عید قربان
1388/05/11 12:50:00
سرویس صحن

نماینده پاکدشت از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی قانع شد

**نماینده مردم پاکدشت توضیحات وزیر جهادکشاورزی را در خصوص اقدامات وزارتخانه در جبران خسارات خشکسالی قانع کننده دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدرضا اسکندری" وزیر جهاد کشاورزی که جهت پاسخگویی به سوال فرهاد بشیری نماینده پاکدشت مبنی بر اینکه اقدامات، راهکارها و تدابیر اتخاذ شده توسط این وزارتخانه در خصوص بحران خشکسالی به صحن علنی آمده بود، گفت: خشکسالی که از اواخر 86 و در سال 87 در کشور اتفاق افتاد خسارات زیادی را به بخش کشاورزی وارد کرد.

وی افزود: براساس آمار سال 87 میزان خسارات وارد شده به این بخش بیش از 15 هزار میلیارد تومان بوده است. اعتباری که برای جبران بخشی از خسارات خشکسالی و سرمازدگی در بودجه سال 87 تصویب شد 4 هزار میلیارد تومان بود که به بخش کشاورزی 2 هزار و 100 میلیارد تومان اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه از این مبلغ بر 5 محور تقسیم شده بود. اظهار داشت: محور اول 600 میلیارد تومان از این مبلغ برای استمهال وام‌های کشاورزان اختصاص یافت و بین بانک‌ها بر مبنای طلبی که از کشاورزان داشتند و به تفکیک استان‌ها تقسیم شد.

اسکندری خاطرنشان کرد: 200 میلیارد تومان نیز برای صندوق بیمه کشاورزان در نظر گرفته شد که بتواند صندوق بیمه را تقویت کند تا بتواند خسارات را پرداخت کند. 200 میلیارد تومان دیگر نیز برای کشاورزانی که تحت پوشش بیمه نبودند اختصاص یافت. این مبلغ به ستادهای حوادث استانی اختصاص یافت تا بتواند با توجه به نظر ستاد حوادث و کمیته برنامه‌ریزی استان تصمیم بگیرد تا چگونه این مبلغ را در اختیار خسارت دیدگان قرار دهد و البته این اعتبار تاکنون 100 درصد جذب شده است.

وزیر کشاورزی تصریح کرد: 300 میلیارد تومان از اعتبار خشکسالی سال گذشته به توسعه روش‌های نوین آبیاری اختصاص یافت که این مبلغ نیز به تفکیک استانی بود. قرار بود در 200 هکتار از اراضی کشاورزی سیستم‌های آبیاری تحت فشار را اجرا نماییم. این مبلغ با هماهنگی با بانک کشاورزی بر مبنای دستورالعملی مبنی بر اینکه 50 درصد از اعتبار را در یک هکتار دولت پرداخت کند و 50 درصد را نیز با تسهیلات بانک پرداخت شود، توزیع شد.

اسکندری افزود: البته تاکنون سیستم روش‌های نوین آبیاری در نزدیک به 125 هکتار از این 200 هزار هکتار بصورت اجرایی درآمده است. 800 میلیارد تومان نیز که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود که از این مبلغ بعنوان یارانه نهادهای کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار دهد که این اعتبار به عنوان‌های یارانه‌های کود، بذر، علوفه و در بعضی مناطق نیز بعنوان مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی و دامی بصورت استانی تفکیک شد.

وی گفت: یکی از نتایج پرداخت یارانه‌ها حفظ تولید در بخش دام و دامپروری بود. اگر امروز گوشت قرمز، مرغ تولید می‌کنیم به علت همین اعتبارات بود که در اختیار دامداران قرار گرفته بود. در مورد بخش کشاورزی نیز اگر سطح تولیدات علیرغم خشکسالی رشد داشته نیز در نتیجه همین یارانه‌ها بوده است.

اسکندری خاطرنشان کرد: کشور ما کشوری است که از لحاظ اقلیمی در شرایط خشک و غیرخشک قرار گرفته است و قاعدتا باید در بخش کشاورزی برنامه‌ریزی برمبنای تولید در شرایط سخت باشد لذا برنامه‌ریزی که در وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت یک برنامه ده ساله است و مجموعه‌ای از اقدامات اجرایی و حمایتی در این برنامه پیش بینی شده است.

وی گفت: براساس این اقدامات پیش بینی شده پیشنهاد کردیم که مبلغ 6 هزار میلیارد تومان را در طی یکسال بخشی از خشکسالی را جبران کنیم. خوشبختانه امسال در طی این 4 ماه برای اولین بار سطح سیستم‌های آبیاری قطره‌ای بیشتر از طرح سیستم آبیاری بارانی بوده است.

وی تصریح کرد: تجهیز و نوسازی یکپارچه سازی اراضی و لوله سازی  و... از جمله اقداماتی هستند که باید صورت گیرد. در قالب بودجه پیش بینی شده در سال 88 بصورت تفکیک این اقدامات انجام می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: 70 درصد دشت‌های کشور از نظر ترازنامه آبی منفی است و وزارتخانه کارگروه‌هایی برای پرداختن به این موضوع تشکیل داده و برنامه‌های مختلفی را برای زیر بخش‌ها تهیه کرده است.

وی گفت: ولی سامانه برنامه‌ریزی کشور موضوع خشکسالی را نمی‌پذیرد برای مثال در بحث آبیاری تحت فشار باید سالی 200 هزار هکتار اجرای طرح داشته باشیم در صورتی که اعتبارات منظور شده برای 20 هزار هکتار پیش بینی شده است.

گفتنی است سوال فرهاد بشیری نماینده پاکدشت در روزهای پایانی سال 87 در کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته بود که به دلیل قانع نشدن، وزیر به صحن علنی آمده بود. نظر کمیسیون نیز در این رابطه این بود که با توجه به بروز خشکسالی در کشور و ادامه آن وزارت جهاد کشاورزی روی فرهنگ مقابله با این بحران اقدامات لازم را به عمل آورد و کارگروه‌های تعیین شده را فعال نموده و هر چه سریع‌تر لوایح مورد نیاز مدیریت خشکسالی را با اعتبارات مناسب جهت تصویب به مجلس ارائه نماید.

بشیری نیز پس از شنیدن دفاعیات وزیر کشاورزی گفت: حال که در روزهای پایانی عمر دولت نهم هستیم و فردا نیز روز تنفیذ ریاست جمهوری است لذا اعلام می‌کنم که از پاسخ وزیر قانع شده‌ام.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet