ایام محرم 1398
1388/05/12 13:40:00
سرویس بین الملل
سروری تاکید کرد:

تقویت همگرایی‌های منطقه‌ای، اولویت دولت دهم

**"پرویز سروری"، تقویت همگرایی‌های منطقه‌ای را یکی از اولویت‌های دولت دهم در عرصه بین‌الملل دانست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: ما در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل چهار سال موفقیت آمیز را پشت سر گذاشته‌ایم و توانستیم جایگاه خود را از موضع متهم به موضع مدعی تغییر دهیم.

وی با اشاره به توفیقات جمهوری اسلامی ایران در دفاع از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، یادآور شد: ما توانستیم گروه پنج1+5 را به گروه 1+6تبدیل کنیم و جایگاه ایران را در این ترکیب تغییر دهیم.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: باتوجه به این که آمریکا سیاست ایران هراسی را همچنان دنبال می‌کند تا در جهان چهره‌ای مخدوش از ایران را به نمایش گذارد، یکی اولویت‌های دستگاه دیپلماسی کشورمان، یافتن راهکارهای مناسب برای همگرایی بیشتر با کشورهای منطقه است.

سروری، تبیین مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در بحث هسته‌ای را از دیگر اولویت‌های دولت دهم بر حوزه سیاست‌ خارجی دانست و گفت: به نظر می‌رسد با تغییر مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی، تیم هسته‌ای ما نیز باید تحرکات دیپلماتیک خود را در جهت آشنا کردن رییس جدید آژانس با مواضع و اهداف جمهوری اسلامی ایران و ترفندهای غیرکارشناسی سازمان ملل گسترش دهد.

وی با تاکید بر ضرورت درک دقیق دستگاه‌ دیپلماسی کشورمان از اوضاع امروز جهان، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال اگر مسئولان سیاست خارجی ما نتوانند درک دقیقی از بحران پیش آمده در آمریکا و اروپا داشته باشند، قطعاً نمی‌توانند از  این تهدید بین‌المللی به عنوان یک فرصت استفاده کنند.

سروری اظهار داشت: عدم وابستگی ایران به دلار باعث می‌شود ما کمترین خسارت را در این شرایط متحمل شویم لذا درک این موضوع می‌تواند بستر مناسبی را برای تحرکات جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های اقتصادی و تجاری ایجاد کند و از این راه بسیاری از مشکلات سیاسی را برطرف نماید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان این که امروز دست اکثر کشورهای غربی برای تعاملات اقتصادی به سوی ایران دراز شده است، تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی، می‌تواند این عرصه را به عرصه رفع تهدیدات و کاهش تنش‌ها بین ایران و دیگر کشورها تبدیل کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet