تذکرات را مشخص نمایند و یا این‌که هیات رییسه موظف است تا به تذکر نمایندگان و تمام کسانی که برای تذکر ثبت نام کرده‌اند، گوش فرا دهند.

وی تصریح کرد: هیات رییسه وظیفه دارد که اجازه ندهد تا پایان تذکرات جلسه علنی مختل شود. بنابراین، این بی‌نظمی را هیات رییسه باید پاسخگو باشد.

محمدحسن ابوترابی فرد ‌که ریاست مجلس را بر عهده داشت، با اشاره به اصل 84 قانون اساسی گفت:‌ طبق این اصل نماینده در برابر تمام ملت مسوول است و حق دارد تا در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید.

وی  افزود: این حق در طرح‌ها، ‌لوایح، نطق‌ها و تذکر و اخطار آیین نامه‌ای و قانون اساسی است. اگر بنا باشد که اخطار قانون اساسی داده شود، باید طبق آیین‌نامه باشد و اگر تذکر عدم اجرای آیین‌نامه است، باید طبق آیین‌نامه باشد.

نائب رییس مجلس تصریح کرد: براساس متن ماده 182 آیین‌نامه در صورتی که نمایندگان نسبت به اجرای آیین‌نامه داخلی مجلس تخلفی را که مربوط به همان جلسه باشد، ‌مشاهد نمایند، حق دارند بلافاصله مورد تخلف را با استناد به ماده مربوطه و بدون خروج از موضوع حداکثر ظرف سه دقیقه تذکر دهند.

وی با بیان این‌که برخی نمایندگان تخلفی را که امروز رخ داده، فردا بیان می کنند، تصریح کرد: نمایندگان اگر به عملکرد دولت و یا نهادهای دیگر اعتراض دارند، باز هم نمی‌توانند اعتراض خود را به عنوان تذکر آیین‌نامه‌ای به هیات‌ رییسه مطرح کنند.

ابوترابی افزود:اگر قرار باشد تا براساس آیین‌نامه عمل کنیم، بسیاری از تذکرات پایان وقت، محدود خواهند شد. امیدواریم همکاران کمک کنند و ما هم بتوانیم در هیات رییسه راهکاری اتخاذ کنیم که با رعایت آیین‌نامه نظر دوستان را تامین کرده باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet