هدر موبایل
1396/09/29 08:30:00
سرویس سیاسی
زاهدی:

نظام انتخاباتی در کشور درگیر مشکلات جدی است/ احتمال ثبت نام 60 هزار نفر در انتخابات مجلس یازدهم

رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام انتخاباتی در کشور اشکال دارد، گفت: احتمال ثبت نام ۶۰ هزار نفر در انتخابات مجلس یازدهم وجود دارد.
نظام انتخاباتی در کشور درگیر مشکلات جدی است/ احتمال ثبت نام 60 هزار نفر در انتخابات مجلس یازدهم رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام انتخاباتی در کشور اشکال دارد، گفت: احتمال ثبت نام 60 هزار نفر در انتخابات مجلس یازدهم وجود دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606108003920432.jpg نظام,انتخاباتی,در,کشور,درگیر,مشکلات,جدی,است/,احتمال,ثبت,نام,60,هزار,نفر,در,انتخابات,مجلس,یازدهم Icana

محمد مهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اینکه شورای نگهبان قانون اساسی مصوبه مجلس شورای اسلامی را درباره عضویت اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر رد کرده است، اظهار داشت: شورای نگهبان و مجلس هرکدام نظر خاص خود را دارند و این اختلاف نظرها بد نیست و مطابق قانون اساسی نیز اشکالی ندارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مواردی که بین شورای نگهبان و مجلس اختلاف نظری به وجود آید، مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر نهایی را می‌دهد، بیان کرد: در کشور ما از نظر تقنینی با توجه به وجود نهادهای نظارتی می‌توان به گونه‌ای عمل کرد که حقوق مردم ضایع نشود.

نظام انتخاباتی در کشور اشکال دارد

وی با بیان اینکه نظام انتخاباتی در کشور ما اشکال دارد و تنها بحث عضویت اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهر مشکل دار نیست، افزود: برای انتخابات مجلس تنها ملاکی که تعیین شده دارا بودن مدرک فوق لیسانس است، صرف داشتن کارشناسی ارشد کفایت نمی‌کند و بهتر است ارائه سابقه اجرایی کافی نیز برای ثبت نام در انتخابات مجلس الزامی شود زیرا تجربه عملیاتی کمک می کند تا قانون گذاری کارشناسی شده باشد یا احساسات بر نمایندگان غلبه نکند.

زاهدی با اشاره به اینکه برای انتخابات ریاست جمهوری نیز ملاکی که تعیین شده سواد خواندن و نوشتن است، متذکر شد: در ایران افراد تحصیل کرده فراوانی هستند که در جهان نیز جایگاه علمی بالایی دارند، آیا با توجه به این شرایط مصلحت است که مدرک تحصیلی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ملاک نباشد و صرف سواد خواندن و نوشتن کفایت کند؟.

شورای نگهبان در بحث ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری مصادیق را به صورت شفاف تعیین کند

رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای نگهبان باید در بحث انتخابات ریاست جمهوری مصادیق را به صورت شفاف تعیین کند، ادامه داد: نباید اجازه داد شرایط به گونه‌ای پیش برود که همانند دور قبل انتخابات ریاست جمهوری، چند هزار نفر ثبت نام کنند زیرا ثبت نام این تعداد از افراد در جهان نمونه‌ای ندارد.

احتمال ثبت نام 60 هزار نفر در انتخابات مجلس یازدهم

وی با بیان اینکه در انتخابات مجلس آینده اگر صرفا دارا بودن مدرک فوق لیسانس ملاک باشد، ممکن است حدود 50 الی 60 هزار نفر ثبت نام کنند، گفت: در اینصورت آیا شورای نگهبان می‌خواهد 50 هزار نفر را رد صلاحیت کند؟ قطعا این موضوع به مصلحت کشور نیست که به راحتی بر روی نام افراد خط بکشیم.

زاهدی اظهار داشت: اگر قانون انتخابات اصلاح شود شورای نگهبان با این چالش‌ها مواجه نخواهد شد و مردم نیز این گونه برای ثبت نام هجمه نمی‌آورند.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر شرایط فعلی نظام انتخابات اصلاح نشود، در کمتر از 10 سال آینده با مشکلات فراوانی مواجه شویم زیرا تعداد زیادی دواطلب خواهیم داشت و شورای نگهبان نیز نمی تواند بررسی دقیقی را انجام دهد، گفت: در آن صورت اگر قرار بر بررسی دقیق شورای نگهبان باشد و این شورا براساس ملاک‌های خود تعداد زیادی از افراد را رد صلاحیت کند، قطعا آن شیوه نیز به مصلحت کشور نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet