هدر موبایل
1396/10/02 11:50:01
سرویس دیگر رسانه‌ها_

ارزیابی کرباسچی از دولت روحانی:نه دولتی ایده‌آل نه دولتی ورشکسته/ کشور با آثار سو دوران احمدی نژاد دست و پنجه نرم می کند

کم طاقت شدن جامعه امری طبیعی است.بخشی از جامعه خواسته‌های صنفی، مادی و توقعات رفاهی خاص خود را دارند که این موضوع در شرایط سخت سیاسی و اقتصادی داخلی برآورده نشده و دولت باید تلاش کند تا به این انتقادات پاسخ دهد.انتقاد‌هایی که مطرح شده به عملکرد دولت است و فکر نمی‌کنم چهره‌ها مقصر باشند.
ارزیابی کرباسچی از دولت روحانی:نه دولتی ایده‌آل نه دولتی ورشکسته/ کشور با آثار سو دوران احمدی نژاد دست و پنجه نرم می کند کم طاقت شدن جامعه امری طبیعی است.بخشی از جامعه خواسته‌های صنفی، مادی و توقعات رفاهی خاص خود را دارند که این موضوع در شرایط سخت سیاسی و اقتصادی داخلی برآورده نشده و دولت باید تلاش کند تا به این انتقادات پاسخ دهد.انتقاد‌هایی که مطرح شده به عملکرد دولت است و فکر نمی‌کنم چهره‌ها مقصر باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/201712109229947477.jpg ارزیابی,کرباسچی,از,دولت,روحانی:نه,دولتی,ایده‌آل,نه,دولتی,ورشکسته/,کشور,با,آثار,سو,دوران,احمدی,نژاد,دست,و,پنجه,نرم,می,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از اعتماد؛ همزمان با آغاز به کار دولت دوازدهم، برخی وزرای دولت که به گفته روحانی« برند » دولت بودند و در دولت یازدهم عملکرد موفقی از خود به جا گذاشته‌اند، در دولت دوازدهم همین وزرا و وزارتخانه‌های‌شان مورد انتقاد زیادی قرار گرفته‌اند.

 «غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران معتقد است انتقاد‌ها از افراد نیست و منتقدین به عملکرد دولت انتقاد دارند. او می‌گوید هیچ دولتی نیست که بتواند به تمام وعده‌های خود عمل کند اما این موضوع نباید سبب شود تا دولتمرد‌ها دست از تلاش برای تحقق وعده‌های خود بردارند.

در دولت یازدهم وزرایی وجود داشتند که «برند» دولت محسوب می‌شدند و دستاورد‌های دولت یازدهم مرهون وزارتخانه‌های این افراد بود. چرا این وزارتخانه‌ها در دولت دوازدهم مورد نقد و تخریب بیشتری قرار می‌گیرند؟

من فکر نمی‌کنم چهره‌ها مورد انتقاد قرار گرفته باشند. افرادی در جامعه حضور دارند که همواره منتقد دولت بوده‌اند. در مقابل این افراد، بخش دیگری از جامعه هستند که حامی دولت بوده و عرصه سیاسی کشور همواره شاهد تقابل این دو گروه در دولت‌های مختلف بوده است. در دولت‌ها چهره‌ها تاثیرگذار نیستند بلکه تاثیر‌گذاری از مجموعه دولت است.

چرا صبر بخش‌هایی از جامعه در برخورد با دولتمرد‌ها کم شده و دولت با هر اقدامی آماج انتقاد‌های مختلف قرار می‌گیرد؟

کشور در شرایط سختی قرار دارد و این کم طاقت شدن جامعه امری طبیعی است. بخشی از جامعه خواسته‌های صنفی، مادی و توقعات رفاهی خاص خود را دارند که این موضوع در شرایط سخت سیاسی و اقتصادی داخلی برآورده نشده است. دولت باید تلاش کند تا به این انتقادات پاسخ دهد. انتقاد‌هایی که مطرح شده به عملکرد دولت است و فکر نمی‌کنم چهره‌ها مقصر باشند.

به نظر شما فشار به دولت دوازدهم بیشتر از دولت یازدهم شده است؟

دولت یازدهم نیز با فشار‌های زیادی رو به رو بود. به عنوان مثال دولت یازدهم پس از گذشت ١٠٠ روز و گزارش رییس‌جمهوری مورد انتقادات زیادی قرار گفت.

برخی معتقد هستند این انتقاد‌ها از سوی مخالفان دولت بود اما این‌بار دولت در برابر خود نه جبهه رقیب بلکه حامیان دیروز خود را می‌بیند.

انتقاد‌های این دوره نیز از سمت جبهه رقیب دامن زده می‌شود. طبیعی است مردم فشار‌های زیادی را متحمل می‌شوند و جبهه رقیب یکی از اقداماتی که با استفاده از موج‌های تبلیغانی و رسانه‌ای خود انجام می‌دهد آن است که اجازه ندهد دولت در وعده‌های خود موفق باشد. این منتقدان همین عدم موفقیت دولت در موارد مختلف را خوراکی برای رسانه‌های منتقد دولت می‌کنند. دولت در زمینه مسائل دیپلماسی، جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و بانک‌ها مشکلات برنامه‌ای و اجرایی دارد اما جبهه رقیب به جای کمک برای رفع این موانع با انواع کار‌های تبلیغاتی، به دشمنان خارجی کمک می‌کند. مردم گرفتاری‌ها و مشکلات خاص خود را دارند و این قابل انکار نیست. مردم بر اساس خواسته‌های خود توقعات را مطرح می‌کنند. فضای امروز کشور با فضای انتخابات متفاوت است. مردم در انتخابات کلان فکر کرده و تصمیم می‌گیرند که یک مجموعه رابه مجموعه دیگر ترجیح دهند اما بعد از انتخابات، خواسته‌های خود را بر اساس مشکلات روزمره خود مطرح می‌کنند.

با توجه به فشار‌هایی که دولت متحمل است، آیا روحانی می‌تواند به وعده‌های خود عمل کند؟

هیچ دولتی در هیچ کشوری در تاریخ به همه وعده‌های خود نتوانسته عمل کند اما این موضوع نباید سبب شود دولتمرد‌ها دست از تلاش بردارند. دولت‌ها هرمقدار که تلاش کنند، می‌توانند بخشی از وعده‌های خود را عملی کنند. این دولت نیز مانند سایر دولت‌ها است. دولت دوازدهم نه ابر دولتی ایده‌آل است که بتواند همه مشکلات کشور را برطرف کند و نه دولتی ورشکسته است که از پس هیچ مشکلی بر نیاید. این دولت کاملا نسبی است.

روحانی در تحقق وعده‌های خود با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟

اگر به دولت‌ها نهم و دهم نگاه کنیم شاهد هستیم شعار‌هایی که در آن دوران داده شد، مشکلات امروزی را پدید آورده است. زمانی آقای احمدی‌نژاد گفتند نفت را بر سر سفره مردم خواهیم آورد، می‌خواهیم دنیا را اداره کنیم و جمهوری اسلامی ایران به الگویی برای سایر حکومت‌ها تبدیل شود. اتفاقاتی که در این دولت رخ داده نسبت به گرفتاری‌های که دولت قبل ایجاد کرده اصلا قابل مقایسه نیست. اکنون نیز کشور با آثار سو آن دوران دست و پنجه نرم می‌کند و برای حل مشکلاتی که به وجود آمده مانند مسائل اجرایی، باید این موضوعات برطرف شود. به عنوان مثال موضوع سبک کردن بار پرسنلی دولت، یکی از جدی‌ترین چالش‌های دولت دوازدهم بوده است. سنگین شدن بدنه دولت سبب شده این چرخه نتواند با چابکی به وظایف خود عمل کند و این اتفاق دقیقا در دولت آقای احمدی‌نژاد رخ داد. صد‌ها هزار نفر در آن دوران سربار دولت شده و کارایی چندانی ندارند، آنها امروز تبدیل به سرعت‌گیر دولت شده‌اند. دولت در سبک کردن بدنه اجرایی خود ناموفق بوده و حل این بحران نیز به سادگی نخواهد بود.

ارزیابی شما با توجه به فشار‌هایی که وجود دارد از عملکرد دولت دوازدهم چیست؟

اگر بخواهیم ارزیابی منصفانه داشته باشیم باید همه جوانب را در نظر گرفت. دولت دوازدهم برای رسیدن به اهداف خود باید مسیر سختی را سپری کند. /

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet