هدر موبایل
1396/09/30 10:30:28
سرویس فرهنگی
اختیاری:

یلدا زایش نور است/ فرهنگ و رسوم اصیل ایرانی حداقل یک جشن در هر ماه دارد

نماینده زرتشتیان در مجلس می‌گوید فرهنگ و رسومات ایرانی به گونه‌ای است که در هر ماه حداقل یک جشن در زمینه‌های مختلف وجود دارد و یکی از بزرگ‌ترین آنها جشن‌ شب یلداست.
یلدا زایش نور است/ فرهنگ و رسوم اصیل ایرانی حداقل یک جشن در هر ماه دارد نماینده زرتشتیان در مجلس می‌گوید فرهنگ و رسومات ایرانی به گونه‌ای است که در هر ماه حداقل یک جشن در زمینه‌های مختلف وجود دارد و یکی از بزرگ‌ترین آنها جشن‌ شب یلداست. https://cdn.icana.ir/d/019/54718.jpg یلدا,زایش,نور,است/,فرهنگ,و,رسوم,اصیل,ایرانی,حداقل,یک,جشن,در,هر,ماه,دارد Icana

اسفندیار اختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت بابیان اینکه یلدا جشنی ایرانی است، گفت: فرهنگ و رسومات ایرانی به گونه‌ای است که در هر ماه حداقل یک جشن در زمینه‌های مختلف وجود دارد و یکی از بزرگ‌ترین این جشن‌ها شب یلداست.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یلدا به معنی زایش است، تصریح کرد: در یلدا زایش نور در بلندترین شب سال جشن گرفته می‌شود و یکی از اهداف برگزاری این جشن  جمع شدن تمام اعضا خانواده کنار یکدیگر است؛ وجود چنین جشن‌هایی در جامعه امروزی بسیار مهم و ضروری است؛ از رسوم این شب برقراری شادی و خوردن لرک (آجیل و میوه‌های خشک) است.

اختیاری با اشاره به لزوم شناساندن آیین ایرانی از طریق رسانه‌ها، بیان کرد: رسانه‌ها باید نقش بسیار پررنگی در انعکاس این جشن‌ها و رسوم پرمفهوم ایرانی داشته باشد؛ این جشن‌ها بهانه‌ای خوبی است تا افراد فامیل کنار هم جمع شوند.

وی با بیان اینکه باید همه رسانه‌ها به صورت ویژه به برگزاری رسومات ایرانی بپردازند، ادامه داد: بعد از گذشت هزاران سال این جشن هنوز یکی از فرصت‌هایی است که می‌توان از طریق آن پایه‌های نهاد خانواده را مستحکم‌تر کرد.

اسفندیار اختیاری کسنویه اسفندیار اختیاری کسنویه2003007/16/2012 4:46:09 PMhttp://media.icana.ir/Image/2012/07/22727_Thum.jpg
اسفندیار اختیاری کسنویه

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جشن‌های ایرانی با فرهنگ مردم هم‌خوانی بسیاری دارند؛ اگرچه رسانه‌ها سعی می‌کنند با اقدامات مناسب آیین ایرانی را به نسل جدیدی که به دلیل فراگیر شدن رسانه‌های اجتماعی کمی از رسومات به دور مانده‌اند معرفی کنند اما نیاز به تلاش بیشتر است.

وی با بیان اینکه زرتشتیان خاستگاهی جز ایران ندارند، اظهار کرد: افتخار زرتشتیان این است که فرهنگ آن‌ها از فرهنگ ایرانیان جداناپذیر است بنابراین آنها در طول هزاران سال در فراز و نشیب تاریخ رسومات و فرهنگ ایرانی را زنده نگه داشته‌اند و هنوز هم این جشن‌ها را به طور کامل برگزار می‌کنند.

اختیاری بیان کرد: اگرچه در شهرهای مدرن ممکن است برخی جشن‌ها به صورت عمومی برگزار ‌نشود اما در شهرهای کهن ایران و آنهایی که دارای قدمت تاریخی هستند جشن‌ها و رسوم ایرانی نظیر جشن سده به طور کامل برگزار می‌شود؛ البته نیاز است رسانه‌ها در معرفی و شناساندن این رسوم اقدامات بیشتری انجام دهند.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوع جشن‌های ایرانی با یکدیگر متفاوت است، بیان کرد: برخی جشن‌ها مانند نوروز یا یلدا از سایر رسوم ایرانی فراگیرتر است  چرا که نوروز بزرگ‌ترین جشن ایرانی‌ست اما جشن‌هایی مانند سده، مهرگان یا تیرگان نیز جزء جشن‌های اصلی و مهم ایران است و هنوز در شهرهای مختلف بسته به نوع فرهنگ آنها متفاوت برگزار می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet