هدر موبایل
1396/10/04 08:05:00
سرویس اقتصادی
قیمت بنزین در دولت اصلاحات و پس از آن چه مسیری طی کرد؟

روایت پزشکیان از چالش‌های قابل‌تامل پیش روی هدفمندی یارانه‌ها / صدها میلیارد تومان هزینه برای هر روز تاخیر اجرای صحیح قانون

نایب رییس مجلس، درباره اجرای هدفمندی یارانه ها توضیحاتی ارائه کرد.
روایت پزشکیان از چالش‌های قابل‌تامل پیش روی هدفمندی یارانه‌ها / صدها میلیارد تومان هزینه برای هر روز تاخیر اجرای صحیح قانون نایب رییس مجلس، درباره اجرای هدفمندی یارانه ها توضیحاتی ارائه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201708102513835475.jpg روایت,پزشکیان,از,چالش‌های,قابل‌تامل,پیش,روی,هدفمندی,یارانه‌ها,/,صدها,میلیارد,تومان,هزینه,برای,هر,روز,تاخیر,اجرای,صحیح,قانون Icana

مسعود پزشکیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ارائه لایحه بودجه سال 97 به مجلس و احتمال افزایش قیمت بنزین، گفت: اگر روند دولت آقای خاتمی درباره افزایش قیمت حامل های انرژی ادامه می یافت، اکنون قیمت بنزین بالای هزار و500 تومان می شد و مردم به این روند عادت کرده بودند و بدون اینکه شوکی به جامعه وارد شود می دانستند که قیمت بنزین هر ساله 50 تا 100 تومان افزایش می یابد و خود را با آن تطبیق داده بودند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اکنون بیش از 10 سال از دولت آقای خاتمی گذشته و قیمت بنزین در آن زمان تا 150 تومان رسیده بود، افزود: اگر بنزین از آن زمان هر سال 50 الی 100 تومان افزایش می یافت، در حال حاضر به  هزار و 500 تومان رسیده بود و متناسب با قیمت ها درصدی افزایش می یافت، بدون اینکه سرمایه ها و درآمدها حیف و میل و گفته شود که منابع هدفمند شده است و به همه مردم یارانه نقدی پرداخت شود، که البته این روند اشتباهی بود که در دولت احمدی نژاد به وجود آمد.

هدفمندی یارانه ها بی هدف شد

وی با اشاره به اینکه مقرر شده بود که یارانه ها هدفمند شود، اما بی هدف، ادامه داد: هدفمندی یعنی اینکه به شخصی که نیازمند یارانه نقدی بوده یارانه پرداخت شود و شخصی که نیازمند نیست یارانه پرداخت نشود و شخص غیرنیازمند زمانی که سوخت مصرف می کند پول واقعی آن را پرداخت کند و این پول واقعی که پرداخت می کند بیت المال است و برای اداره کشور مصرف شود.

پزشکیان یادآور شد: اینگونه نیست که چون همه در این کشور زندگی می کنند، تمام منابع بین تمام مردم تقسیم شود، البته دولتی که خدمات می دهد جاده، بیمارستان و مدرسه می سازد به همه خدمت ارائه می دهد لذا باید منابع ساخت آن از محلی کسب شود که این اقدامات عملیاتی شود، اما اگر گفته شود منابع فروخته شود و بین همه تقسیم شود، پس باید برای استفاده از خدمات مدرسه و بیمارستان نیز پول پرداخت شود.

دولت نباید به شخصی که بالای 10میلیون تومان حقوق می گیرد یارانه 50هزار تومانی پرداخت کند

وی با بیان اینکه حاکمیت از منابعی که در کشور وجود داشته و استخراج می شود به مردم خدمات ارائه می دهد، افزود: مردم در برابر خدمت مالیات داده و هزینه پرداخت می کنند و حاکمیت از آنچه که از منابع کشور به دست می آید باید اقشار آسیب پذیر و نیازمند را ببیند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت نباید به شخصی که بالای 10میلیون تومان حقوق می گیرد یارانه 50هزار تومانی پرداخت کند، ادامه داد: دولت باید از شخصی که درآمد بالایی دارد مالیات اخذ کند و به شخصی که به نان شبش محتاج است خدمات ارائه دهد تا این فرد بتواند مشکلاتش را رفع کند و افراد جامعه بتوانند در کنار یکدیگر زندگی سالمی داشته باشند.

از 100 درصد درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها 130 درصد به عنوان یارانه نقدی و به همه افراد پرداخت شد

وی اظهار داشت: اگر به شخصی که درآمد بالای 10 میلیون تومان دارد 50 هزار تومان یارانه دهد و به شخصی که خانواده ش سرپناه ندارند 50هزارتومان پرداخت کند، دیگر اسم آن هدفمندی نیست و هر حرفی زده شود دیگر نمی توان اسم آن را هدفمندی گذاشت.

پزشکیان با بیان اینکه  قانون هدفمندی به درستی اجرا نشده است، افزود: 50 درصد از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها باید به امور رفاه اجتماعی می رسید، اما از 100 درصد درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها 130 درصد به عنوان یارانه نقدی و به همه افراد پرداخت شد که این نوع پرداخت برای کشور مشکل ایجاد کرده است.

50 درصد مردم باید از دریافت یارانه نقدی حذف شوند

وی با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت جدید مجلس تصویب کرد  که 30 میلیون نفر از پرداخت یارانه نقدی حذف شوند، ادامه داد: با یک نگاه ساده 50 درصد مردم باید از دریافت یارانه نقدی حذف شوند، اما دولت به دلیل نداشتن اطلاعات دقیق افراد و درآمدها، عدم همکاری و بحث های اجتماعی و دعواهای سیاسی تاکنون نتوانسته دهک های بالای درآمدی را حذف کند، چراکه بسیاری از افراد برای اینکه یک دولت را تخریب کنند می گویند که فلان دولت یارانه نقدیی پرداخت می کرد و دولت جدید آن را قطع کرد ه است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دعواها سیاسی سبب شده که سرمایه ی کشور بی هدف هزینه شود، تصریح کرد: از موضوع عدم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کشور ضرر می کند و اقشار آسیب پذیر با این 45هزار تومانی مشکلشان رفع نمی شود و آسیب می بینند.

اکنون به اسم اقشار آسیب پذیر و به کام افراد توانمند یارانه پرداخت می شود

وی افزود: قیمت واقعی بنزین در دنیا به این گونه ای بوده که بنزین را به قیمت مشخص می خرند و یک پول اضافه روی آن می گذارند و از آن مالیات می گیرند و شخصی که بنزین مصرف می کند باید مالیات مصرف بنزین پرداخت کند، چراکه هوا و محیط را آلوده کرده و برای عبور افراد با خودرو جاده ها را آسفالت می کنند، که از تمام این خدمات مالیات اخذ می شود، نه اینکه افراد بنزین یارانه ای بگیرند و سپس با خودرودور بزنند و مالیات پرداخت نکنند.

پزشکیان با بیان اینکه اگر قانون هدفمندی به درستی اجرایی شود با افزایش قیمت بنزین به قشر آسیب پذیر فشاری وارد نمی شود، ادامه داد: اکنون به اسم اقشار آسیب پذیر و به کام افراد توانمند یارانه پرداخت می شود، لذا اگر یارانه به دهک های بالای درآمدی پرداخت نشود و اقشار آسیب پذیر به درستی تحت چتر حمایتی قرار گیرند می توان به درستی کشور را اداره کرد.

با واقعی شدن قیمت ها افرادی که بیشتر مصرف می کنند، باید بیشتر هزینه کنند

وی یادآور شد: در حال حاضر اقشار آسیب پذیر بهانه شده اند و گفته می شود که آنها مشکل پیدا می کنند اما باید مشخص شود که در حال حاضر بیشترین مصرف بنزین، آب و برق را در کشور چه کسانی دارند، آیا اقشار آسب پذیر دارند یا خیر، که جواب خیر است.

نایب ریس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه  اگر می خواهیم کشور را مدیریت کنیم باید از دهک های بالای درآمدی پول و مالیات واقعی اخذ کرد، افزود: با یک پنجم پولی گه از دهک های بالای درآمدی اخذ می شود، می توان هزینه دهک های بالای درآمدی را جبران کرد به شرط اینکه هدفمند شود، چراکه مشکل ما در هدفمندی تعریف آن است و متاسفانه به دلیل اینکه ما نیز از این هدفمندی کنونی منفعت می بریم و آب و برق و خدمات ارزان می گیریم، در نتیجه از افزایش قیمت راضی نیستیم، چراکه با واقعی شدن قیمت ها افردادی که بیشتر مصرف می کنند، باید بیشتر هزینه کنند.

هر روز تاخیر در اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه ها بالای صدها میلیارد تومان هزینه برای دولت دارد

وی با تاکید بر اینکه هر روز تاخیر در اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه ها بالای صدها میلیارد تومان هزینه برای دولت دارد، ادامه داد: اگر بخواهیم راه صحیح و اصولی یارانه ها را طی کنیم، باید با افزایش قیمت حامل های انرژی موافقت کنیم و اگر نخواهیم راه اصولی را طی کنیم، دعواهای ساخته نشدن راه ها بیمارستان ها و زیرساخت ها همچنان وجود دارد.

پزشکیان با بیان اینکه در دنیا افرادی که درآمد و امکانات بالایی دارند درآمدشان از مالیات است، اظهار داشت: ما باید خودمان را با یکی از کشورهایی که در چارچوب مالیات می چرخند و درآمد بالایی دارند مقایسه کنیم، چراکه وضعیتی که اکنون ما در توسعه و رشد اقتصادی داریم وضعیت خوبی نیست و غیرعلمی و غیرکارشناسی حرکت می کنیم و برای علمی حرکت کردن باید کاری که صحیح است انجام شود.

آیا شخصی که سه واحد منزل دارد باید همان مالیاتی را باید پرداخت کند که شخصی که یک خانه دارد

وی با تاکید بر اینکه اگر شخصی زیاد مصرف می کند باید هزینه آن را پرداخت کند، افزود: اگر از 2 منزل شخصی که 3 منزل دارد، مالیات اخذ شود برخورد عادلانه می شود و اگر این شخص نمی خواهد هزینه مصارف زیاد خود را پرداخت کند، قطعا کمبودها و نواقص به وجود می آید.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر، ادامه داد: آیا شخصی که سه واحد منزل دارد باید همان مالیاتی را باید پرداخت کند که شخصی که یک خانه دارد، قطعا اینگونه نیست، چراکه اگر از مسکن های غیرمصرفی مالیات اخذ شود به جای اینکه سرمایه ها روانه بخش مسکن شود جذب بورس و بخش تولید شده و مالیات از تولید اخذ می شود.

مجری ، مهارت و مجلس نظارت ندارد

پزشکیان با بیان اینکه اقتصاددان ها باید تصمیمات صحیح و اصولی را برای سیاستمداران تهیه کنند، یادآور شد: هر متخصص اقتصادی در حوزه صنعت و کشاورزی و غیره که مهارت کافی دارد باید به سیاستمداران راه حل ارائه دهد، چراکه یکی از مشکلات کشور این بوده که تصمیمات صحیح اتخاذ نمی شود و اگر صحیح تصمیم گرفته می شود به درستی اجرایی نمی شود و این مسائل سبب می شود که بخش های مختلف اقتصادی به مشکل بر می خورند، لذا اگر راه درست تببین شود و براساس نقشه راه حرکت شود مسائل اقتصادی رفع می شود.

وی با تاکید بر اینکه فردا چوب آن چیزی را می خوریم که امروز بنابر گفته کارشناسان باید گران می شده اما اجرایی نشده است، افزود: اگر درآمدها در محل خود هزینه نمی شود به این دلیل بوده که مجری مهارت و مجلس نظارت ندارد و از این دو حالت خارج نیست، لذا ما باید نظارت خود را اصلاح کنیم و هر کمیسیونی بر بخش های تخصی خود نظارت کند و در درون کمیسیون ها کیمته ها تخصصی تر نظارت کنند و هرکدام بخش هایی از منابع، مقررات و تکنولوژی ها را ببیند.

نتیجه نسخه ای که آدم های غیرکارشناس می پیچند جامعه بیکار، رانتی، رشوه ای و زمین خواری است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه هیچ زمانی ما از یک کمیسیون اقتصادی انتظار نداریم که بحث های درمانی را تحلیل برنامه ای کند و بالعکس، ادامه داد:نتیجه نسخه ای که آدم های غیرکارشناس می پیچند جامعه بیکار، رانتی، رشوه ای و زمین خواری است چراکه آنهایی که باید راه را نشان می دادند به درستی راه را نشان ندادند و راهبرها راه صحیح را اشتباه رفته اند، که چارچوب های این دو مورد از لحاظ علمی مشخص بوده و چپ و راست نمی شناسد و سیاست بر نمی دارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سیاست یعنی فرد را محل درست گماردن و سیاستمداری که غیر از این اقدام می کند و فرد متخصص را در محل درست نمی گذارد به دلیل اینکه با فکر آن همخوانی نداشته و در جناح آن نیست به کشور و جامعه ستم می کند و در حال حاضر ما نیز با برخوردهای سیاسی به جامعه اجحاف می کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet