هدر موبایل
1396/09/28 10:51:03
سرویس فرهنگی
مازنی:

تصمیمات فراقانونی درباره اکران یا عدم اکران فیلم‌ها مجاز نیست/ قضاوتی درباره محتوای «عصبانی نیستم» ندارم

رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از برخی فشارها برای جلوگیری از اکران فیلم «عصبانی نیستم»، تصمیمات فراقانونی درباره اکران یا عدم اکران فیلم‌ها را مجاز ندانست.
تصمیمات فراقانونی درباره اکران یا عدم اکران فیلم‌ها مجاز نیست/ قضاوتی درباره محتوای «عصبانی نیستم» ندارم رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از برخی فشارها برای جلوگیری از اکران فیلم «عصبانی نیستم»، تصمیمات فراقانونی درباره اکران یا عدم اکران فیلم‌ها را مجاز ندانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105590201279.jpg تصمیمات,فراقانونی,درباره,اکران,یا,عدم,اکران,فیلم‌ها,مجاز,نیست/,قضاوتی,درباره,محتوای,«عصبانی,نیستم»,ندارم Icana

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملتبا اشاره به حواشی ایجاد شده برای اکران فیلم «عصبانی نیستم»، تأکید کرد: قانون در جمهوری اسلامی ایران در خصوص اکران یا عدم اکران آثار سینمایی کاملا مشخص و شفاف است و متولی اینکه چه فیلمی مجوز ساخت و اکران اکران بگیرد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

هیچ قدرتی مجاز به کار فراقانونی نیست

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هیچ قدرتی مجاز نیست با استفاده از تریبون در اختیار خود و استفاده از ابزارهای اینچنینی کار فراقانونی انجام دهد و نهادها و دستگاه‌های قانونی را تحت فشار قرار دهد بخواهد حرف خود را به کرسی بنشاند.

مجری قوانین هنری وزارت فرهنگ است نه نهاد دیگری

وی با اشاره به اینکه البته هنوز فیلم «عصبانی نیستم» را ندیده است و قضاوتی درباره محتوای این فیلم ندارد، اضافه کرد: قانون در جمهوری اسلامی به مثابه رساله عملیه است و اگر در سایر کشورها احترام به قوانین صرفا اقدامی عرفی است در کشور ما جنبه شرعی نیز دارد؛ لذا قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نشر کتاب، موسیقی، سینما و تئاتر به دستگاه‌هایی که صراحتا قانون از آن‌ها نام برده، مربوط است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: اشخاص می‌توانند امر به معروف و نهی از منکر، نصیحت یا انتقاد به بالاترین شخص کشور داشته باشند اما به کار بردن عبارات اهانت‌آمیز و تهدیدآمیز در شأن شهروند جمهوری اسلامی نیست.

وی با اشاره به نامه تهدیدآمیز یکی از تشکل‌های دانشجویی به وزارت فرهنگ در خصوص اکران فیلم «عصبانی نیستم»، عنوان کرد: تشکل‌های دانشجویی به دلیل اینکه جوان هستند و پرشور، گاه در موضوعات با شور و هیجان ورود می‌کنند ولی از تشکل‌های دانشجویی انتظار می‌رود رفتارهای علمی و متناسب با شأن دانشگاه داشته باشند و اینگونه تعبیرات را که در این نامه قید شده در شأن دانشجویان نمی‌دانم.

استفاده از ادبیات تهدیدآمیز منسوخ شده است

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه زمان بیان چنین اظهاراتی و فشار وارد کردن به دستگاه‌های اجرایی از طریق چنین رفتارهایی گذشته و چنین ادبیاتی منسوخ شده است، افزود: امروز اگر کسی سخن و حرفی دارد باید مطلب خود را در چارچوبی منطقی و علمی بیان کند تا از این نقد استقبال هم شود.

مازنی با بیان اینکه مجلس نیز موظف به نظارت بر عملکرد دستگاه اجرایی است، گفت: مجلس تا مرز جابه‌جایی مدیران عالی کشور اختیار دارد؛ بر اساس قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب مجلس کمیسیون فرهنگی نظارت دقیقی بر نحوه عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه فرهنگ دارد و در همین راستا سیاست کمیسیون فرهنگی مجلس حفظ شأن هنرمندان و حفظ چارچوب‌های اسلام و انقلاب است.

نمایندگان در صورت مشاهده خلاف قانون در فیلم‌ها پس از اکران آن نظر می‌دهند

رئیس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اینکه آیا نمایندگان کمیسیون فرهنگی اعمال‌نظری درباره اکران فیلم‌های سینمایی صورت می‌دهند یا خیر، گفت: مسئولیت اکران با حوزه اجرایی است ولی اگر خلاف قانونی در اکران آثار سینمایی صورت دهد کمیسیون فرهنگی و نمایندگان مجلس ورود نظارتی به موضوع خواهند داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet