هدر موبایل
1388/05/11 14:41:00
سرویس سیاسی

بروجردی: بازداشت 3 آمریکایی روال طبیعی خود را طی می‌کند

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بازداشت ۳ آمریکایی دستگیر شده در مرز ایران و عراق هم اکنون در حال طی کردن روال طبیعی خود است.

"علاءالدین بروجردی" روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: با توجه به اهمیت موضوع اطلاع رسانی به افکار عمومی و مردم ما نمایندگان مردم در خانه ملت نگران نکته‌ای بودیم که مبادا اعترافات در شرایط ویژه و شکنجه انجام گرفته شده باشد، لذا روز گذشته بازدیدی از اوین به همراه اعضای کمیسیون‌های امنیت ملی و قضایی به عمل آوردیم.

وی خاطرنشان کرد: بازدید دیروز نمایندگان مجلس از بند 209 اوین صورت گرفت و با آقایان جواد امام قوچانی، هدایت الله آقایی و دکتر چوبینه مصاحبه و گفتگویی داشتیم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس در ادامه افزود: در این دیدار به آنها گفتیم آیا سختی‌ها، فشارهایی به شما در ایام زندان اعمال شده که همه گفتند خیر. آنها گفتند از امکانات خوبی برخوردار هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با تاج زاده هم دیداری داشتید؟ گفت: خیر، البته کار ما همچنان ادامه دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص برخی اظهارات که به موضوع اعترافات انتقاد دارند گفت: همانطور که آقایان ابطحی و عطریانفر دو کنفرانس خبری داشتند و مطالبی را عنوان کردند این وضعیت برای دیگران هم مشابه است، به عبارتی وقتی افراد به یک جمع‌بندی می‌رسند که صحبت کنند ضرورت مجاب شدن بحث افکار عمومی از زبان خود آنها خیلی مهم است به اضافه اینکه در دادگاه، آنها مطالبی در این راستا عنوان کردند.

بروجردی در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند اعتراضات در راستای وحدت ملی نیست، گفت: بالاخره افکار عمومی باید متوجه باشند که افراد را به چه دلیل و البته بدون دلیل دستگیر نمی‌کنند به اضافه اینکه بهترین شکل انتقال مطالب خود افراد هستند که متهم هستند.

وی در خصوص اینکه در اوین تعداد بیشتری در بازداشت بسر می‌برند حتی حدود 50 نفر چرا شما تنها با 4 نفر دیدار داشتید اظهار داشت: همانطور که در یک نظرسنجی که صورت می‌گیرد به صورت «رندومی» (تصادفی) نظرسنجی از کل ملت ایران به عمل می‌آمد از یک جمع که حدود 30 نفر بودند، در حالی که ما 5 ساعت وقت گذاشتیم موفق شدیم با این افراد دیدار کنیم البته اگر احساس کردیم که نیاز باشد به دیدارهای خود از زندانیان و بازداشتی‌ها ادامه خواهیم داد.

این نماینده مجلس در خصوص وضعیت بازداشتگاه کهریزک که به فرمان مقام معظم رهبری تعطیل شد گفت: ما با تمام افرادی که از کهریزک به اوین منتقل شده‌اند بیش از 2 ساعت دیدارهایی داشتیم حتی از تک تک افراد خواستیم نظر بدهند از آنها خواستیم اگر ناراحت هستند و نمی‌توانند مسایلی را مطرح کنند، از مسئولان بخواهیم تا بیرون بروند اما آنها گفتند ما راحتیم.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص وضعیت کهریزک باید یادآور شد که کهریزک در تعریف و قالب زندان نیامده یا نیست و مسئولان نیروی انتظامی به صورت موقت برای برخورد با اراذل و اوباش از آن استفاده می‌کردند البته ما به دقت در حال بررسی موضوع و حواشی کهریزک هستیم.

بروجردی در پاسخ به این که چرا در بازدید دیروز اعضای کمیسیون‌های امنیت ملی و قضایی حقوقی از اعضای اقلیت دعوت نشده بود گفت: دوستان اقلیت مجلس دیروز پس از آن زمان تنظیم شده بود اظهار علاقه کردند که به بازدید بیایند. آقای جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در تماسی که با آقای مرتضوی داشتند، موضوع را مطرح کردند که قاضی مرتضوی هم گفت اگر دیروز هماهنگ می‌کردید این موضوع انجام می‌شد.

وی در خصوص اعترافات‌های ابطحی و عطریانفر و انتقاداتی که به این اعترافات می‌شود و احتمال تکذیب در آنها هست گفت: پاسخ سوال را آقای عطریانفر اعلام کردند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص اینکه برخی معتقدند ابطحی باید در دادگاه روحانیت محاکمه شود گفت: شاید دادگاه به دلیل اینکه در ارتباط با مسایل امنیتی است و به دادگاه انقلاب باز می‌گردد برگزار شده احتمال دارد در مراحل بعد در دادگاه ویژه روحانیت برگزار شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چقدر حرف‌های اعتراف‌کنندگان را می‌پذیرید گفت: ما باید اعتماد کنیم، ما از این نظر که داخل زندان رفتیم و با زندانیان صحبت کردیم آنها هم شرایط را عادی توصیف کردند اطمینان برای ما حاصل شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet